Opis rośliny
Funkia (Hosta) 'Stiletto' powstała w wyniku skrzyżowania H. 'Amy Aden' z H. pulchella 'Kifukurin Ubatake'. Uzyskana została w 1987 w USA przez jednego z najbardziej znanych i uznanych amerykańskich hodowców tej grupy rośli - Paula Adena.
Jest to niska, kępiasta bylina o efektownych, dekoracyjnych liściach oraz fioletowych kwiatach. Tworzy krótkie podziemne rozłogi z których wiosną wyrastają podłużne, wąskie, oliwkowozielone liście ozdobione na brzegach kremowobiałym lub żółtawym marginesem.
Liście mają do 14 cm długości i do 4 cm szerokości, są lancetowate, na brzegach delikatnie pofalowane, na końcu zaostrzone, u podstawy wąskie, bez wyraźnej granicy między blaszką liściową a ogonkiem liściowym (blaszki stopniowo przechodzą w ogonki). Swoim kształtem przypominają sztylet, stąd nazwa odmiany. Liście układają się kaskadowo, tworząc gęste, spłaszczone kępy dorastające do 30 cm wysokości i aż 80 cm szerokości – jest to jedna z lepszych odmian okrywowych funkii.
Latem spośród liści wyrastają smukłe pędy kwiatostanowe (do 60 cm wysokości) z osadzonymi na nich dzwonkowatymi, fioletowymi kwiatami. Są one zebrane w groniastych kwiatostanach, wyniesionych ponad liście. Powszechnie uważa się, że kwiaty funkii nie są zbyt ozdobne, jednak obficie kwitnące okazy odmiany 'Stiletto' wyglądają bardzo atrakcyjnie. Po kwitnieniu pędy kwiatostanowe należy usunąć.
Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP |
Wymagania i uprawa
Hosta 'Stiletto' dosyć dobrze sprawdza się w miejscach umiarkowanie nasłonecznionych, ale najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, na glebach próchnicznych i stale wilgotnych. Podobnie jak inne funkie, jest to bylina długowieczna, jednak aby utrzymała efekt pofalowanych brzegów blaszek liściowych co 4-5 lat wymaga podziału i przesadzania.
Jest to odmiana odporna na mróz i z powodzeniem może być uprawiana na terenie całego kraju. Wiosną, gdy zaczną pojawiać się pierwsze liście, rośliny warto zasilić nawozem wieloskładnikowym. Funkie mogą być atakowane przez ślimaki – szczególnie pomrowy, które można zwalczać stosując preparaty przeznaczone do tego celu lub talerzyki wypełnione piwem.
Gdzie posadzić?
Funkie najlepiej prezentują się sadzone w większych grupach pod koronami drzew, wzdłuż strumieni oraz na brzegach zbiorników wodnych. Odmiana 'Stiletto' jest jedną z najlepszych odmian okrywowych oraz do sadzenia na obrzeżach rabat. W ogrodach naturalistycznych świetnie komponują się z niskimi bylinami cieniolubnymi – paprociami, kopytnikiem – lub zimozielonymi krzewinkami – runianką japońską czy barwinkiem. Doskonale nadaje się do sadzenia w ogrodach skalnych oraz obsadzania pojemników ustawionych na balkonach i tarasach.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |