Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
8
Do góry

Jasna kompozycja z petuniami i lantanami

Prostokątna skrzynka może posłużyć do stworzenia kolorowego zestawienia kilku odmian roślin. Dobranie okazów o jasnych kolorach kwiatów sprawi, że ogrodowy zakątek lub okienny parapet rozjaśni się i miło będzie na niego patrzeć przez całe lato. Zobacz, jakie rośliny posadzić, żeby stworzyć podobną kompozycję!

 

Kompozycja w donicy

W białej, prostokątnej skrzynce rośliny posadzone zostały w dwóch rzędach. Z przodu kompozycji znajdują się białe petunie naprzemiennie rozmieszczone z rozchodnikami o jasnożółtych, igiełkowatych listkach. W środek wkomponowano różowe petunie. W drugim rzędzie rosną również naprzemiennie wyższe żółte i pomarańczowe lantany – są one doskonałym tłem dla niższych roślin o lekko zwisających pędach.

jasna kompozycja z petuniami i lantanami

Rośliny w donicy

  1. Petunia (Petunia hybrid) Superbells® Over Easy™ – może dorosnąć do ok. 30 cm wysokości. Ma białe dwonkowate kwiaty z żółtymi środkami. Wymaga słonecznego stanowiska i przepuszczalnego, żyznego podłoża. Nie lubi wody zalegającej w ziemi. Regularnie nawożona będzie kwitła przez całe lato.
  2. Petunia (Petunia hybrid) Supertunia® Mini Vista™ – osiąga ok. 30 cm wysokości. Kwitnie na różowo. Lubi słoneczne stanowiska, żyzne i przepuszczalne podłoże oraz regularne nawożenie w czasie kwitnienia.
  3. Lantana pospolita (Lantana camara) Luscious® Bananarama™ – ma jasnożółte, jaskrawe kwiaty. Osiąga ok. 60 cm wysokości. Lubi słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru stanowiska oraz żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne podłoże.
  4. Lantana pospolita (Lantana camara) Luscious® Marmalade – kwiaty tej odmiany lantany są pomarańczowe. Podobnie jak odmiana Luscious® Bananarama™ ta roślina osiąga ok. 60 cm wysokości. Ma takie same wymagania w stosunku do stanowiska i podłoża.
  5. Rozchodnik meksykański (Sedum mexicanum) Proven Accents® Lemon Coral® – tworzy niskie kępy, zaledwie 10 cm wysokości. Jego liście są jasnozielone (prawie żółte), bardzo drobne – przypominają igły. Jest to mało wymagający gatunek, który doskonale znosi suszę. Wodę magazynuje w liściach.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (13)

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 25, Sentencja nr:7
Tydzień 25, Sentencja nr:7
Zwalczamy szkodniki drzew owocowych (jabłkóweczkę, mszyce, śliwkóweczkę). Na pniach można umieścić opaski chwytne.
Tydzień 25, Sentencja nr:6
Tydzień 25, Sentencja nr:6
Można przygotować sadzonki z młodych przyrostów ozdobnych krzewów liściastych. W tym celu do ukorzenienia należy uciąć młode pędy z 3-4 węzłami.
Tydzień 25, Sentencja nr:5
Tydzień 25, Sentencja nr:5
Ważne jest usuwanie bocznych pędów pomidora (tzw. wilków), wyrastających w kątach liści. Większe krzaki należy przywiązać do palików.
Tydzień 25, Sentencja nr:4
Tydzień 25, Sentencja nr:4
Można zakończyć zbiór wczesnych warzyw (przedplonu): cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku.
Tydzień 25, Sentencja nr:3
Tydzień 25, Sentencja nr:3
Zbierajmy zioła (mięta, oregano, tymianek) do suszenia i kwiaty na suche bukiety. Rośliny zbiera się w pogodny dzień (nie wilgotny), w godzinach popołudniowych. Suszy się je w luźnych, zawieszonych pęczkach, w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu