Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Osteospermum (Osteospermum) nazywane też stokrotką afrykańską, osteo lub gerberą ogrodową to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jak nazwa potoczna wskazuje, pochodzi z Afryki.

Roślina ma zwarty pokrój. Pędy są wzniesione lub lekko płożące, rozgałęzione, dorastające w zależności od odmiany od 25 do 50 cm wysokości. Liście osteo są lancetowate, ząbkowane i usytuowane skrętolegle na łodydze.

Stokrotka afrykańska kwitnie od wczesnej wiosny do przymrozków. Kwiaty są zebrany w koszyczek kwiatowy, a ich kolor zależy od odmiany – może być biały, żółty, czerwony, niebieski, różowy lub fioletowy. Co ciekawe kwiaty zamykają się podczas pochmurnej i deszczowej pogody.

Wymagania i uprawa

Osteospermum wymaga stanowiska słonecznego – źle rośnie w półcieniu. Najbardziej lubi gleby żyzne, przepuszczalne z domieszką piasku. Roślina jest bardzo wytrzymała na suszę oraz znosi lekkie przymrozki. Możemy używać nawozów do roślin kwitnących, dodając je do wody, którą podlewamy rośliny.

Osteo najlepiej rozmnażać przez sadzonki, które pojawiają się w październiku, aż do stycznia. Roślinę można również rozmnażać z nasion w styczniu-lutym.

Zastosowanie

W Polsce jest najczęściej rośliną uprawianą na balkonach i tarasach ale niektórzy sadzą ją również do gruntu w sąsiedztwie innych roślin jednorocznych, np. bratków.

Ciekawe odmiany

  • Symphony 'Milk' - kwiaty białe, 'Cream' - kwiaty kremowe, 'Lemon' - kwiaty żółte, 'Peach' - kwiaty brzoskwiniowe, 'Orange' - kwiaty pomarańczowe
  • Jamboana 'Osantis' - kwiaty białe, 'Osjatis' - kwiaty fioletowe
  • Springstar 'Arctur' - kwiaty białe, 'Castor' - kwiaty różowe, 'Gemma' - kwiaty różowe, 'Cirius' - kwiaty różowe


Zdjęcia: _Alicja_, barbara baldocchi, Franzi Ru, Paul C Lee, virginie-l, Gil Dekel/Pixabay