Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
9
Do góry

Liliowiec 'Frans Hals'

Liliowce to jedne z najcenniejszych ogrodowych bylin. Na całym świecie wyhodowano już ponad 70 tys. odmian, a co roku pojawiają się nowe. Ostatnio bardzo popularne są liliowce o klasycznym kształcie, a wśród nich niezwykle dekoracyjna odmiana 'Frans Hals' o dwubarwnych, czerwono-żółtych kwiatach.

Opis rośliny

Liliowiec (Hemerocallis) 'Frans Hals' jest zaliczany do kategorii liliowców krajobrazowych (Grupa Odmian Krajobrazowych), charakteryzujących się m.in. prostszą budową kwiatów, długim kwitnieniem, znaczną siłą wzrostu, trwałymi liśćmi oraz odpornością na zmienne warunki uprawy i tolerancją w stosunku do podłoża.

Została wyselekcjonowana w 1955 roku przez Wilmera B. Flory, dziewiątego prezydenta The American Hemerocallis Society (AHS).

Bylina wiosną wypuszcza z mięsistego kłącza kilkanaście równowąskich, zielonych odziomkowych liści, dorastających do 45-60 cm wysokości, które tworzą zwartą, trawiastą kępę. Zaletą tej odmiany są trwałe i ozdobne liście, które dekorują ogród aż do późnej jesieni.

Hemerocallis Frans Hals fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Duże gwiazdkowate, liliokształtne kwiaty rozwijają się w lipcu i sierpniu na wznoszących się wysoko ponad liście pędach.

Na jednym pędzie rozkwita po kilkanaście kwiatów, a każdy żyje tylko jeden dzień, stąd potoczna nazwa liliowca w różnych językach nawiązująca właśnie do długości kwitnienia - angielska: Daylily, polska: dziennica, niemiecka: Taglilien.

Wizytówką odmiany 'Frans Hals' są oryginalne dwubarwne kwiaty o średnicy 12-13 cm. Trzy płatki wewnętrzne są aksamitnoczerwone z żółtym paskiem pośrodku, a pozostałe trzy zewnętrzne są pomarańczowożółte z delikatnym rdzawym deseniem.

Płatki są wąskie i wyraźnie zaostrzone, nie blakną w pełnym słońcu. Dno kielicha jest całe żółtozłote.

Wymagania i uprawa

Liliowce to byliny idealne dla początkujących ogrodników: są tolerancyjne na niekorzystne warunki uprawy i praktycznie nie wymagają pielęgnacji. Opisywana odmiana może rosnąć na stanowisku słonecznym lub półcienistym, w przeciętnej glebie ogrodowej.

Dzięki głęboko położonym, bulwokowatym korzeniom dobrze radzi sobie także na suchej glebie. Warto jednak pamiętać, że sadzona na podłożu żyznym, próchnicznym, umiarkowanie wilgotnym, ale przepuszczalnym odwdzięczy się obfitszym kwitnienie i dorodnymi liśćmi. Na takim stanowisku potrafi kwitnąć bez przesadzania nawet przez 30 lat. Roślina jest całkowicie mrozoodporna (strefa 5) i nie wymaga zabezpieczania na zimę.

Gdzie posadzić?

Liliowiec 'Frans Hals' najładniej prezentuje się sadzony w dużych grupach na rabatach, doskonale nadaje się do tworzenia obwódek oraz sprawdza się jako roślina okrywowa. Dobrze komponuje się z trawami oraz innymi bylinami.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!