Kaladium dwubarwne (Caladium bicolor) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). To dość popularna w pomieszczeniach roślina bulwiasta. W środowisku naturalnym występuje na obszarze równikowym od Nikaragui do Argentyny.

Kaladium dorasta do 40 cm wysokości. Roślina jest uprawiana dla swoich niezwykle dekoracyjnych liściach o kolorze białym, różowym, czerwonym i zielonym. Liście mają strzałkowaty kształt i osadzone są na długich ogonkach.

Pod koniec lata część nadziemna zamiera, a bulwa przez resztę roku przechodzi okres spoczynku. 

Wymagania i uprawa

Kaladium dwubarwne lubi stanowiska jasne, ale nie toleruje bezpośredniego działania promieni słonecznych, które łatwo mogą spowodować poparzenie liści. Preferuje pomieszczenia ciepłe (powyżej 20°C) o dużej wilgotności powietrza.

Zimą wymaga ochłodzenia – bulwy przechowuje się w donicach w temp. ok. 12-18°C. Podlewanie obfite wiosną i latem a sporadyczne w okresie spoczynku (zwykle raz na 2 tygodnie).

Nawożenie umiarkowane w czasie wzrostu, co 2-3 tygodnie nawozami dla roślin o ozdobnych liściach. Dawki nawozów powinny być jednak rozcieńczone. Roślina lubi zraszanie - najlepiej miękką, odstaną wodą.

Kaladium można rozmnażać w lutym przez podział bulw. Po wykształceniu pierwszych liści należy ją na pewien czas przenieść w chłodniejsze miejsce. Należy również pamiętać, że bulwy kaladium są trujące a ich spożycie może spowodować zapalenie jelit.

Zastosowanie

W pomieszczeniach roślina ustawiana jest często na parapetach okien północnych i w bliskiej odległości od okien w lepiej oświetlonych pomieszczeniach. Roślina świetnie nadaje się do układania kompozycji z innymi gatunkami.