Lewkonia długopłatkowa (maciejka) Matthiola longipetala

Lewkonia długopłatkowa (maciejka) (Matthiola longipetala) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
30
Gleba: żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, liliowe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: drobne
Zapach: kwiaty
Wysokość: 30-40 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: ogrody przydomowe, małe ogrody, pojemniki, balkony, tarasy

Lewkonia długopłatkowa nazywana także maciejką (Matthiola longipetala) może nie jest szczególnie dekoracyjna (chociaż nie brakuje jej pewnego uroku) to jest jedną z najpiękniej pachnących roślin. Jest to roślina jednoroczna należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Jej różowe bądź liliowe kwiaty otwierają się w letnie wieczory wydzielając intensywny zapach. Zwykle dorasta do 40 cm.

Warunki uprawy maciejki

Lewkonię długopłatkową (maciejkę) wysiewa się wprost do gruntu lub do pojemników. Lubi żyzne, próchnicze gleby i słoneczne stanowiska.

Pierwszy wysiew nasion należy zrobić w kwietniu w maju wprost do gruntu. Aby intensywnie pachniała przez całe lato należy ją wysiewać w dwutygodniowych odstępach (maciejka nie powtarza kwitnienia).

Zastosowanie maciejki

Z powodzeniem nadaje się do uprawy na balkonach oraz tarasach lub siana w ich pobliżu. Najlepiej prezentuje się wysiewana większej grupie. W ciepłe wieczory i noce jej delikatny zapach będzie atrakcją - maciejka kwitnie po zmroku i rozsiewa zmysłowy, aromatyczny zapach.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści