Logo
Logo

8 najpopularniejszych niebieskich kwiatów cebulowych

Niebieski jest kolorem symbolizującym siłę woli i wiarę. Otaczanie się tą barwą zachęca zarówno do kreatywności, jak i do odpoczynku. Efekt, jaki można osiągnąć za pomocą samych kolorów, jest zdumiewający. Zatem już nie powinno dziwić, że w ogrodach lubimy sadzić niebieskie kwiaty.

Spis treści
Jak zaplanować niebieską rabatę? Kosaciec Zawilec grecki Hiacynt Śnieżnik 'Blue Giant' Puszkinia cebulicowata Szafirek armeński 'Atlantic' Cebulica syberyjska 'Spring Beauty' Krokus 'Blue Pearl'

Efekt nieba na rabatach w prosty sposób

Jak można osiągnąć efekt nieba w ogrodzie bez wprowadzenia radykalnych zmian? Odpowiedź brzmi: posadźmy cebulki kwiatowe! Dzięki nim stworzymy wiosną w ogrodzie morze niebieskich kwiatów.

Niebieskie rośliny cebulowe warto sadzić na rabatach lub w ogrodach skalnych już istniejących, między bylinami i krzewami, które wczesną wiosną nie mają jeszcze liści i kwiatów. Dobrze wyglądają również wśród okrywowych roślin zimozielonych. Większość gatunków wymaga słonecznego stanowiska. Ale są i takie, które dobrze radzą sobie w półcieniu, pod drzewami i krzewami (np. cebulica, zawilec). Dosadzając do istniejących rabat cebulki kwiatowe można wprowadzić do ogrodu niebieskie rośliny bez konieczności dokonywania w nim drastycznych zmian. Jeśli nie mamy już miejsca na rabatach, niebieskie odmiany drobnych roślin cebulowych (np. krokusów, cebulicy) posadźmy bezpośrednio na trawniku albo wzdłuż żywopłotu, od jego południowej strony.

Najpopularniejsza niebieska ósemka

Wybór gatunku rośliny zależy od własnych upodobań. Rośliny cebulowe nie zajmują wiele miejsca, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Oto lista 8 najlepszych gatunków roślin cebulowych, które możesz uprawiać w ogrodzie.

kosaciec fot. iBulb
Fot. iBulb
Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata)
Dorasta do 15 cm. Lubi ciepłe, słoneczne miejsca i piaszczyste podłoże. To bardzo niska roślina, więc należy ją sadzić przy brzegu rabaty. Cebulki co kilka lat po kwitnieniu należy wykopywać.
Zawilec grecki fot. iBulb
Fot. iBulb
Zawilec grecki (Anemone blanda)
Osiąga 20-30 cm wys. Wymaga ciepłego stanowiska, gdyż nie jest w pełni odporny na mrozy. Lubi półcień. Jesienią rośliny trzeba okrywać warstwą kory lub liści.
Hiacynt fot. iBulb
Fot. iBulb
Hiacynty (Hyacinthus)
Świetnie prezentują się na rabatach między bylinami, w dużych pojemnikach na tarasach i balkonach. Ich kwiaty intensywnie pachną.
 
snieżnik Blue Giant fot. iBulb
Fot. iBulb
Śnieżnik (Chionodoxa)
Dorasta do 15-20 cm wys. Lubi miejsca słoneczne i półcieniste. Najlepiej kwitnie w podłożu próchnicznym, umiarkowanie wilgotnym. Ładnie wygląda w kępach po kilkanaście sztuk i w ogrodach skalnych.
puszkinia cebulicowata fot. iBulb
Fot. iBulb
Puszkinia cebulicowata (Puschkinia libanotica)
Ma dzwonkowate kwiaty zebrane w gęste grona, które rozwijają się na przełomie marca i kwietnia. Dorasta do 20 cm wys. i nie jest specjalnie wymagająca w stosunku do podłoża. Musi być ono jednak przepuszczalne.
Szafirek armenski Atlantic iBulb
Fot. iBulb
Szafirek armeński (Muscari armeniacum)
Ma drobne, dzwonkowate kwiaty zebrane w ścisłe grona. Szafirki kwitną od marca do maja. Lubią próchniczne, przepuszczalne podłoże i słoneczne stanowiska. Potrafią powtarzać kwitnienie, jeśli zetniemy pierwsze przekwitłe kwiatostany. Cebulki tego gatunku sadzimy w grupach, co najmniej po kilkanaście sztuk. Można z nich także tworzyć obwódki.
cebulica syberyjska Spring Beauty fot. iBulb
Fot. iBulb
Cebulica syberyjska (Scilla sibirica)
To drobna roślina, którą należy sadzić w kępach. Doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych i w stylu leśnym. Cebulice można sadzić pod koronami drzew liściastych i nad zbiornikami wodnymi.
Krokus Blue Pearl fot. iBulb
Fot. iBulb
Krokusy (Crocus)
Kwitną od lutego do marca. Najlepiej rosną w próchnicznym, przepuszczalnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Można je sadzić w ogrodach skalnych, w pojemnikach, na trawnikach i pomiędzy bylinami.

 Źródło: iBulb

Autor
8 najpopularniejszych niebieskich kwiatów cebulowych
8 najpopularniejszych niebieskich kwiatów cebulowych
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl