Turzyca Buchanana (Carex buchananii) to kępiasta trawa z rodziny ciborowatych (Cyperaceae). Roślina pochodzi z Nowej Zelandii, ale jest też powszechnie uprawnia w ogrodach w wielu innych rejonach świata.

Turzyca Buchanana dorasta do ok. 50-60 cm wys. i posiada zimozielone, wąskie, sztywne, wzniesione liście z cieńszymi, poskręcanymi i przewieszającymi się na zewnątrz końcówkami. Liście mają bardzo nietypowy, miedziano-brązowo-czerwonawy kolor i zebrane są ponad ziemią w gęste, rozłożyste kępy.

Trawa zakwita późną wiosną (VI), wydając drobne kwiaty, zebrane na szczytach wzniesionych łodyżek w walcowate, zwarte, brunatne kłosy, ze srebrnymi włoskami (kwiaty nie mają wartości ozdobnej).

Wymagania i uprawa

Turzyca Buchanana nie jest trudna w uprawie, oczekuje jednak słonecznego lub półcienistego stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej gleby, wilgotnej latem i przesychającej zimą. Nie toleruje cienia ani zalania, ale dobrze znosi przejściową suszę.

Mrozoodporność rośliny jest umiarkowana (ok. -15°/-18 C), dlatego poleca się jej uprawę w najcieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, osłoniętych stanowiskach. Warto też osłaniać młode egzemplarze na zimę np. suchymi liśćmi, korą lub stroiszem. Trawie przed zimą nie należy też ścinać liści, które stanowią dla niej dodatkową, zimową ochronę. Uschnięte i obumarłe liście usuwa się dopiero wiosną, przeczesując kępy palcami lub całkiem je ścinając.

Turzycę Buchanana rozmnaża się głównie przez podział dorosłych kęp, rzadziej przez nasiona. Roślina w naszym klimacie rzadko daje samosiew.

Zastosowanie

Turzyca Buchanana ze względu na swój niepowtarzalny kolor i oryginalną urodę ma w ogrodzie wiele zastosowań, ale powinna być sadzona na tle barwnych roślin lub jasnego żwirku, gdyż na tle brunatnego podłoża wygląda mniej efektownie i sprawia wrażenie uschniętej. Doskonale prezentuje się w ogródkach żwirowych i w pobliżu oczek wodnych.

Na rabatach może być zestawiana z innymi trawami o kontrastowym ubarwieniu, niskimi krzewami ozdobnymi, bylinami i roślinami jednorocznymi. Pięknie komponuje się z żółtymi tawułami japońskimi, niskimi iglakami i rudbekiami, a także z liliowcami i przywrotnikami oraz begoniami, petuniami, aksamitkami i pelargoniami. Ładnie wygląda także w szpalerze wzdłuż ogrodzenia lub ścieżki. Może być też uprawiana w donicach na balkonach, uzupełniając kompozycje z roślinami sezonowymi.

Wybrane odmiany

  • 'Red Rooster' – liście czerwonobrązowe, wys. ok. 50 cm

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Carex_buchananii-habit-Kula-Maui"/Starr Environmental/CC BY 2.0., simona171/Depositphotos