Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
9
Do góry

Liliowiec 'Frans Hals'

Liliowce to jedne z najcenniejszych ogrodowych bylin. Na całym świecie wyhodowano już ponad 70 tys. odmian, a co roku pojawiają się nowe. Ostatnio bardzo popularne są liliowce o klasycznym kształcie, a wśród nich niezwykle dekoracyjna odmiana 'Frans Hals' o dwubarwnych, czerwono-żółtych kwiatach.

Opis rośliny

Liliowiec (Hemerocallis) 'Frans Hals' jest zaliczany do kategorii liliowców krajobrazowych (Grupa Odmian Krajobrazowych), charakteryzujących się m.in. prostszą budową kwiatów, długim kwitnieniem, znaczną siłą wzrostu, trwałymi liśćmi oraz odpornością na zmienne warunki uprawy i tolerancją w stosunku do podłoża.

Została wyselekcjonowana w 1955 roku przez Wilmera B. Flory, dziewiątego prezydenta The American Hemerocallis Society (AHS).

Bylina wiosną wypuszcza z mięsistego kłącza kilkanaście równowąskich, zielonych odziomkowych liści, dorastających do 45-60 cm wysokości, które tworzą zwartą, trawiastą kępę. Zaletą tej odmiany są trwałe i ozdobne liście, które dekorują ogród aż do późnej jesieni.

Hemerocallis Frans Hals fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Duże gwiazdkowate, liliokształtne kwiaty rozwijają się w lipcu i sierpniu na wznoszących się wysoko ponad liście pędach.

Na jednym pędzie rozkwita po kilkanaście kwiatów, a każdy żyje tylko jeden dzień, stąd potoczna nazwa liliowca w różnych językach nawiązująca właśnie do długości kwitnienia - angielska: Daylily, polska: dziennica, niemiecka: Taglilien.


Wizytówką odmiany 'Frans Hals' są oryginalne dwubarwne kwiaty o średnicy 12-13 cm. Trzy płatki wewnętrzne są aksamitnoczerwone z żółtym paskiem pośrodku, a pozostałe trzy zewnętrzne są pomarańczowożółte z delikatnym rdzawym deseniem.

Płatki są wąskie i wyraźnie zaostrzone, nie blakną w pełnym słońcu. Dno kielicha jest całe żółtozłote.

Wymagania i uprawa

Liliowce to byliny idealne dla początkujących ogrodników: są tolerancyjne na niekorzystne warunki uprawy i praktycznie nie wymagają pielęgnacji. Opisywana odmiana może rosnąć na stanowisku słonecznym lub półcienistym, w przeciętnej glebie ogrodowej.

Dzięki głęboko położonym, bulwokowatym korzeniom dobrze radzi sobie także na suchej glebie. Warto jednak pamiętać, że sadzona na podłożu żyznym, próchnicznym, umiarkowanie wilgotnym, ale przepuszczalnym odwdzięczy się obfitszym kwitnienie i dorodnymi liśćmi. Na takim stanowisku potrafi kwitnąć bez przesadzania nawet przez 30 lat. Roślina jest całkowicie mrozoodporna (strefa 5) i nie wymaga zabezpieczania na zimę.


Gdzie posadzić?

Liliowiec 'Frans Hals' najładniej prezentuje się sadzony w dużych grupach na rabatach, doskonale nadaje się do tworzenia obwódek oraz sprawdza się jako roślina okrywowa. Dobrze komponuje się z trawami oraz innymi bylinami.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu