Logo
Logo

Ekologiczne nawożenie w ogrodzie | 5 najlepszych metod!

Do właściwego wzrostu, kwitnienia i plonowania rośliny potrzebują przede wszystkim odpowiednich warunków uprawy oraz niezbędnych składników pokarmowych. Obecnie, w dobie chemicznych zanieczyszczeń środowiska i gleby, odchodzi się od nawóz sztucznych na rzecz naturalnego, czyli ekologicznego zasilania roślin. Jak więc ekologicznie nawozić w ogrodzie? Zobacz najlepsze metody ekologicznego nawożenia ogrodu i wybierz odpowiednią dla Twojej gleby!

Spis treści
Dlaczego warto wybierać ekologiczne metody nawożenia ogrodu? Metody na ekologiczne nawożenie ogrodu: 1. Kompost 2. Obornik 3. Nawozy zielone 4. Gnojówki, wyciągi, napary z roślin 5. Biohumus

Dlaczego warto wybierać ekologiczne metody nawożenia ogrodu?

Zminimalizowanie lub wyeliminowanie użycia środków chemicznych, ochrona gleby i środowiska oraz produkcja zdrowych roślin (czyli także żywności) przy pomocy wyłącznie nawozów i metod naturalnych, to główne założenia upraw ekologicznych. Nawozy naturalne, a także stosowanie płodozmianu, mogą poprawić jakość gleby, tworząc niezbędną do wzrostu roślin materię organiczną.

Ponadto, ekologiczne sposoby zasilania gleby i roślin wpływają na zatrzymywanie i magazynowanie wilgoci w glebie, co ma także wpływ na większą odporność roślin (np. na suszę) oraz przyswajalność składników pokarmowych. Nawożenie ekologiczne prowadzi się przy wykorzystaniu tylko substancji organicznych i nie stosuje się w nim syntetycznych środków chemicznych, w tym właśnie nawozów sztucznych (mineralnych).

Ekologicznie = naturalnie

Naturalne, czyli ekologiczne nawozy składają się z materii organicznej lub powstają z połączenia różnych substancji organicznych. Najczęściej do ich produkcji stosuje się wybrane odchody zwierzęce, np. obornik, gnojówki, guano oraz substancje roślinne w postaci kompostu, nawozów zielonych, różnych resztek roślin (słomy, liści), a także wszelkich preparatów sporządzonych na bazie roślin pożytecznych (np. pokrzywy, czosnku). Do naturalnych nawozów organicznych zalicza się także torf oraz biohumus, czyli substancje powstałe dzięki organizmom i mikroorganizmom glebowym oraz w procesie naturalnych procesów rozkładu materii.

Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat
Przeczytaj także
Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat

5 sposobów na ekologiczne nawożenie w ogrodzie

W warunkach amatorskich, a więc na działce lub w przydomowym ogrodzie także warto postawić na naturalne, czyli ekologiczne zasilanie roślin. Oprócz korzyści w postaci zdrowej gleby i roślin (bezpiecznych własnych warzyw i owoców), będą one z pewnością dawały korzyści ekonomiczne – pozwolą zaoszczędzić na sztucznych nawozach mineralnych. Najbardziej przydatne i polecane nawozy organiczne do stosowania w ogrodzie, to:

Kompost suszony granulowany w worku
Kompost granulowany
Kompost granulowany w worku to wygodna alternatywa dla wszystkich, którzy nie mają własnego kompostu a potrzebują wzbogacić i użyźnić glebę pod swoimi uprawami. Szczególnie polecany do warzyw i owoców, roślin ozdobnych oraz trawników, nowych nasadzeń oraz regeneracji gleb.
Kup w naszym sklepie!

1. Kompost

Jest najzdrowszą formą organicznego (ekologicznego) nawożenia gleby, ponieważ najlepiej (najbezpieczniej) odżywia i użyźnia glebę. Jego zaletą jest także brak ryzyka przenawożenia i można stosować go w dowolnym terminie (najlepiej jesienią lub wiosną). Wystarczy rozłożyć jego warstwę na powierzchni gleby, a następnie przekopać ją na głębokość około 25-30cm. Można uzyskać go samodzielnie w ogrodzie poprzez założenie kompostownika i kompostowanie odpadów roślinnych z ogrodu i resztek organicznych.
Dowiedz się więcej o stosowaniu kompostu do ekologicznego nawożenia w ogrodzie

Obornik granulowany bydlęcy
Granulowany obornik bydlęcy
Obornik granulowany bydlęcy to skoncentrowany i przefermentowany nawóz ogrodniczy pochodzenia zwierzęcego w formie suchych granul o spowolnionym działaniu przeznaczony do nawożenia wszystkich upraw rolniczych i ogrodniczych, w tym drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych, truskawek, winorośli czy roślin domowych.
Kup w naszym sklepie!
granulowany obornik ptasi
Granulowany obornik ptasi
W 100% nawóz naturalny pochodzenia zwierzęcego. Dzięki nowoczesnej technologii przetwarzania i oczyszczania obornik zachowuje wszystkie substancje próchnicze, odżywcze i mineralne, a jednocześnie pozbawiony jest patogenów oraz nasion chwastów.
Kup w naszym sklepie!

