Reklama
Twój partner w ogrodzie

Lewkonia w ogrodzie, w doniczce i w wazonie

piękny kwiat lewkonia fot. Depositphotos

Lewkonia to piękna, jednoroczna bylina, która stanowi wspaniałą ozdobę ogrodu. Roślina ta charakteryzuje się niesamowitymi kwiatami w różnych barwach, które stosunkowo długo się utrzymują, a dodatkowo doskonale nadają się jako kwiaty cięte do wazonu. Warunkiem, aby lewkonia wyglądała naprawdę zachwycająco, jest jej prawidłowa pielęgnacja.

Posłuchaj
00:00
11

Jak wygląda lewkonia?

Lewkonia letnia (Matthiola incana) to najpopularniejszy gatunek lewkonii, który jest chętnie wykorzystywany na rabatach. Doskonale wygląda w nasadzeniach jednogatunkowych, ale dobrze prezentuje się również na tle zielonych krzewów, wspaniale z nimi kontrastując.

To jednoroczna roślina, która w zależności od odmiany może mieć kwiaty: białe, kremowe, różowe, fioletowe lub purpurowe. Dodatkowo kwiaty wydzielają piękny zapach o znacznej intensywności. Jednak piękny wygląd kwiatów wymaga odpowiedniej pielęgnacji i właściwego doboru miejsca nasadzenia – w przeciwnym wypadku roślina będzie osłabiona, a kwitnienie mało efektowne.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Gdzie posadzić lewkonię?

Ta wspaniała roślina o niezwykle efektownych kwiatach naturalnie występuje w regionie śródziemnomorskim. Z tego względu jej stanowisko powinno być ciepłe, dobrze nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. Podłoże powinno być żyzne, zasobne w składniki pokarmowe i próchnicze. Lewkonia najlepiej rośnie na glebach zasadowych o umiarkowanej wilgotności – roślina źle znosi zarówno brak wody, jak i jej nadmiar.

Wysiewanie nasion lewkonii

Wysiew lewkonii w pomieszczeniach ogrzewanych można rozpocząć w lutym lub marcu, a gdy pojawią się pierwsze liście właściwe, rośliny można rozsadzić do większych skrzynek. Sadzonki lewkonii do gruntu można przenosić w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko dużych przymrozków.

Jak dbać o lewkonię?

Lewkonia letnia to wymagająca roślina, a obfite kwitnienie sprawia, że roślina wymaga regularnego nawożenia. Idealnie nadaje się do tego nawóz do roślin kwitnących, który zawiera mniejsze ilości azotu, a większe fosforu i potasu. Lewkonie lubią również nawozy organiczne, dlatego przed nasadzeniem warto do podłoża dodać kompost lub obornik.

Nawożenie można rozpocząć wczesną wiosną lub już 2 tygodnie po posadzeniu lewkonii, wykorzystując do tego nawozy wieloskładnikowe, które zapewnią roślinie dostęp do wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dzięki temu lewkonia będzie w dobrej kondycji, a to przełoży się na jej piękny wygląd.

Roślina źle znosi suszę, dlatego przy braku opadów należy zadbać o odpowiednie nawilżenie gleby, pamiętając, że lepiej sprawdzi się częste, a mniej obfite podlewanie, aby nie zalać rośliny.

Lewkonia na rabacie, w doniczce i w wazonie

Lewkonia letnia posiada piękne kwiaty o niesamowitym zapachu. Dużą zaletą jest też fakt, że roślina kwitnie bardzo obficie, a kwiaty utrzymują się bardzo długo (kwitnienie od czerwcalipca do pierwszych przymrozków). Z tego względu rośliny te wspaniale prezentują się na rabatach, ale mogą też być uprawiane w donicach i ustawione na balkonie, czy tarasie, gdzie będą stanowić wspaniałą ozdobę. Lewkonie warto również ścinać i umieścić w wazonie, a staną się doskonałą dekoracją o intensywnym, przyjemnym zapachu, który wypełni pokój.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: yuiyuize@gmail.com / Depositphotos


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Tematy
Powiązane rośliny

Lewkonia letnia Matthiola incana

Lewkonia długopłatkowa (maciejka) Matthiola longipetala

Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści