Logo
Logo

Co posadzić obok werbeny patagońskiej? | Lista roślin

Werbena patagońska jeszcze kilka lat temu była w naszym kraju prawie nieznana, jednak obecnie należy do ścisłego grona najbardziej cenionych i lubianych roślin ogrodowych. Jej spektakularna i błyskotliwa kariera może zaskakiwać, gdyż nie posiada ani szczególnie okazałych kwiatów, ani wspaniałych liści, jednak kiedy przyjrzymy się kompozycjom rabatowym z jej udziałem, łatwo zrozumiemy, dlaczego stała się tak popularna.

Spis treści
Jak wygląda werbena patagońska? Jak dbać o werbenę? Co lubi? Werbena patagońska w ogrodzie śródziemnomorskim Obok jakich kolorów kwiatów sadzić werbenę? Obok jakich roślin sadzić werbenę? Werbena w ogrodzie preriowym Minimalizm z werbeną patagońską Szpalery i żywopłoty z werbeny

Co to werbena patagońska?

Werbena patagońska to wysoka, dorastająca do ok. 1,5 m. wys. bylina o sztywnych, cienkich, rozgałęzionych, szorstko owłosionych pędach, zwieńczonych główkowatymi kwiatostanami o liliowo-fioletowej barwie.

Pokrój rośliny jest delikatny i ażurowy, dlatego w pojedynkę nie prezentuje się szczególnie okazale, jednak kiedy zostanie posadzona w grupie, staje się niezwykle atrakcyjna.

Co lubi werbena?

Subtelny wdzięk i ciekawy pokrój werbeny, pozwala wykorzystać ją w ogrodzie na różne sposoby, zanim jednak zdecydujemy się na jej uprawę, musimy wiedzieć, czego oczekuje, gdyż jest rośliną o dość egzotycznym rodowodzie.

Werbena patagońska pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. W naturze zasiedla rozległe, słoneczne polany, zbocza i bezdroża, gdzie nie brakuje jej słońca i ciepła, dlatego również w ogrodzie będzie oczekiwała w pełni słonecznego i ciepłego stanowiska. Nie jest wybredna względem podłoża, jednak gleba, na której rośnie, musi być dostatecznie przepuszczalna, gdyż nie toleruje mokrego, ciężkiego podłoża i lepiej znosi suszę niż zalanie.

Werbenę patagońską najtrudniej jest utrzymać w ogrodzie przez zimę, gdyż jej mrozoodporność nie jest imponująca (ok. -12/-15/18°C). Ponieważ jednak dobrze rozmnaża się z nasion i szybko rośnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w mniej korzystnych warunkach klimatycznych uprawiać ją jako roślinę jednoroczną.

Klimaty śródziemnomorskie

Choć werbena patagońska bywa w uprawie nieco kłopotliwa, z pewnością warto znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie, gdyż w odpowiednich kompozycjach prezentuje się naprawdę atrakcyjnie. Doskonale komponuje się z innymi roślinami na rabatach żwirowych, ale pięknie wygląda też w zestawieniu z gatunkami o śródziemnomorskim rodowodzie.

Jedną z piękniejszych kompozycji z jej udziałem będzie rabata stworzona z werbeny, róż rabatowych o landrynkowo różowych kwiatach i lawendy wąskolistnej, uzupełniona białymi, zwiewnymi kwiatkami gaury Lindheimera. Jeśli jeszcze całość uzupełnimy kępami uroczej ostnicy cieniutkiej, otrzymamy niemal idealną rabatę prowansalską. Takie różowo-biało-filetowe zestawienie kwiatów to klasyka barwnych połączeń oraz kwintesencja piękna i harmonii, wiec powinno spodobać się niemal każdemu.

Fot. gianpinox / AdobeStock

Mocne akcenty

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby fioletową werbenę połączyć z roślinami o bardziej wyrazistych barwach jak choćby jaskrawożółte krwawniki wiązówkowate. Jeśli lubimy jeszcze bardziej zdecydowane kompozycje, zamiast krwawników możemy wykorzystać rudbekię błyskotliwą, której duże, talerzowate, żółte kwiaty od razu przyciągają uwagę. Uzyskany w ten sposób kontrast kolorystyczny, ożywi ogród i nada mu wyjątkowego charakteru.

Fot. Jane Tansi / AdobeStock

Kolorowy zawrót głowy

Werbena patagońska może też jednak wchodzić w skład bardziej złożonej, wielopoziomowej kompozycji. Ze względu na swoją wysokość, może tworzyć jej górne piętro samodzielnie lub w towarzystwie innych, wysokich roślin jak np. szarłatów o zwisających kwiatostanach, liatr kłosowych, przetaczników, dzielżanów ogrodowych, nachyłków i jeżówek purpurowych, które będą stanowiły dobre tło dla niższych roślin takich jak aksamitki, cynie, nagietki lekarskie, rozchodniki okazałe, kosmosy czekoladowe czy niskie odmiany liliowców i dalii.

Fot. Goran Skrtic/Wirestock / AdobeStock

Ogrodowa preria

Werbena patagońska dobrze wygląda też w ogrodach preriowych, gdzie może rosnąć obok wysokich traw, rudbekii czy jeżówek. Taki ogród przypomina jej naturalne środowisko, więc będzie wyglądać w nim jak najbardziej na miejscu.

Fot. Michal / AdobeStock

Mniej znaczy więcej

Werbena patagońska może też jednak zapewnić ucztę dla zmysłów minimalistom, nie przepadającym za krzykliwymi kolorami i barwnymi zestawieniami. Posadzona luźno na rabacie wyłącznie w towarzystwie ostnicy cieniutkiej, stworzy prostą, ale niezwykle uroczą i piękną kompozycję, która będzie delikatnie falować przy każdym powiewie wiatru.

Fot. Flower_Garden / AdobeStock

A może …żywopłot?

Eteryczną urodę werbeny warto też wykorzystać w inny sposób. Roślina jest wprawdzie wysoka, ale jej ażurowy pokrój pozwala stworzyć z niej szpaler wzdłuż chodnika, ogrodowej alejki czy ogrodzenia. Taka obwódka będzie dawała efekt tajemniczości i dzikości, zachęcając do spaceru po ogrodowych alejkach. Dodatkowym atutem w tym przypadku będą też miododajne kwiaty werbeny. Wprawdzie my z nich nie skorzystamy, ale z pewnością docenią je liczne owady zapylające, w tym piękne motyle, które będzie może obserwować, przechadzając się po ogrodzie.

Fot. somchairakin / AdobeStock

Wysokie kępy werbeny mogą też stanowić rodzaj ażurowego żywopłotu, otaczającego kącik wypoczynkowy lub ogrodową altankę. Nie stworzą wprawdzie szczelnej zasłony, ale sprzyjający relaksowi ażurowy parawan na pewno.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: barbara buderath / AdobeStock

Autor
Co posadzić obok werbeny patagońskiej? | Lista roślin
Co posadzić obok werbeny patagońskiej? | Lista roślin
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu
NAJNOWSZE TREŚCI