Jaśmin wielokwiatowy (Jasminum polyanthum), nazywany też jaśminem kwiecistym lub rzadziej różowym, to wiecznie zielone pnącze z rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Roślina pochodzi z górzystych obszarów Azji (min. z Chin), gdzie najchętniej zasiedla obrzeża lasów, zbocza i doliny, jednak jest też uprawiana w innych rejonach świata jako roślina ogrodowa lub doniczkowa.
Jak wygląda jaśmin wielkokwiatowy? Jak go odróżnić od innych?
Jaśmin wielokwiatowy może wspinać się do ponad 6 m wysokości, jednak w uprawie jest zwykle niższy. Pnącze rozwija liczne, cienkie, elastyczne, zielone pędy, którymi owija się wokół podpór. Z węzłów na pędach w dość dużych odstępach wyrastają pary nieparzysto pierzastych liści, złożonych z kilku (5-9) ciemnozielonych z wierzchu i jaśniejszych od spodu, lancetowatych, zaostrzonych na szczycie listków, z dużym listkiem wierzchołkowym. Listki układają się wzdłuż ogonka parami w jednej płaszczyźnie.
W naszym klimacie jaśmin kwitnie zimą i wczesną wiosną (I-IV), wydając bardzo liczne, silnie pachnące, niewielkie, gwiazdkowate kwiaty, zebrane w gęste, wiechowate kwiatostany, osadzone na szypułkach wyrastających z węzłów liściowych na pędach jednorocznych. Każdy kwiat składa się z 5 rozłożonych płatków, zrośniętych u podstawy w rurkę. Kwiaty w pąku są różowe, a po rozwinięciu białe.
Jaśmin wielokwiatowy często bywa mylony z podobnym gatunkiem, jaśminem lekarskim, od którego różni się głównie kolorem pąków kwiatowych (j. lekarski ma pąki białe).
Jakie są wymagania uprawowe jaśminu wielkokwiatowego?
W uprawie jaśmin wielokwiatowy preferuje jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoża.
Roślina przez cały rok wymaga dość wysokiej temperatury, dlatego w naszym klimacie może być uprawiana wyłącznie doniczkach, sezonowo wystawianych na balkon lub taras. Latem najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej (ok. 20-24°C), jednak po zakończeniu kwitnienia potrzebuje ok. 6-8 tygodni spoczynku w chłodnym miejscu (ok. 5-10°C), gdyż tylko wtedy może powtórnie zakwitnąć.
Jaśmin wielokwiatowy może być rozmnażany przez podział lub przez sadzonki pędowe, jednak jego rozmnażanie w warunkach amatorskich jest dość trudne.
Pielęgnacja jaśminu
Jaśmin wielokwiatowy należy podlewać często, lecz z umiarem, upewniając się, że wierzchnia warstwa podłoża jest sucha przed kolejnym podlaniem. Pnącze bardzo lubi podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego warto systematycznie zraszać je mgiełką wodną lub ustawić w jego pobliżu nawilżacz powietrza.
W okresie wzrostu jaśmin potrzebuje regularnego nawożenia nawozami wieloskładnikowymi co kilka tygodni.
Kolejnym ważnym czynnikiem odpowiadającym za ponowne kwitnienie jaśminu jest też cięcie. Ponieważ pnącze zakwita na pędach jednorocznych, tuż po kwitnieniu należy mocno je przyciąć, skracając pędy nawet o połowę lub ok. 10 cm ponad ziemią. Dzięki temu roślina ładnie się zagęści, wypuści więcej młodych pędów i w kolejnym sezonie bujniej zakwitnie.
Choroby i szkodniki mogące atakować jaśmin
Jaśmin wielokwiatowy uważany jest za roślinę odporną na choroby i szkodniki, jest natomiast wrażliwy na zalanie, które może prowadzić do zagniwania jego korzeni lub rozwoju chorób grzybowych (np. szarej pleśni). Nie lubi też suchego powietrza, które może być przyczyną pojawienia się przędziorków.
Jakie zastosowanie ma jaśmin w domu i ogrodzie?
Jaśmin wielokwiatowy w naszym klimacie może być uprawiany wyłącznie jako roślina doniczkowa. Pięknie prezentuje się opleciony wokół sztywnego, metalowego łuku lub rozpięty na kratce. Może też zwieszać się z donicy ustawionej na komodzie lub podwieszonej pod sufitem. Niestety, utrzymanie zimą kwitnącej rośliny w mieszkaniu przez dłuższy czas bywa kłopotliwe, gdyż w pomieszczeniach jest dla niej za gorąco, za sucho i za ciemno, dlatego lepszym miejscem będzie chłodna weranda, lekko ogrzewana oranżeria lub okno kwiatowe. Latem roślinę warto natomiast wystawić na balkon lub do ogrodu.
Zdjęcia: Yuval Helfman, Наталья Жукова, photohampster, miyaho / AdobeStock