Jaśmin lekarski (Jasminum officinale) nazywany też jaśminem właściwym, jaśminkiem lekarskim i dzielżaminem lekarskim, to pnącze należące do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Pochodzi z Azji (głównie Chin) i jest gatunkiem ciepłolubnym. W Polsce to znana i lubiana roślina doniczkowa.

Pnącze to osiąga w swoim naturalnym siedlisku 4 m długości, a w naszych domach – dorasta do 50 cm wysokości. Czasem przybiera pokrój krzewu. Liście jaśminu lekarskiego są pierzasto-złożone. Na jeden składa się od 5-7 małych, jajowatych i owłosionych listków. 

Najważniejsze są kwiaty – zebrane w baldachy na końcach jednorocznych pędów, są białe i 5-płatkowe. Zapach jaśminów jest jedną z cech, z których są najbardziej znane. Jest intensywny i bardzo przyjemny. Kwitnie od lata do wczesnej jesieni.

Ciekawe dla tego gatunku jaśminu jest to, że młode pnącza nie wytwarzają kwiatów. Przyozdobią one dopiero zupełnie "dojrzałe", 2-3 letnie rośliny.

Owocami jaśminu lekarskiego są jagody z dwoma nasionami w środku.

Wymagania i uprawa

Jaśmin lekarski powinien mieć podpory – bez nich będzie przybierał pokrój pokładającego się, małego krzewu.

Roślina najlepiej się czuje, gdy ma dostęp do dużej ilości światła (może stać w pełnym słońcu). Temperatury w naszych domach są dla niego idealne, choć jeżeli mamy taką możliwość, zimą powinien być przestawiany w chłodniejsze miejsca (temp. nie może przekroczyć poniżej 7oC).

Pnącze to ma wysokie wymagania wodne – zapewnijmy mu stale wilgotne podłoże. Uwielbia też zraszanie liści.

Przycinanie jaśminów po kwitnieniu wpływa pozytywnie na ich rozkrzewianie i tym samym wytwarzanie kwiatów w następnym roku. W czasie wzrostu rośliny można dokarmiać rozwodnionymi, nawozami wieloskładnikowymi.

Jeżeli widzimy potrzebę przesadzania należy je wykonywać wiosną. W tym samym czasie możemy rozmnożyć jaśmin – robimy to pobierając sadzonki pędowe. Aby się dobrze przyjęły, powinniśmy zastosować ukorzeniacz.

Zastosowanie

Pnącze to jest wyjątkową, pnącą rośliną domową. Jego kwiatu utrzymują się długo, a ich zapach jest ceniony niemal przez wszystkich.

Jaśmin lekarski, jak nazwa wskazuje, dostarcza surowca zielarskiego. Jest nim olejek jaśminowy pozyskiwany z kwiatów. Używa się go m.in w perfumerii czy aromaterapii.

Inne polecane gatunki jaśminów

  • Jaśmin kwiecisty, wilokwiatowy (Jasminum polynatum) – rozpoczyna kwitnienie w styczniu, a kończy w kwietniu, kwiaty białe.
  • Jasminum rex – wytwarza duże, białe kwiaty o 8 płatkach, ale nie pachnie!
  • Jasminum primulinum syn. mesnyi – posiada półpełne, jasnożółte kwiaty, również pozbawione zapachu. Jego pędy się nie wiją.


Zdjęcia: Floradania.dk