Logo
Logo

Co posadzić w jednej doniczce z pelargonią?

O ile róża jest niekwestionowaną królową ogrodu o tyle pelargonię z powodzeniem można nazwać królową balkonów i tarasów. Swoją atrakcyjność roślina zawdzięcza przede wszystkim wspaniałym kwiatom, ale też długiemu okresowi kwitnienia i niewygórowanym wymaganiom uprawowym. Na rynku dostępnych jest też wiele jej pięknych odmian, które dla ułatwienia podzielono na 4 główne grupy: pelargonie pasiaste, pelargonie bluszczolistne, pelargonie wielkokwiatowe i pelargonie pachnące. Na balkonach i tarasach królują głównie rośliny z trzech pierwszych grup, gdyż pelargonie pachnące uprawiane są zwykle jako rośliny pokojowe.

Spis treści
Jakie pelargonie sadzić w doniczkach? O czym pamiętać wybierając rośliny do doniczki z pelargonią? Lista roślin do posadzenia z pelargoniami w jednej doniczce Co sadzić w jednej doniczce z pelargonią rabatową? Co sadzić w jednej doniczce z pelargonią bluszczolistną? Co sadzić w jednej doniczce z pelargonią wielkokwiatową?

Jakie pelargonie sadzić w doniczkach?

Zanim jednak podejmiemy się uprawy pelargonii, powinniśmy dowiedzieć się o nich nieco więcej, gdyż poszczególne grupy odmian bardzo się od siebie różnią i to zarówno wyglądem jak i wymaganiami.

Najbardziej popularne, uniwersalne i wytrzymałe są pelargonie pasiaste, przez niektórych zaliczane do pelargonii rabatowych. Mają ładne, duże, omszone, okrągłe w zarysie, miękkie liście, osadzone na długich ogonkach oraz duże, kuliste, gęste, barwne kwiatostany, wyrastające na szczycie sztywnego, grubego pędu. Rośliny są odporne na przejściowa suszę i dobrze znoszą wiosenne oraz jesienne chłody. Mogą też rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu.

Pelargonie bluszczolistne mają natomiast bardziej eteryczny wygląd, gdyż rozwijają długie, elastyczne, zwieszające się do dołu, cienkie pędy i małe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w baldachowate kwiatostany. Ich liście są nagie, błyszczące i przypominają kształtem liście bluszczu (stąd nazwa). Podobnie jak pelargonie rabatowe także są wytrzymałe na suszę, ale znacznie lepiej czują się w słońcu niż w półcieniu. Ich długie pędy są też dość kruche i mogą zostać połamane przez wiatr, dlatego rośliny oczekują zacisznego stanowiska.

 
 

Prawdziwą arystokratką wśród pelargonii jest z kolei pelargonia wielkokwiatowa, nazywana też angielską. Roślina posiada duże, sztywne, ząbkowane na brzegach, owłosione liście i bardzo piękne, wyjątkowo duże, fantazyjne kwiaty, zebrane na szczycie sztywnego, wzniesionego pędu w okazałe, gęste baldachy. Pelargonie angielskie są najatrakcyjniejszymi, ale też najbardziej kapryśnymi ze wszystkich pelargonii. Nie lubią chłodu, gorąca, deszczu i pełnego słońca, dlatego wymagają ciepłych, półcienistych i osłoniętych przed wiatrem oraz opadami stanowisk.

O czym pamiętać wybierając rośliny do doniczki z pelargonią?

Wszystkie balkonowe pelargonie to klasa sama w sobie, dlatego mogą wspaniale prezentować się solo, jednak jeszcze lepiej będą wyglądały w zestawieniu z innymi roślinami. Pamiętajmy tylko, aby pelargonii kochających słońce nie łączyć z gatunkami preferującymi stanowiska cieniste (np. begoniami), gdyż taka kompozycja nie zachowa walorów ozdobnych na długo. Jeśli bowiem umieścimy donicę z roślinami w cieniu, ucierpią na tym pelargonie, a po wystawieniu na słońce, ładny wygląd stracą begonie. Pelargonii lepiej też nie łączyć z roślinami szczególnie wrażliwymi na brak wody (np. sanwitalie), bo jeśli nie będziemy systematycznie kontrolować wilgotności podłoża, delikatne gatunki szybko zwiędną i uschną.

Lista roślin do posadzenia z pelargoniami w jednej doniczce

Kiedy już wiemy, na co zwrócić uwagę przy komponowaniu roślin, możemy przystąpić do tworzenia w doniczkach własnych, wspaniałych zestawień.

Co sadzić w jednej doniczce z pelargonią rabatową?

Do tego celu najlepiej będzie nadawała się pelargonia rabatowa, która doskonale zaprezentuje się z bakopą lub lobeliami przylądkowymi (oba gatunki muszą mieć jednak stale lekko wilgotne podłoże), ale też z uroczym bluszczem pospolitym o pstrych liściach. Znakomitym towarzystwem będą dla niej również piękne kocanki włochate. Jeśli jednak się na nie zdecydujemy, poszukajmy odmian o słabszym wzroście, gdyż niektóre rosną tak silnie (np. 'Silver'), że mogą zagłuszać inne rośliny w doniczce. Pelargonię rabatową możemy też łączyć z wieloma innymi gatunkami roślin w tym min.: z aksamitkami rozpierzchłymi, scewolą, petuniami, podobną do petunii kalibrachoą o małych kwiatach (odmiany określane jako 'Million Bells'), laurencją zatokową, smagliczką nadmorską, diaskią, aptenią sercolistną, osteospermum, starcem popielnym czy bluszczykiem kurdybankiem.

 
 

Co sadzić w jednej doniczce z pelargonią bluszczolistną?

W nieco innych konfiguracjach będą się natomiast dobrze prezentowały pelargonie bluszczolistne o zwijającym pokroju. Odpowiednim dla nich towarzystwem będą rośliny o zwieszających się pędach lub kępiastym bądź wzniesionym pokroju jak np. werbeny ogrodowe, wilce ziemniaczane, petunie, uczep rózgowaty czy wilczomlecz 'Diamond Frost', którego kwiaty stworzą wokół ulistnionych pędów pelargonii zwiewną, białą chmurkę.

Co sadzić w jednej doniczce z pelargonią wielkokwiatową?

Nie warto natomiast tworzyć wielogatunkowych kompozycji z udziałem pelargonii angielskich (wielkokwiatowych), gdyż ich duże, okazałe, atrakcyjne kwiaty najlepiej prezentują się solo. Poza tym trzeba pamiętać, że rośliny są delikatne i kapryśne, a do tego wrażliwe na zmienne warunki pogodowe, dlatego trudno będzie dla nich znaleźć odpowiednie towarzystwo.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: iMarzi / AdobeStock

Autor
Co posadzić w jednej doniczce z pelargonią?
Co posadzić w jednej doniczce z pelargonią?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_kwiaty_na_balkon
NAJNOWSZE TREŚCI