Laurencja (Laurentia axillaris) należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Pochodzi z południowo-wschodniej Australii. Laurencja tworzy bardzo wiele drobnych rozgałęzionych i ulistnionych pędów. Dzięki temu uzyskuje pokrój prawie zwarty i kulisty. Listki jej są delikatne o smukłych ząbkowanych klapkach. Kwiaty zawiązują się na końcach pędów. Kształtem przypominają gwiazdki, są pachnące i w zależności od gatunku mogą mieć barwę białą (Laurentia longiflora), różową, niebieską.

Kwitnie zaczyna w czerwcu, lipcu w zależności od terminu wysiewu. Zakupiona roślina w sklepie ogrodniczym potrafi kwitnąć od czerwca do września a nawet października (ale wtedy mniej obficie).

Warunki uprawy laurencji

Laurencja doskonale czuje się na stanowiskach słonecznych ale wilgotnych. Podłoże - prawie każda gleba ogrodowa, pod warunkiem, że będzie przepuszczalna (roślina mimo, że wymaga do prawidłowego wzrostu wilgotnej gleby, nie toleruje nadmiaru wody).

Wysadzamy do gruntu i wynosimy na balkony i tarasy dopiero po majowych przymrozkach.

Gdy roślinę wysadzamy do gruntu musimy pamiętać o jej nawożeniu - stosujemy nawożenie na wiosnę w postaci kompostu wymieszanego z podłożem i nawozami mineralnymi. Roślinę należy podlewać gdy ziemia zacznie się przesuszać.

 
 

Laurencja uprawiana w donicy musi być zasilana nawozem (minimum 1-2 razy w tygodniu) oraz podlewana regularnie.

Pielęgnacja laurencji polega na usuwaniu przekwitłych kwiatów.

Rozmnażanie laurencji

Wysiew nasion (późną jesienią lub wiosną), lub z sadzonek pędowych pobieranych latem (młode sadzonki muszą zimować w pomieszczeniu).

Zastosowanie laurencji

Laurencja to roślina balkonowa polecana do dekoracji tarasów, balkonów, ale także rabat. Może być sadzona w donicach stojących i wiszących, skrzynkach. Doskonale komponuje się z innymi roślinami (zobacz zdjęcie poniżej).

fot. Ewa Jankowska; animus (forum.budujemydom.pl)