Żurawka (Heuchera) odmiana 'Rex Black' PBR należy do znanej serii żurawek Rex. Roślina należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae), które pochodzą z Ameryki Północnej i Środkowej.

Roślina osiąga duże rozmiary – w optymalnych warunkach kępy mogą osiągać 0,5 m wysokości (1,1 m w czasie kwitnienia) i 0,7 m szerokości. Kultywar charakteryzuje się silnym wzrostem i wytrzymałością.

Liście odmiany 'Rex Black' są duże, ciemne, od prawie czarnych, po ciemnozielone, mocno i gęsto osadzone na łodydze (to sprawia, że roślina nie jest niszczona nawet przez bardzo mocny wiatr).

Wymagania i uprawa

Stanowisko idealne dla tej żurawki to półcień, a starsze osobniki doskonale radzą sobie też na bezpośrednim nasłonecznieniu. Jest odporna na przesuszenie, choć w przedłużających się okresach bezdeszczowych należy ją podlewać. Odmiana jest mrozoodporna.

Zastosowanie

Żurawka 'Rex Black' wyselekcjonowana została pod kątem przydatności do uprawy na terenach zieleni miejskiej, parkowej i osiedlowej. 

Dobrze komponuje się z innymi roślinami wieloletnimi na rabatach bylinowych i ładnie prezentuje się w większych grupach jednorodnych, szczególnie w okresie kwitnienia.

Ciekawostki

Żurawka 'Rex Black' PRB brała udział w Konkursie Roślin Nowości 2021, do którego została zgłoszona przez VITROFLORA GRUPA PRODUCENTÓW Sp. z o.o. (Polska). Odmiana została wyhodowana przez B-Cultivars (Holandia),  a wprowadzona na rynek została w 2021 r..


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska