Logo
Logo
42
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Kolor różowy dodaje kompozycjom roślinnym mnóstwo uroku. Sadząc różowe kwiaty cebulowe kwitnące latem warto wybierać odmiany o różnych odcieniach, aby nie zlewały się ze sobą i dobierać gatunki kwitnące zarówno wczesnym latem, jak i jesienią. Róż można spotkać w wielu odcieniach – jest odcień pudrowy, popielaty, liliowy, wpadający w fiolet oraz intensywny fuksjowy. Barwy te wykorzystane na rabatach sprawiają, że ogród wygląda niezwykle przytulnie. Warto pamiętać, że różowy kolor pasuje do szarości, bieli i niebieskiego.

 

Letnie rośliny cebulowe i byliny występują we wszystkich odcieniach różu, jakie możemy sobie tylko wyobrazić. Gdy zasadzimy je wiosną, w nagrodę otrzymamy latem prawdziwą eksplozję różowych kwiatów.

Dalie (Dahlia) to zdecydowanie najbardziej znane kwiaty lata i jesieni. Charakteryzują się największą różnorodnością odcieni różu spośród wszystkich letnich roślin. Inną ich zaletą jest to, że tworzą mnóstwo kwiatów. Usuwanie przekwitłych kwiaty, sprawia, że dalie zakwitają powtórnie i zdobią ogród aż do pierwszych przymrozków.

Inne popularne letnie kwiaty cebulowe to lilie (Lilium), kalie (Calla), mieczyki (Gladiolus) i begonie (Begonia). Wszystkie występują w kolorze różowym. Tworząc różową rabatę warto wybrać rośliny mające różne kształty i wielkości kwiatów. Niektóre letnie kwiaty cebulowe są mniej popularne, ale warto po nie sięgać, gdyż stanowią idealny dodatek do roślinnych kompozycji.

Dobrym przykładem są niezwykłe tygrysówki (Tigridia), kędzierzawe liatry (Liatris), przypominające tropikalne rośliny warkocznice (Eucomis), urocze neriny (Nerine) czy majestatyczne krynie (Crinum).

Najpopularniejsza różowa ósemka

Gatunków i odmian roślin o różowych kwiatach jest tak wiele, że każdy znajdzie coś, co będzie pasowało do stylu jego ogrodu i panujących w nim warunków. Poznaj 8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu!

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Dalia (Dahlia) 'Park Princess'

Odmiana należąca do grupy dalii kaktusowych dorastająca do 70-100 cm wysokości.
Karpy dalii sadzimy do gruntu na początku maja, aby kwitły od lipca do września. Roślina wymaga słonecznego stanowiska oraz umiarkowanie wilgotnego, przepuszczalnego i żyznego podłoża. Ścinanie przekwitłych kwiatów sprawia, że roślina powtarza kwitnienie. Dalie najlepiej prezentują się na rabatach bylinowych, ale można je również sadzić w dużych donicach lub skrzyniach na balkonach i tarasach. Ich kwiaty nadają się na kwiat cięty.

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Liatra kłosowa (Liatris spicata)

Wysoka roślina osiągająca 50-100 cm wysokości. Tworzy długie, wąskie kwiatostany o różowym lub fioletowym odcieniu. Lubi słoneczne i lekko zacienione stanowiska. Nadaje się do sadzenia na rabatach i w dużych pojemnikach. Kwitnie od lipca do września. 

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Tulbagia fioletowa (Tulbaghia violacea)

Tulbagia to niewysoka roślina cebulowa tworząca kępy 30 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Lubi stanowiska słoneczne. Preferuje żyzne i przepuszczalne podłoże i umiarkowane podlewanie. Można ją sadzić na rabatach i w ogrodach skalnych. 

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Begonia (Begonia) 'Cascade odorosa Sweet Pink'

Roślina osiągająca ok. 40 cm wysokości. Ma pełne, jasnoróżowe kwiaty, które zwisają w dół. Najlepiej sadzić ją w dużych pojemnikach na stanowisku lekko zacienionym lub cienistym. Wymaga przepuszczalnego podłoża, regularnego nawożenia i podlewania. 

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Lilia (Lilium) 'Arbatax'

Odmiana osiągająca 10-150 cm wysokości, nadająca się na tył bylinowej rabaty. Najlepiej kwitnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Wymaga podłoża przepuszczalnego, żyznego, o obojętnym odczynie. Kwitnie od lipca do września.

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Kalia, cantedeskia (Calla) 'Pink Cloud'

W polskich warunkach kalie uprawia się przede wszystkim w donicach na balkonach lub tarasach. Ta różowa odmiana osiąga ok. 80 cm wysokości. Podobnie jak inne kalie wymaga stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. Należy je sadzić w przepuszczalnym, żyznym podłożu. Rośliny uprawiane na zewnątrz kwitną od czerwca do lipca.

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Mieczyk (Gladiolus)

Różowych odmian mieczyków jest bardzo dużo. Mogą osiągać od 70 do 120 cm wysokości. W gruncie sadzi się je na początku maja. Kwitną w od lipca do września. Świetnie wyglądają na rabatach, sadzone w grupach, np. pomiędzy trawami ozdobnymi. Niskie odmiany można uprawiać w dużych pojemnikach na tarasach. 

8 najpopularniejszych różowych kwiatów do ogrodu

Krynia Powella (Crinum powelli)

 To dość rzadko uprawiana roślina cebulowa, która najlepiej rozwija się na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Dobrze wygląda w dużych donicach, ale można ją z powodzeniem uprawiać także na rabatach. Wymaga żyznego i przepuszczalnego podłoża. Osiąga 60-120 cm wysokości. W czasie kwitnienia (od lipca do września) wymaga regularnego podlewania. Cebule należy wykopać przed nadejściem przymrozków i przechowywać w pomieszczeniu.

 Tekst: źródło – iBulb, zdjęcia: Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:2
Tydzień 39, Sentencja nr:2
We wrześniu dalej działamy w warzywniku. Sadzimy czosnek i możemy wysiewać niektóre warzywa już na przyszłoroczny zbiór (np. szpinak, roszponkę, sałatę).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT