Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum) należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Gatunek ten jest chętnie uprawiany w pomieszczeniach – na słonecznych parapetach, jednak coraz częściej widuje się go jako dekorację balkonów i tarasów. Roślina zwykle dorasta do 40-60cm wysokości.

Wytwarza duże, 5-klapowe liście ułożone naprzemianlegle i grubą, rozgałęzioną łodygę. Kwitnie obficie przez całe lato. Kwiaty są zebrane w duże baldachy o barwie różowej, łososiowej, czerwonej lub fioletowej. Cała roślina wydziela specyficzny zapach.

Uprawa pelargonii wielkokwiatowej

Pelargonia wielkokwiatowa preferuje stanowiska słoneczne, dobrze oświetlone. Z powodzeniem może rosnąć na balkonie lub parapecie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Optymalne są podłoża przepuszczalne, żyzne, gliniaste lub torfowe. Roślina powinna być regularnie, nawet codziennie podlewana. Źle jednak reaguje na zraszanie – może to prowadzić do gnicia.

Od wiosny do lata warto nawozić ją specjalistycznym nawozem dla pelargonii lub nawozem dla roślin kwitnących. Aby zakwitła potrzebuje obniżenia temperatury przez około 2 tygodnie.

Gatunek ten jest dość długowieczny jak na pelargonie. Można go rozmnażać przez sadzonki pędowe pobierane latem. W zbyt ciepłych i jednocześnie suchych miejscach pelargonia jest narażona na wystąpienie przędziorka.

fot. wiki.cc.fot.Guérin Nicolas