Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Wilczomlecz dziurawcolistny (Euphorbia hypericifolia) odmiana 'Diamond Frost' należy do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Gatunek pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki i rzadko jest uprawiany, za to jego odmiany są popularnymi roślinami ozdobnymi przeznaczonymi do uprawy w donicach.

Roślina może dorastać do ok. 40-60 cm wys. Tworzy liczne, sztywne, walcowate, drewniejące u podstawy pędy, pokryte wyrastającymi w międzywęźlach nielicznymi, naprzeciwległymi parami szerokolancetowatych, delikatnych, zielonych listków.

Wilczomlecz 'Diamond Frost' kwitnie obficie przez całe lato aż do później jesieni, tworząc bardzo drobne, żółtozielone kwiaty, otoczone kilkoma dość dużymi, wąskimi, wydłużonymi, białymi, ozdobnymi podsadkami. Kwiaty zebrane są na szczytach pędów w luźne kwiatostany, mające postać wieloramiennej wierzchotki, a ponieważ pojawiają się w dużej ilości, przypominają biały, delikatny obłok.

Podobnie jak inne rośliny z rodziny wilczomleczowatych, wilczomlecz 'Diamond Frost' zawiera w tkankach biały sok mleczny, który może podrażniać skórę i błony śluzowe.

 
 

Wymagania i uprawa

Wilczomlecz 'Diamond Frost' to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Oczekuje półcienistego lub słonecznego stanowiska oraz próchniczego, żyznego, przepuszczalnego podłoża. Dobrze znosi przejściową suszę, ale woli lekko wilgotną glebę, dlatego należy go podlewać tak jak inne kwiaty balkonowe. Wilczomlecz nie jest mrozoodporny, ale ponieważ z natury jest wieloletnią krzewinką, do następnego roku można go przezimować. W tym celu przed nadejściem jesiennych przymrozków przenosimy go do ciepłego i widnego pomieszczenia.

Kiedy wczesną wiosną wznowi wegetację, należy go przyciąć (nawet o połowę), dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i zachowa ładny, gęsty pokrój. Obcięte fragmenty pędów można bardzo łatwo ukorzenić w wodzie. Przycinając pędy wilczomlecza, trzeba jednak pamiętać, że ze względu na drażniący sok mleczny, wszystkie zbiegi przy roślinie należy wykonywać w rękawicach ochronnych.

 
 

Zastosowanie

Wilczomlecz 'Diamond Frost' to niezwykle efektowna roślina doniczkowa, która może być uprawiana w pojedynczej doniczce na balkonie lub tarasie jako soliter, ale może też uzupełniać kompozycje z innych roślin balkonowych takich jak np. pelargonii, petunii, heliotropów, werben, złocieni krzewiastych (margerytek) czy piątaków lancetowatych. Roślinę na okres lata można też posadzić na ogrodowej rabacie.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: HVPM dev, Zoya El, Johanna Mühlbauer / AdobeStock