Gardenia, jaśmin, stefanotis: jak wyglądają, czym się różnią?
Wspaniały wygląd, wszechstronność i gwarancja letniego klimatu – zaproś do domu kwitnące i cudownie pachnące rośliny.
Gardenia charakteryzuje się błyszczącymi, zielonymi liśćmi i silnie pachnącymi, kremowobiałymi kwiatami, które przypominają te u dzikiej róży. Rośnie w Azji, na obszarze obejmującym południowe Chiny, Indie, Wietnam i Japonię. Jej nazwa pochodzi od nazwiska szkockiego botanika, Dr Gardena. Kwiaty gardenii w przeszłości były częstą ozdobą butonierek. Białe gardenie są symbolem skrywanej miłości i komplementem dla czyjejś urody. W kulturze Zachodu roślina symbolizuje radość, pokój i duchowość.
Jaśmin jest pnączem, które wytwarza wiele wąsów o delikatnych, poszarpanych liściach i silnie pachnących małych kwiatach skupionych w pęczki. Pochodzi z Himalajów i obszarów Chin o umiarkowanym klimacie. Wiele kultur traktuje go jako swój kwiat narodowy, dlatego ma wiele lokalnych nazw, m.in. panienka z Orleanu, indyjska piękność, królowa Toskanii.
Stefanotis ma ciemnozielone liście i pęki rurkowatych białych kwiatów, które rozkwitają wzdłuż pędów. Pochodzi z Madagaskaru. Dzięki zielonym, lśniącym liściom i pachnącym, woskowym, śnieżnobiałym kwiatom rurkowym, to pnącze jest popularną rośliną doniczkową. Jego kwiaty pojawiają się też w ślubnych wiązankach – w krajach anglosaskich nazywany jest też hawajskim kwiatem weselnym.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak uprawiać pachnące rośliny doniczkowe?
Stanowisko
Jaśmin, gardenia i stefanotis preferują jasne miejsca w domu, ale nie silnie oświetlone promieniami słonecznymi. Gardenię i jaśmin można wystawić na zewnątrz w ciepłe miesiące.
Podlewanie
Nie dopuść do przesuszenia ziemi w donicy, ale rośliny nie mogą stać w wodzie.
Kwitnienie
Podczas kwitnienia regularnie usuwaj przekwitające kwiaty i nawoź rośliny co dwa tygodnie. Zapewni im to obfite i długie kwitnienie.
Problemy
To, że roślina zrzuca pąki, może być spowodowane niedoborem światła lub działaniem etylenu, naturalnego hormonu starzenia. Etylen jest produkowany i emitowany przez dojrzewające owoce, ale także przez same rośliny. Często wietrz pomieszczenie!
Spoczynek
Kiedy rośliny zakończą kwitnienie, zapewnij im okres spoczynku, a zakwitną w następnym sezonie. Gardenia i stefanotis potrzebują chłodu (około 12°C) w miesiącach o niskim natężeniu światła słonecznego i mniejszej ilości wody (bez nawozu!). Nowe pąki pojawią się na nich na wiosnę, gdy dni będą dłuższe niż 12 godzin. Tylko jaśmin kwitnie w niższej temperaturze, również około 12°C. Z tego powodu często widzimy tę roślinę kwitnącą lepiej w grudniu niż przez pierwsze cztery miesiące roku.
Ekspozycja
Jeśli usuniesz stefanotisowi i jaśminowi podpórki, postaw doniczki na wysokości (kwietnik, postument, szafka) – będą idealnie prezentować się jako rośliny o zwisającym pokroju. Gardenia również wygląda dobrze w minimalistycznych doniczkach, dzięki czemu nic nie odwraca uwagi od jej spektakularnych kwiatów.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Gardenia, jaśmin i stefanotis są oferowane w sprzedaży jako gatunki i nie mają odmian. Drugi człon łacińskiej nazwy danego gatunku daje informację o jego głównej cesze, np. Stefanotis floribunda – stefanotis obficie kwitnący (pol. stefanotis bukietowy), Gardenia jasminoides – gardenia przypominająca jaśmin (pol. gardenia jaśninowata), a Jasminum polyanthum – jaśmin o dużych kwiatach (pol. jaśmin wielkokwiatowy).
Każda z nich jest dostępna w sprzedaży prawie przez cały rok. Jaśmin najczęściej spotkamy w miesiącach zimowych, a stefanotis i gardenia – wiosną i latem.
- Stefanotis i jaśmin są zazwyczaj poprowadzone na podpórkach o różnym kształcie, np. kratki, łuku lub kuli. Gardenia jest dostępna w różnych rozmiarach, od minirośliny (10 cm) do krzewu wielkości ponad metra.
- Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość doniczki, średnicę lub wysokość rośliny, liczbę kwiatów bądź kwiatostanów i kształt rośliny. Nie kupuj małych, bardzo młodych roślin, szczególnie w miesiącach zimowych – mogą mieć większe problemy z aklimatyzacją (np. pąki mogą zasychać lub opadać), gdy jest mniej światła słonecznego.
- Sprawdź, czy nie mają szkodników lub chorób. Jeśli przez długi między liśćmi a kwiatami było wilgotno, może to doprowadzić do porażenia rośliny przez chorobę grzybową, która skutkuje brązowieniem kwiatów – roślina traci więc na urodzie.
- Przyjrzyj się uważnie pąkom: średnio napęczniałe dają największą szansę na udane kwitnienie. Pożółkłe liście są złym znakiem.
Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk