Lewkonia w ogrodzie, w doniczce i w wazonie

piękny kwiat lewkonia fot. Depositphotos

Lewkonia to piękna, jednoroczna bylina, która stanowi wspaniałą ozdobę ogrodu. Roślina ta charakteryzuje się niesamowitymi kwiatami w różnych barwach, które stosunkowo długo się utrzymują, a dodatkowo doskonale nadają się jako kwiaty cięte do wazonu. Warunkiem, aby lewkonia wyglądała naprawdę zachwycająco, jest jej prawidłowa pielęgnacja.

Posłuchaj
00:00
11

Jak wygląda lewkonia?

Lewkonia letnia (Matthiola incana) to najpopularniejszy gatunek lewkonii, który jest chętnie wykorzystywany na rabatach. Doskonale wygląda w nasadzeniach jednogatunkowych, ale dobrze prezentuje się również na tle zielonych krzewów, wspaniale z nimi kontrastując.

To jednoroczna roślina, która w zależności od odmiany może mieć kwiaty: białe, kremowe, różowe, fioletowe lub purpurowe. Dodatkowo kwiaty wydzielają piękny zapach o znacznej intensywności. Jednak piękny wygląd kwiatów wymaga odpowiedniej pielęgnacji i właściwego doboru miejsca nasadzenia – w przeciwnym wypadku roślina będzie osłabiona, a kwitnienie mało efektowne.

Gdzie posadzić lewkonię?

Ta wspaniała roślina o niezwykle efektownych kwiatach naturalnie występuje w regionie śródziemnomorskim. Z tego względu jej stanowisko powinno być ciepłe, dobrze nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. Podłoże powinno być żyzne, zasobne w składniki pokarmowe i próchnicze. Lewkonia najlepiej rośnie na glebach zasadowych o umiarkowanej wilgotności – roślina źle znosi zarówno brak wody, jak i jej nadmiar.

Wysiewanie nasion lewkonii

Wysiew lewkonii w pomieszczeniach ogrzewanych można rozpocząć w lutym lub marcu, a gdy pojawią się pierwsze liście właściwe, rośliny można rozsadzić do większych skrzynek. Sadzonki lewkonii do gruntu można przenosić w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko dużych przymrozków.

Jak dbać o lewkonię?

Lewkonia letnia to wymagająca roślina, a obfite kwitnienie sprawia, że roślina wymaga regularnego nawożenia. Idealnie nadaje się do tego nawóz do roślin kwitnących, który zawiera mniejsze ilości azotu, a większe fosforu i potasu. Lewkonie lubią również nawozy organiczne, dlatego przed nasadzeniem warto do podłoża dodać kompost lub obornik.

Nawożenie można rozpocząć wczesną wiosną lub już 2 tygodnie po posadzeniu lewkonii, wykorzystując do tego nawozy wieloskładnikowe, które zapewnią roślinie dostęp do wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dzięki temu lewkonia będzie w dobrej kondycji, a to przełoży się na jej piękny wygląd.

Roślina źle znosi suszę, dlatego przy braku opadów należy zadbać o odpowiednie nawilżenie gleby, pamiętając, że lepiej sprawdzi się częste, a mniej obfite podlewanie, aby nie zalać rośliny.

Lewkonia na rabacie, w doniczce i w wazonie

Lewkonia letnia posiada piękne kwiaty o niesamowitym zapachu. Dużą zaletą jest też fakt, że roślina kwitnie bardzo obficie, a kwiaty utrzymują się bardzo długo (kwitnienie od czerwcalipca do pierwszych przymrozków). Z tego względu rośliny te wspaniale prezentują się na rabatach, ale mogą też być uprawiane w donicach i ustawione na balkonie, czy tarasie, gdzie będą stanowić wspaniałą ozdobę. Lewkonie warto również ścinać i umieścić w wazonie, a staną się doskonałą dekoracją o intensywnym, przyjemnym zapachu, który wypełni pokój.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: yuiyuize@gmail.com / Depositphotos

Obserwuj
Tematy
Powiązane rośliny

Lewkonia letnia Matthiola incana

Lewkonia długopłatkowa (maciejka) Matthiola longipetala

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści