Jedną z ciekawszych, wyróżniających się nietypowym, wąskim kształtem liści oraz bardzo specyficznych ich ułożeniem, jest odmiana 'Praying Hands', zarejestrowana w USA w 1996 r. przez miłośnika funkii G. Williamsa. Inspiracją do nadania nazwy było skojarzenie córki hodowcy z obrazem niemieckiego malarza Albrechta Dürera 'Betende Hände' przedstawiającym złożone do modlitwy dłonie. Pochodzenie rośliny nie jest znane, przypuszcza się jednak, że odmiana powstała w wyniku naturalnego skrzyżowania Hosta fortunei 'Aureomarginata' z H. lancifolia. Jej osobliwy wygląd oraz absorbująca nazwa sprawiły, że 'Praying Hands' stała się jedną z najpopularniejszych amerykańskich funkii, zdobywając w 2011 r. prestiżowy tytuł Hosta Of The Year.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Funkia (Hosta) 'Praying Hands' to kępiasta bylina tworząca krótkie podziemne rozłogi, z których wiosną wyrastają podłużne, wąskie, oliwkowozielone i wyraźnie unerwione liście, ozdobione na brzegach żółtą obwódką. Liście te mają charakterystyczną budowę, składają się z długich, 20 cm ogonków liściowych przechodzących bez wyraźnej granicy w wąskie i jakby skręcone blaszki liściowe o długości do 18 cm i około 5 cm szerokości, delikatnie pofalowane, na końcach zaostrzone. W przeciwieństwie do innych odmian funkii liście pozostają osobliwie uniesione. Latem spośród liści wyrastają smukłe pędy kwiatostanowe (do 40 cm wysokości) z osadzonymi na nich dzwonkowatymi kwiatami w kolorze lawendy.
Wymagania i uprawa
Odmiana 'Praying Hands' ma podobne wymagania, jak inne funkie. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, stale wilgotnych, na stanowiskach cienistych i półcienistych. Na stanowiskach bardziej nasłonecznionych jasny margines otaczający liście jest wyraźniejszy. Jest to bylina długowieczna, zdrowa, odporna na mróz i co ciekawe, po rozrośnięciu się dosyć dobrze znosząca krótkotrwały niedobór wody.
Gdzie posadzić?
Z powodzeniem funkia może być uprawiana na terenie całego kraju. Najlepiej prezentuje się sadzona w większych grupach pod koronami drzew, wzdłuż strumieni oraz na brzegach zbiorników wodnych. Świetnie komponuje się z niskimi bylinami cieniolubnymi. Nadaje się do tworzenia pojemnikowych aranżacji z innymi funkiami, służących do dekoracji cienistych balkonów i tarasów.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |