Liliowiec 'Pardon me' (Hemerocallis) to bylina należąca do rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Wiele gatunków występuje naturalnie w krajach azjatyckich. 'Pardon me' to jednak botaniczna odmiana liliowca ogrodowego wprowadzona na rynek w 1982 roku. Roślinę charakteryzuje wniesiony pokrój. Dorasta najczęściej do 45-60 cm wysokości.

Liście są cienkie, długie, równowąskie a podziemne kłącza krótkie i mięsiste. Kwiaty natomiast są duże, dzwonkowate o barwie bordowej z żółtym wnętrzem. Pojedyncze kwiaty kwitną krótko, ale roślina wytwarza je obficie i całkowity okres kwitnienia trwa od czerwca do sierpnia. To gatunek długowieczny, który może rosnąć na jednym stanowisku przez 20 lat.

Uprawa liliowca 'Pardon me'

Liliowce najlepiej sadzić w miejscach zacisznych, ale słonecznych. Roślina toleruje wiele rodzajów podłoży, ale optymalne są gleby lekkie, próchnicze, piaszczysto-gliniaste. Istotne, aby gleba była przez cały okres wegetacyjny umiarkowanie wilgotna - liliowiec źle reaguje na przesuszenie.

Bylinę warto wysadzać (lub wysiewać) wiosną. Można ją wtedy także rozmnażać przez podział. W czasie sezonu wegetacyjnego dobrze reaguje na nawożenie (preferowane niskoazotowe). Przed nadejściem zimy 'Pardon me' trzeba na wszelki wypadek zabezpieczyć przed mrozami. Roślina w ostre zimy (szczególnie w chłodniejszych rejonach Polski) może bowiem przemarzać.

Zastosowanie

Liliowce 'Pardon me' warto sadzić w kompozycjach z innymi bylinami czy roślinami cebulowymi tak, aby stworzyły kolorową rabatę. Roślina z powodzeniem nadaje się również do dekoracji oczek wodnych. Jest szczególnie polecana w ogrodach urządzanych w stylu orientalnym.