Tulbagia (Tulbaghia) to bylina zaliczana do roślin cebulowych należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). W środowisku naturalnym tulbagia występuje w Afryce. Powrzechnie uprawianym gatunkiem jest tulbagia fioletowa (Tulbaghia violacea).

Roślina osiąga do 30 cm wysokości (w naturze nawet do 1,8 m!). Wytwarza kępę długich, równowąskich, aromatycznych, biało paskowanych liści.

Tulbagia fioletowa kwitnie latem – od czerwca do sierpnia. Drobne, rurkowate lub lejkowate kwiaty są zebrane w grupach – tworzą kwiatostany typu baldachów, które mogą składać się nawet z 40 kwiatów! Najczęściej mają różową lub fioletową barwę. Maja delikatny, słodki zapach.

Tulbagia wytwarza zgrubiały, krótki, mięsisty biały korzeń.

Wymagania i uprawa

Aby obficie kwitła, roślinę warto uprawiać na stanowiskach słonecznych, ale znosi także półcień. Lubi podłoża żyzne, zasobne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o ph 6,5-7,5. Dobrze znosi susze – podlewa się głównie młode okazy. Od wiosny do lata warto stosować nawozy organiczne. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie

Wytrzymuje tylko lekkie mrozy dlatego przed nadejściem zimy cebule zaleca się dokładnie okryć lub wykopać i przenieść do pomieszczenia, by tam przezimowały. Tulbagie sadzimy do gruntu wiosną.

Zastosowanie

Tulbagię z powodzeniem można wykorzystać do tworzenia rabat i jako ozdoby skalniaków. W szczególności dobrze prezentuje się z innymi roślinami cebulowymi. Nadaje się na kwiat cięty.

Roślina jest jadalna i lecznicza – można ją spożywać jako zamiennik tradycyjnego czosnku. Co ciekawe, rośliny tej bardzo nie lubią krety, nornice oraz... węże!

Ciekawostki

Nazwę Tulbaghia nadano na cześć Ryka Tulbagha – gubernatora dawnej Kolonii Przylądkowej.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: iBulb