Margerytka to bardzo popularna nazwa zwyczajowa jastruna (łac. Leucanthemum spp.) (czasem nazywanego też złocieniem). Nazwa "margerytka" pochodzi od starogreckiego słowa margarites. Wywodzi się ono z języka babilońskiego i oznacza dosłownie "perłę". To rzeczywiście ogrodowe perły – ich pełne uroku białe płatki zdobią ogrody przez całe lato, a same rośliny są wyjątkowo łatwe w uprawie.
Gatunki i odmiany margerytek
W polskich ogrodach uprawia się zwykle odmiany dwóch gatunków margerytek: jastruna właściwego (łac. Leucanthemum vulgare) oraz rośliny o bardziej okazałych kwiatach, jastruna wielkiego (łac. L. maximum).
Odmiana 'Alaska' to kompaktowa roślina dorastająca do 90 cm wysokości o pojedynczych kwiatach. Margerytka 'Christine Hagemann' jest niższa, dorasta do 60 cm i nadaje się do pojemników i na brzegi rabat. Oryginalnymi półpełnymi kwiatami o ciekawie sfalowanych lub pozwijanych płatkach mają odmiany białe – 'Real Glory, 'Real Dream', 'Luna' oraz żółta – 'Goldfinch'.
Fot. iVerde Margerytki można uprawiać w donicach i na rabatach. |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Zobacz, jak łatwo uprawiać margerytki!
Margerytki najlepiej rosną w słonecznych miejscach, ale odrobina cienia nie stanowi dla nich problemu. Lubią gleby przepuszczalne i suche. Ponieważ są to byliny, czyli rośliny wieloletnie, ich radosnymi kwiatami można się cieszyć rok po roku. Najlepiej dzielić kępy margerytek co kilka lat.
Jeśli przytniesz roślinę po zakwitnięciu, przy odrobinie szczęścia ponownie wypuści piękne kwiaty. Warto o tym pamiętać, ponieważ ta letnia bylina jest magnesem dla motyli, pszczół i innych pożytecznych owadów.
Fot. iVerde 1 – jastruń właściwy 'Christine Hagemann', 2 – jastruń właściwy 'Alaska', 3 – jastruń wielki |
Zastosowanie margerytek
Biało-żółte kwiaty margerytek doskonale prezentują się na tradycyjnych lub żwirowych rabatach wśród gatunków roślin o białych kwiatach, takich jak łubiny, maki, krwawniki lub ostróżki oraz obok roślin o szarych liściach, np. czyśćców wełnistych, strzelistej dziewanny lub bylicy. Warto je też zestawiać z kolorowymi pnącymi powojnikami, jednorocznymi wilcami lub pełnymi uroku groszkami pachnącymi.
Wdzięczne margerytki dobrze czują się również w doniczkach i koszach. Dzięki nim możesz cudownie rozświetlić swoje patio lub balkon. Nadają się do ogrodów założonych w stylu romantyczny, rustykalnym lub leśnym. A skoro już je sadzisz, może wypełnisz nimi dodatkową donicę, tacę lub kosz i podarujesz komuś w prezencie?
Fot. iVerde 1 – jastruń wielki (L. maximum) 'Real Glory', 2 – 'Goldfinch', 3 – 'Real Dream', 4 – 'Luna' |
Wykorzystanie margerytek
Margerytki bardzo obficie kwitną. Nie bój się zatem ich ścinać do wazonu. Lubisz zbierać naręcza kwiatów z własnego ogrodu? Ścinaj te urocze rośliny i zestawiaj z floksami, trawami ozdobnymi, żółtymi jak słońce rudbekiami, pachnącymi nieziemsko lewkoniami oraz wdzięcznymi, kołyszącymi się na wietrze kolorowymi kosmosami.
Fot. iVerde |
Źródło: iVerde