Jaskier azjatycki to bylina (w polskich ogrodach uprawiana jako roślina jednoroczna) należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae).

Osiąga wysokość 20-30cm i ma pokrój wzniesiony. Wytwarza bulwiaste korzenie, które mogą przetrwać zimę, jedynie w pomieszczeniu. Kwiaty o barwie białej, żółtej, pomarańczowej, różowej i czerwonej są pojedyncze lub pełne i mają średnicę do 8cm. Kwitnie od maja do czerwca.

Roślina jest łatwa w uprawie, należy jednak zapewnić jej dobre warunki wodne. Jaskier dobrze rośnie na podłożu wilgotnym lub lekko wilgotnym, przepuszczalnym o dość wysokiej zawartości składników pokarmowych. Wysiew nasion najlepiej przeprowadzić jesienią w pomieszczeniu, zaś rośliny sadzi się do gruntu późną wiosną (są nieodporne na mróz). Roślina wymaga regularnego podlewania, dodatkowo warto usuwać przekwitłe kwiaty, aby przedłużyć kwitnienie. Czasem może być atakowana przez mączniaka prawdziwego.

Jaskier azjatycki stworzy piękne, niskie rabaty w ogrodzie lub nada kolorów na balkonie i tarasie. Dobrze komponuje się z roślinami cebulowymi. Zazwyczaj w takim wypadku jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Nadaje się również do uprawy w pomieszczeniach, wtedy można cieszyć się nią przez wiele lat.

zdjęcie: sxc.hu