Logo
Logo

Funkia 'Praying Hands'

Funkie to dziś jedne z najpopularniejszych bylin ogrodowych, rozpowszechnione niemal na całym świecie. Dlatego aż trudno uwierzyć, że niespełna sto lat temu w amerykańskich katalogach ogrodniczych nie było ani jednego przedstawiciela tej grupy roślin! Wszystko zmieniło się wraz z rozpoczęciem intensywnych prac hodowlanych, które zaowocowały uzyskaniem tysięcy odmian. Dziś najwięcej nowych odmian funkii powstaje w USA. Dzięki łatwości rozmnażania za pomocą technik in-vitro nowe kreacje szybko trafiają na światowe rynki.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Jedną z ciekawszych, wyróżniających się nietypowym, wąskim kształtem liści oraz bardzo specyficznych ich ułożeniem, jest odmiana 'Praying Hands', zarejestrowana w USA w 1996 r. przez miłośnika funkii G. Williamsa. Inspiracją do nadania nazwy było skojarzenie córki hodowcy z obrazem niemieckiego malarza Albrechta Dürera 'Betende Hände' przedstawiającym złożone do modlitwy dłonie. Pochodzenie rośliny nie jest znane, przypuszcza się jednak, że odmiana powstała w wyniku naturalnego skrzyżowania Hosta fortunei 'Aureomarginata' z H. lancifolia. Jej osobliwy wygląd oraz absorbująca nazwa sprawiły, że 'Praying Hands' stała się jedną z najpopularniejszych amerykańskich funkii, zdobywając w 2011 r. prestiżowy tytuł Hosta Of The Year.

hosta Praying Hands fot. G. Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych funkii

Funkia (Hosta) 'Praying Hands' to kępiasta bylina tworząca krótkie podziemne rozłogi, z których wiosną wyrastają podłużne, wąskie, oliwkowozielone i wyraźnie unerwione liście, ozdobione na brzegach żółtą obwódką. Liście te mają charakterystyczną budowę, składają się z długich, 20 cm ogonków liściowych przechodzących bez wyraźnej granicy w wąskie i jakby skręcone blaszki liściowe o długości do 18 cm i około 5 cm szerokości, delikatnie pofalowane, na końcach zaostrzone. W przeciwieństwie do innych odmian funkii liście pozostają osobliwie uniesione. Latem spośród liści wyrastają smukłe pędy kwiatostanowe (do 40 cm wysokości) z osadzonymi na nich dzwonkowatymi kwiatami w kolorze lawendy.

Wymagania i uprawa

Odmiana 'Praying Hands' ma podobne wymagania, jak inne funkie. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, stale wilgotnych, na stanowiskach cienistych i półcienistych. Na stanowiskach bardziej nasłonecznionych jasny margines otaczający liście jest wyraźniejszy. Jest to bylina długowieczna, zdrowa, odporna na mróz i co ciekawe, po rozrośnięciu się dosyć dobrze znosząca krótkotrwały niedobór wody.

Gdzie posadzić?

Z powodzeniem funkia może być uprawiana na terenie całego kraju. Najlepiej prezentuje się sadzona w większych grupach pod koronami drzew, wzdłuż strumieni oraz na brzegach zbiorników wodnych. Świetnie komponuje się z niskimi bylinami cieniolubnymi. Nadaje się do tworzenia pojemnikowych aranżacji z innymi funkiami, służących do dekoracji cienistych balkonów i tarasów.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Funkia 'Praying Hands'
Funkia 'Praying Hands'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)