Kaladium dwubarwne (Caladium bicolor) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Jej naturalnym środowiskiem są lasy równikowe Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie panuje wysoka wilgotność i stała temperatura. W Polsce kaladium jest uprawiane głównie jako roślina doniczkowa w mieszkaniach lub ogrodach zimowych choć warto wiedzieć, że coraz częściej wykorzystuje się ją też jako roślina sezonowa na balkon lub taras.
Jak wygląda kaladium? Co wyróżnia roślinę?
Kaladium osiąga wysokość od 20 do 40 cm i wyróżnia się niezwykle ozdobnymi liśćmi, które stanowią jej główną atrakcję. Liście są duże, sercowate lub strzałkowate, osadzone na długich, delikatnych ogonkach. Ich wielobarwność to główna cecha wyróżniająca roślinę – odcienie bieli, różu, czerwieni i zieleni tworzą unikalne wzory, które przyciągają wzrok. Kaladium charakteryzuje się rozłożystym, gęstym i krzaczastym pokrojem.
W warunkach uprawy domowej roślina nie wytwarza zwykle znaczących kwiatów; jej kwiaty są niepozorne, białozielonkawe i pojawiają się sporadycznie wiosną.
Jesienią część nadziemna obumiera, a roślina przechodzi w stan spoczynku, zachowując energię w bulwach.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Kaladium jest rośliną trującą – zarówno bulwy, jak i liście zawierają substancje, które mogą powodować podrażnienia skóry i zapalenie błon śluzowych.
Jakie są wymagania i jak uprawiać kaladium?
Kaladium dwubarwne to roślina trudna w uprawie. Lubi stanowiska jasne, ale nie toleruje bezpośredniego działania promieni słonecznych, które łatwo mogą spowodować poparzenie liści. Kaladium najlepiej rośnie w przepuszczalnym, próchnicznym podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Roślinie w czasie wegetacji należy zapewnić temperaturę powyżej 20°C oraz dużą wilgotność powietrza (ok. 50%).
Roślina przechodzi w stan spoczynku zimowego, w czasie którego jej bulwy wymagają przechowywania w chłodniejszych warunkach. Muszą być wykopane, umieszczone w suchym podłożu i trzymane w temperaturze 12-18°C.
Kaladium można rozmnażać w lutym przez podział bulw. Po wykształceniu pierwszych liści należy ją na pewien czas przenieść w chłodniejsze miejsce.
Pielęgnacja
Podlewanie kaladium powinno być umiarkowane. Ze względu na bulwiasty system korzeniowy zaleca się robić to często (co ok. 3-4 dni) małymi ilościami wody w taki sposób, by woda nie zalegała w podłożu (nadmiar wilgoci może prowadzić do szybkiego gnicia bulw). Kaladium wymaga również regularnego nawożenia – najlepiej nawozami dla roślin o ozdobnych liściach, w rozcieńczonych dawkach, co 2-3 tygodnie w okresie wegetacji.
Dla utrzymania wysokiej wilgotności warto zraszać liście miękką, odstaną wodą. Roślina nie wymaga przycinania, a jej pielęgnacja sprowadza się głównie do monitorowania wilgotności podłoża i powietrza.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Choroby i szkodniki
Roślina jest dość odporna na choroby, jednak w warunkach niskiej wilgotności mogą pojawić się szkodniki, takie jak mszyce i wełnowce.
Zastosowanie w domu, na balkonie, tarasie i w ogrodzie
Kaladium dwubarwne stanowi wyjątkową ozdobę wnętrz, lecz nie tylko – dzięki swoim spektakularnym liściom coraz częściej uprawiane jest także w donicach na tarasach i balkonach, a nawet jako sezonowy akcent na półcienistych rabatach ogrodowych.
Mimo to, ze względu na swoje wymagania uprawowe, kaladium najlepiej sprawdza się jako roślina doniczkowa w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza. W takich warunkach, zestawione z innymi egzotycznymi gatunkami, tworzy efektowne aranżacje w stylu urban jungle, wnosząc do wnętrz odrobinę tropikalnego klimatu. Doskonale odnajduje się również w oranżeriach, gdzie może w pełni zaprezentować swoje walory dekoracyjne.
Popularne odmiany kaladium
W uprawie najczęściej spotyka się nie formę typową kaladium dwubarwnego, lecz jego odmiany hodowlane oraz hybrydy powstałe z krzyżówek z innymi roślinami z tego rodzaju.
Warte wymienienia są: 'Fannie Munson' (całkowicie różowe liście), 'Freja' (liście krwisto czerwone z kremowymi żyłkami), 'Florida Moonlight' (o liściach białych), 'White Wonder' (kremowe liście z zieloną obwódką) i wiele, wiele innych.
Zdjęcia: Firn, meeboonstudio, Elis Cora, anekoho / AdobeStock