2. Obornik

To popularny i bardzo wartościowy nawóz organiczny pochodzenia zwierzęcego, a jego jakość zależy od gatunku zwierząt, od którego pochodzi. Najczęściej do nawożenia stosuje się oborniki bydlęce, końskie lub kurze, ale należy bardzo ostrożnie stosować świeży obornik, aby nie zaszkodzić roślinom. Bezpieczniej jest zaopatrzyć się w tzw. obornik przekompostowany lub w formie granulowanej (wygodniejsze stosowanie i mniej uciążliwy zapach). Obornik rozkłada się podobnie jak kompost i przekopuje się glebę, aby zmieszać ją z nawozem (zwykle robi się to na jesień). Odżywia glebę między innymi w azot i inne niezbędne składniki organiczne.
Dowiedz się więcej o stosowaniu obornika do ekologicznego nawożenia w ogrodzi

Nasiona na zielony nawóz
Nasiona na zielony nawóz
Mieszanka międzyplonowa podnosząca w dużym stopniu plon rośliny następczej poprzez dostarczenie warstwie uprawnej dużej ilości azotu, a dobrze rozwinięty system korzeniowy roślin bobowatych (motylkowych) pozwala udostępnić ze związków organicznych trudno dostępny często dla roślin zbożowych fosfor. Mieszanka charakteryzuje się bardzo wartościową zieloną masą z dużą zawartością białka, którą można przeznaczyć na przyoranie zwiększając tym samym zawartość próchnicy w warstwie ornej.
Kup w naszym sklepie!

3. Nawozy zielone

To bardzo dobry sposób ekologicznego nawożenia poprzez stosowanie wysiewu nasion roślin motylkowych, żyto lub rzepak, jako międzyplon lub poplon, po zbiorze wcześniej uprawianych roślin. W tym celu wysiewa się głównie gatunki takie, jak: koniczyna, lucerna, łubin, seradela, gryka, facelia, gorczyca żyto ozime, rzepak. Po wzejściu roślin także przekopuje się glebę (lub orze na większych powierzchniach), aby zasilić glebę w azot i materię organiczną. Dzięki stosowaniu poplonu w postaci nawozów zielonych, zapobiegamy wyjałowieniu i „zmęczeniu” gleby oraz odżywiamy ją w sposób naturalny.
Dowiedz się więcej o stosowaniu nawozów zielonych do ekologicznego nawożenia w ogrodzie

Nawóz z pokrzywy
Nawóz z pokrzywy
Nawóz z pokrzywy przeznaczony jest do doglebowego i dolistnego nawożenia w okresie wegetacji. Nadaje się także do zwalczania chorób i szkodników.
Kup w naszym sklepie!

4. Gnojówki, wyciągi, napary z roślin

Coraz bardziej popularne naturalne nawozy ekologiczne, bogate w łatwo rozpuszczalne i przyswajalne składniki odżywcze, np. azot i potas. Należy pamiętać, że gnojówki przed użyciem powinny trochę odstać, a w czasie stosowanie należy je rozcieńczać z wodą. Lepiej zasilać nimi rośliny niewielkimi dawkami, ale regularnie. Obecnie można samemu wykonać także wszelkiego rodzaju preparaty do zasilania i ochrony roślin (np. z pokrzywy, wrotyczu, czosnku i innych).
Dowiedz się więcej o stosowaniu gnojówek roślinnych do ekologicznego nawożenia w ogrodzie

Biohumus - zamiennik kompostu
Biuhumus
Biohumus Life Uniwersalny to wieloskładnikowy nawóz organiczny przeznaczony do nawożenia wszystkich roślin. Jest w 100% naturalny i bezpieczny dla środowiska. Produkt jest dozwolony w uprawach ekologicznych.
Kup w naszym sklepie!

5. Biohumus

W nawożeniu naturalnym (ekologicznym) można także stosować biohumus, czyli wszelkiego rodzaju preparaty, zwierające kwasy humusowe (próchniczne) i będące produktem naturalnych procesów przemiany materii organicznej w glebie, między innymi przy udziale pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Są one dostępne pod postacią wielu różnych preparatów, w postaci płynnej do mieszania z wodą i zasilania gleby – także w ekologicznych uprawach warzyw oraz innych roślin ogrodowych.
Dowiedz się więcej o stosowaniu biohumusu do ekologicznego nawożenia w ogrodzie


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: serezniy / Depositphotos

Autor
Ekologiczne nawożenie w ogrodzie | 5 najlepszych metod!
Ekologiczne nawożenie w ogrodzie | 5 najlepszych metod!
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)