Logo
Logo

8 najpopularniejszych różowych kwiatów cebulowych do ogrodu i do doniczki

Kolor różowy dodaje kompozycjom roślinnym mnóstwo uroku. Sadząc różowe kwiaty cebulowe kwitnące latem warto wybierać odmiany o różnych odcieniach, aby nie zlewały się ze sobą i dobierać gatunki kwitnące zarówno wczesnym latem, jak i jesienią. Róż można spotkać w wielu odcieniach – jest odcień pudrowy, popielaty, liliowy, wpadający w fiolet oraz intensywny fuksjowy. Barwy te wykorzystane na rabatach sprawiają, że ogród wygląda niezwykle przytulnie. Warto pamiętać, że różowy kolor pasuje do szarości, bieli i niebieskiego.

Spis treści
Dalia (Dahlia) 'Park Princess' Liatra kłosowa (Liatris spicata) Tulbagia fioletowa (Tulbaghia violacea) Begonia (Begonia) 'Cascade odorosa Sweet Pink' Lilia (Lilium) 'Arbatax' Kalia, cantedeskia (Calla) 'Pink Cloud' Mieczyk (Gladiolus) Krynia Powella (Crinum powelli)

Różowe kwiaty cebulowe

Letnie rośliny cebulowe i byliny występują we wszystkich odcieniach różu, jakie możemy sobie tylko wyobrazić. Gdy zasadzimy je wiosną, w nagrodę otrzymamy latem prawdziwą eksplozję różowych kwiatów.

Dalie (Dahlia) to zdecydowanie najbardziej znane kwiaty lata i jesieni. Charakteryzują się największą różnorodnością odcieni różu spośród wszystkich letnich roślin. Inną ich zaletą jest to, że tworzą mnóstwo kwiatów. Usuwanie przekwitłych kwiaty, sprawia, że dalie zakwitają powtórnie i zdobią ogród aż do pierwszych przymrozków.

Inne popularne letnie kwiaty cebulowe to lilie (Lilium), kalie (Calla), mieczyki (Gladiolus) i begonie (Begonia). Wszystkie występują w kolorze różowym. Tworząc różową rabatę warto wybrać rośliny mające różne kształty i wielkości kwiatów. Niektóre letnie kwiaty cebulowe są mniej popularne, ale warto po nie sięgać, gdyż stanowią idealny dodatek do roślinnych kompozycji.

Dobrym przykładem są niezwykłe tygrysówki (Tigridia), kędzierzawe liatry (Liatris), przypominające tropikalne rośliny warkocznice (Eucomis), urocze neriny (Nerine) czy majestatyczne krynie (Crinum).

Najpopularniejsza różowa ósemka

Gatunków i odmian roślin o różowych kwiatach jest tak wiele, że każdy znajdzie coś, co będzie pasowało do stylu jego ogrodu i panujących w nim warunków. Poznaj 8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu!

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Dalia (Dahlia) 'Park Princess'

Odmiana należąca do grupy dalii kaktusowych dorastająca do 70-100 cm wysokości.
Karpy dalii sadzimy do gruntu na początku maja, aby kwitły od lipca do września. Roślina wymaga słonecznego stanowiska oraz umiarkowanie wilgotnego, przepuszczalnego i żyznego podłoża. Ścinanie przekwitłych kwiatów sprawia, że roślina powtarza kwitnienie. Dalie najlepiej prezentują się na rabatach bylinowych, ale można je również sadzić w dużych donicach lub skrzyniach na balkonach i tarasach. Ich kwiaty nadają się na kwiat cięty.

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Liatra kłosowa (Liatris spicata)

Wysoka roślina osiągająca 50-100 cm wysokości. Tworzy długie, wąskie kwiatostany o różowym lub fioletowym odcieniu. Lubi słoneczne i lekko zacienione stanowiska. Nadaje się do sadzenia na rabatach i w dużych pojemnikach. Kwitnie od lipca do września. 

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Tulbagia fioletowa (Tulbaghia violacea)

Tulbagia to niewysoka roślina cebulowa tworząca kępy 30 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Lubi stanowiska słoneczne. Preferuje żyzne i przepuszczalne podłoże i umiarkowane podlewanie. Można ją sadzić na rabatach i w ogrodach skalnych. 

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Begonia (Begonia) 'Cascade odorosa Sweet Pink'

Roślina osiągająca ok. 40 cm wysokości. Ma pełne, jasnoróżowe kwiaty, które zwisają w dół. Najlepiej sadzić ją w dużych pojemnikach na stanowisku lekko zacienionym lub cienistym. Wymaga przepuszczalnego podłoża, regularnego nawożenia i podlewania. 

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Lilia (Lilium) 'Arbatax'

Odmiana osiągająca 10-150 cm wysokości, nadająca się na tył bylinowej rabaty. Najlepiej kwitnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Wymaga podłoża przepuszczalnego, żyznego, o obojętnym odczynie. Kwitnie od lipca do września.

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Kalia, cantedeskia (Calla) 'Pink Cloud'

W polskich warunkach kalie uprawia się przede wszystkim w donicach na balkonach lub tarasach. Ta różowa odmiana osiąga ok. 80 cm wysokości. Podobnie jak inne kalie wymaga stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. Należy je sadzić w przepuszczalnym, żyznym podłożu. Rośliny uprawiane na zewnątrz kwitną od czerwca do lipca.

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Mieczyk (Gladiolus)

Różowych odmian mieczyków jest bardzo dużo. Mogą osiągać od 70 do 120 cm wysokości. W gruncie sadzi się je na początku maja. Kwitną w od lipca do września. Świetnie wyglądają na rabatach, sadzone w grupach, np. pomiędzy trawami ozdobnymi. Niskie odmiany można uprawiać w dużych pojemnikach na tarasach. 

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Krynia Powella (Crinum powelli)

 To dość rzadko uprawiana roślina cebulowa, która najlepiej rozwija się na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Dobrze wygląda w dużych donicach, ale można ją z powodzeniem uprawiać także na rabatach. Wymaga żyznego i przepuszczalnego podłoża. Osiąga 60-120 cm wysokości. W czasie kwitnienia (od lipca do września) wymaga regularnego podlewania. Cebule należy wykopać przed nadejściem przymrozków i przechowywać w pomieszczeniu.

 Tekst: źródło – iBulb, zdjęcia: Pixabay

Autor
8 najpopularniejszych różowych kwiatów cebulowych do ogrodu i do doniczki
8 najpopularniejszych różowych kwiatów cebulowych do ogrodu i do doniczki
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl