Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Kocanka włochata (Helichrysum petiolare) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae). Kocanka pochodzi z Afryki, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Kocanka włochata tworzy rozgałęzione, dość sztywne, kutnerowato owłosione, częściowo wzniesione, a czesiowo pokładające się pędy, gęsto pokryte okrągłymi lub sercowatymi, wełnisto owłosionymi, szarosrebrnymi, ogonkowymi liśćmi. Roślina w naturze może dorastać do ok. 1 m wys. i osiągać podobną szerokość, ale w uprawie jest zwykle niższa (ok. 50-70 cm). Posiada też odmiany karłowe o dużo wolniejszym wzroście i mniejszych rozmiarach.

Kocanka włochata zakwita latem, ale jej drobne, żółte, koszyczkowe kwiatostany, tworzące się na szczytach pędów nie mają większej wartości dekoracyjnej.

Wymagania i uprawa

Kocanka włochata z natury jest krótkowiecznym krzewem, ale ze względu na brak mrozoodporności, w naszym kraju zwykle uprawia się ją jak roślinę jednoroczną. Kocanka oczekuje słonecznego, ciepłego stanowiska i umiarkowanie żyznego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża. Bardzo dobrze znosi upał, pełne słońce i przejściową suszę. Nie oczekuje też nawożenia, gdyż ma małe potrzeby pokarmowe. Jest natomiast bardzo wrażliwa na zalanie i nie lubi ciężkiej ziemi.

Kocanka doskonale znosi cięcie i chociaż nie musi być regularnie przycinana, 2-3 razy w sezonie można skrócić jej pędy, dzięki czemu ładniej się zagęści. Gatunek rośnie bardzo szybko i silnie się rozkrzewia, dlatego za pomocą cięcia można też utrzymać jego rozmiary pod kontrolą. Cięcia nie potrzebują natomiast karłowe, wolno rosnące odmiany.

Kocankę włochatą po sezonie można przechować w chłodnym, widnym miejscu do następnego roku, ale utrzymanie rośliny przez zimę w dobrej formie jest trudne, wiec zwykle wiosną kupuje się nowe egzemplarze. Wyjątkiem są rośliny, które planujemy wykorzystać do rozmnażania.

Kocankę włochatą rozmnaża się głównie z sadzonek pędowych, pobieranych w lutym z roślin przechowywanych zimą w chłodnym, widnym pomieszczeniu.

Zastosowanie

Kocanki włochate to przede wszystkim doskonałe rośliny balkonowe i tarasowe. Pięknie uzupełniają kompozycje z innych roślin sezonowych jak pelargonii, petunii, werben, lantan, koleusów, heliotropów, złocieni krzewiastych czy goździków. Mogą być też jednak sadzone w wiszących koszach lub donicach jako solitery.

Sezonowo kocanka włochata może być również uprawiana w ogrodzie jako roślina okrywowa, należy jednak pamiętać, że źle znosi zimno i deszcze, wiec podczas brzydkiej pogody może stracić na urodzie i zacząć chorować.

Wybrane odmiany

  • 'Silver' - odmiana silnie rosnąca, liście srebrzystoszare
  • 'Variegata' – odmiana o zielonych liściach z białym obrzeżeniem
  • 'Golden Leaved' – odm. słabo rosnąca, liście żółte
  • 'Rondello' – odm. słabo rosnąca, liście zielone z kremowobiałym obrzeżem


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Helichrysum petiolare 'Silver'"/Babij/CC BY-SA 2.0, "Helichrysum Petiolare Variegata"/Les Serres Fortier/CC BY 2.0, Helichrysum petiolare/Babij/CC BY-SA 2.0, "H. petiolare"/chuck b./CC BY 2.0