Tatarak trawiasty (Acorus gramineus) to bylina z rodziny tatarakowyatych (Acorales). Jej naturalnym środowiskiem są wilgotne tereny na obszarze Azji południowo-wschodniej, ale bywa też uprawiana w wielu innych rejonach świata jako atrakcyjna roślina ozdobna.

Tatarak trawiasty dorasta do ok. 30-50 cm wys. i tworzy pełzające kłącza z których wyrastają układające się wachlarzowato szerokie, płaskie, mieczowate, zaostrzone na końcu liście, tworzące gęste, duże, spłaszczone kępy (liście tataraku przypominają liście traw, stąd nazwa gatunkowa rośliny). Młode liście są wzniesione, starsze mają tendencję do przewieszania się i pokładania na boki. U gatunku są zielone, natomiast u odmian barwne lub paskowane.

Tatarak trawiasty kwitnie wczesnym latem (VI-VII), wydając drobne, liczne, kremowo-zielone kwiaty, zebrane na szczycie wzniesionego, sztywnego, nagiego pędu w bardzo gęsty, zbity, walcowaty, dość długi, gruby kwiatostan w postaci kolby.

Wymagania i uprawa

Tatarak trawiasty w uprawie oczekuje słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej, stale wilgotnej, a nawet mokrej gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Roślina nie toleruje suszy ani zacienienia.

Jest też umiarkowanie mrozoodporna (do -15/-18°C), dlatego przed zimą warto osłonić ją stroiszem lub grubą warstwą ściółki. W łagodnym klimacie liście są częściowo zimozielone, u roślin uprawianych w naszym kraju zimą liście zwykle brązowieją i wiosną wymagają przycięcia.

Tatarak jest byliną, ale po kilku latach zaczyna tracić ładny pokrój i ogałaca się z liści w środku kępy, dlatego co jakiś czas wiosną warto go odmłodzić przez podział.

Tatarak rozmnaża się przede wszystkim przez podział dorosłych egzemplarzy.

Zastosowanie

Tatarak trawiasty to roślina kochająca wilgotne środowisko, dlatego w ogrodzie najlepiej będzie czuł się posadzony w pobliżu zbiornika wodnego, a nawet w przybrzeżnej lub bagiennej strefie oczka wodnego. Roślina może też tworzyć ładne kompozycje na słonecznych, wilgotnych rabatach z iglakami, trawami, krzewami ozdobnymi i innymi bylinami.

Tatarak dobrze komponuje się z imperatą 'Red Baron' dereniem białym o czerwonych pędach, barwnymi odmianami berberysów, kulistymi odmianami żywotników (np. 'Danica') czy kosaćcem syberyjskim. Tatarak trawiasty może być też uprawiany w pojemnikach, pod warunkiem utrzymywania stale wilgotnego, a nawet mokrego podłoża.

Odmiany

  • 'Ogon' – odmiana o pasiastych, żółto-kremowo-zielonych liściach, wys. ok. 30 cm
  • 'Variegatus' – liście zielone z białym lub kremowym obrzeżem, wys. ok. 30 cm
  • 'Oborozuki' – liście paskowane, żółtozielone, ze znaczną przewagą koloru żółtego, wys. ok. 30-40 cm

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Daderot/CC0/Link, iVerde