Co to werbena patagońska?
Werbena patagońska to wysoka, dorastająca do ok. 1,5 m. wys. bylina o sztywnych, cienkich, rozgałęzionych, szorstko owłosionych pędach, zwieńczonych główkowatymi kwiatostanami o liliowo-fioletowej barwie.
Pokrój rośliny jest delikatny i ażurowy, dlatego w pojedynkę nie prezentuje się szczególnie okazale, jednak kiedy zostanie posadzona w grupie, staje się niezwykle atrakcyjna.
Co lubi werbena?
Subtelny wdzięk i ciekawy pokrój werbeny, pozwala wykorzystać ją w ogrodzie na różne sposoby, zanim jednak zdecydujemy się na jej uprawę, musimy wiedzieć, czego oczekuje, gdyż jest rośliną o dość egzotycznym rodowodzie.
Werbena patagońska pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. W naturze zasiedla rozległe, słoneczne polany, zbocza i bezdroża, gdzie nie brakuje jej słońca i ciepła, dlatego również w ogrodzie będzie oczekiwała w pełni słonecznego i ciepłego stanowiska. Nie jest wybredna względem podłoża, jednak gleba, na której rośnie, musi być dostatecznie przepuszczalna, gdyż nie toleruje mokrego, ciężkiego podłoża i lepiej znosi suszę niż zalanie.
Werbenę patagońską najtrudniej jest utrzymać w ogrodzie przez zimę, gdyż jej mrozoodporność nie jest imponująca (ok. -12/-15/18°C). Ponieważ jednak dobrze rozmnaża się z nasion i szybko rośnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w mniej korzystnych warunkach klimatycznych uprawiać ją jako roślinę jednoroczną.
Klimaty śródziemnomorskie
Choć werbena patagońska bywa w uprawie nieco kłopotliwa, z pewnością warto znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie, gdyż w odpowiednich kompozycjach prezentuje się naprawdę atrakcyjnie. Doskonale komponuje się z innymi roślinami na rabatach żwirowych, ale pięknie wygląda też w zestawieniu z gatunkami o śródziemnomorskim rodowodzie.
Jedną z piękniejszych kompozycji z jej udziałem będzie rabata stworzona z werbeny, róż rabatowych o landrynkowo różowych kwiatach i lawendy wąskolistnej, uzupełniona białymi, zwiewnymi kwiatkami gaury Lindheimera. Jeśli jeszcze całość uzupełnimy kępami uroczej ostnicy cieniutkiej, otrzymamy niemal idealną rabatę prowansalską. Takie różowo-biało-filetowe zestawienie kwiatów to klasyka barwnych połączeń oraz kwintesencja piękna i harmonii, wiec powinno spodobać się niemal każdemu.
Mocne akcenty
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby fioletową werbenę połączyć z roślinami o bardziej wyrazistych barwach jak choćby jaskrawożółte krwawniki wiązówkowate. Jeśli lubimy jeszcze bardziej zdecydowane kompozycje, zamiast krwawników możemy wykorzystać rudbekię błyskotliwą, której duże, talerzowate, żółte kwiaty od razu przyciągają uwagę. Uzyskany w ten sposób kontrast kolorystyczny, ożywi ogród i nada mu wyjątkowego charakteru.
Kolorowy zawrót głowy
Werbena patagońska może też jednak wchodzić w skład bardziej złożonej, wielopoziomowej kompozycji. Ze względu na swoją wysokość, może tworzyć jej górne piętro samodzielnie lub w towarzystwie innych, wysokich roślin jak np. szarłatów o zwisających kwiatostanach, liatr kłosowych, przetaczników, dzielżanów ogrodowych, nachyłków i jeżówek purpurowych, które będą stanowiły dobre tło dla niższych roślin takich jak aksamitki, cynie, nagietki lekarskie, rozchodniki okazałe, kosmosy czekoladowe czy niskie odmiany liliowców i dalii.
Ogrodowa preria
Werbena patagońska dobrze wygląda też w ogrodach preriowych, gdzie może rosnąć obok wysokich traw, rudbekii czy jeżówek. Taki ogród przypomina jej naturalne środowisko, więc będzie wyglądać w nim jak najbardziej na miejscu.
Mniej znaczy więcej
Werbena patagońska może też jednak zapewnić ucztę dla zmysłów minimalistom, nie przepadającym za krzykliwymi kolorami i barwnymi zestawieniami. Posadzona luźno na rabacie wyłącznie w towarzystwie ostnicy cieniutkiej, stworzy prostą, ale niezwykle uroczą i piękną kompozycję, która będzie delikatnie falować przy każdym powiewie wiatru.
A może …żywopłot?
Eteryczną urodę werbeny warto też wykorzystać w inny sposób. Roślina jest wprawdzie wysoka, ale jej ażurowy pokrój pozwala stworzyć z niej szpaler wzdłuż chodnika, ogrodowej alejki czy ogrodzenia. Taka obwódka będzie dawała efekt tajemniczości i dzikości, zachęcając do spaceru po ogrodowych alejkach. Dodatkowym atutem w tym przypadku będą też miododajne kwiaty werbeny. Wprawdzie my z nich nie skorzystamy, ale z pewnością docenią je liczne owady zapylające, w tym piękne motyle, które będzie może obserwować, przechadzając się po ogrodzie.
Wysokie kępy werbeny mogą też stanowić rodzaj ażurowego żywopłotu, otaczającego kącik wypoczynkowy lub ogrodową altankę. Nie stworzą wprawdzie szczelnej zasłony, ale sprzyjający relaksowi ażurowy parawan na pewno.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: barbara buderath / AdobeStock