Logo
Logo

Żeleźniak Russela / Żeleźniak żółty (Phlomis russeliana)

Żeleźniak Russela / Żeleźniak żółty (Phlomis russeliana) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: owocostany, kwiaty
 • Gleba: małe wymagania glebowe, przepuszczalna, lekka, piaszczysta
 • Kolor kwiatów: żółte
 • Kwiaty: pachnące, wargowe
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Owoce: orzechy
 • Pokrój: wyprostowany, kępy
 • Wysokość: 90 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: ogrody wiejskie, rabaty, w grupie, ogrody przydomowe, kwiat cięty, bukiety
 • Żeleźniak Russela, żółty (Phlomis russeliana) nazywany też szałwią turecką lub szałwią Jerozolimską to ciekawa bylina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Roślina pochodzi z Azji (głównie Turcji, Syrii), ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata.

  Żeleźniak Russela w czasie kwitnienia może dorastać do ok. 0,7-1 m wysokości. Tworzy wzniesiony, sztywny, dość gruby, nierozgałęziony, szorstko owłosiony pęd, na którym naprzeciwległymi parami wyrastają duże, sercowate, ząbkowane na brzegach, szorstko owłosione, szarozielone z wierzchu i jaśniejsze od spodu liście. U podstawy łodygi wyrastają większe niż na pędzie liście odziomkowe, które mocno rozkładają się na boki, okrywając podłoże. Mają sercowaty kształt i owłosioną, lekko pomarszczoną blaszkę liściową.

  Żeleźniak kwitnie od czerwca do sierpnia, rozwijając miododajne, żółte, dość duże, łukowato wygięte, dwuwargowe kwiaty (górna warga jasnożółta, dolna ciemnożółta), zebrane w kilka gęstych okółków kwiatostanowych, wyrastających na łodydze w kątach liści na kilku oddalonych od siebie piętrach.

  Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!
  Przeczytaj także
  Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!

  Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w brązowo-brunatne owocostany, wypełnione licznymi nasionami. Zaschnięte owocostany pozostają na pędach aż do późnej jesieni i ciekawie prezentują się na rabacie.

  Wymagania i uprawa

  Żeleźniak Russela jest stosunkowo łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na słonecznych lub lekko półcienistych stanowiskach. Lubi gleby przepuszczalne od średnio żyznych do ubogich. Roślinę podlewa się umiarkowanie. Wykazuje odporność na krótkotrwały brak wody.

  Bylina nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego powinna być uprawiana w najcieplejszych rejonach kraju i okrywana na zimę (np. warstwą kompostu).

  Żeleźniak najlepiej rozmnaża się przez wysiew nasion (może dawać samosiew), gorzej przez podział, gdyż niezbyt dobrze znosi przesadzanie.

  Zastosowanie

  Żeleźniak Russela najpiękniej prezentuje się w jednogatunkowych, dużych grupach, gdyż wtedy jego piętrowe kwiaty są najlepiej wyeksponowane, ale może też tworzyć ciekawe kompozycje rabatowe z innymi roślinami. Zimą jego owocostany (zdj. 4) też będą zdobić ogród wyrastając ponad białą pierzynę.

  Jego żółte kwiaty ładnie kontrastują z roślinami kwitnącymi na niebiesko, fioletowo, amarantowo lub pomarańczowo jak np. kocimiętka, ostróżki, lawenda, trytoma groniasta, perowskia, żeleźniak bulwiasty, szałwia omszona i lekarska czy pysznogłówka ogrodowa. Dobrze wyglądają też w towarzystwie roślin o szarych lub srebrzystych liściach jak np. czyściec wełnisty czy goździk pierzasty, a także traw ozdobnych.

   Żeleźniaki nadają się na kwiat cięty oraz do suchych bukietów.


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Żeleźniak Russela, żółty, fot. Hans Braxmeier, Elsemargriet, Hans Linde/Pixabay, wallygrom/CC BY-SA 2.0/Flickr

  Powiązane tematy