Lewkonia letnia (matthiola incana) to roślina należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Gatunek ten pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W Polsce ze względu na klimat jest uprawiany jako roślina jednoroczna.

Lewkonia letnia dorasta zwykle do 60 cm i tworzy wzniesiony pokrój. Lancetowate liście są pokryte kutnerem. Lewkonia kwitnie od czerwca do lipca wytwarzając kwiatostany złożone z kwiatów pojedynczych lub pełnych. Ich barwa jest różnorodna i zależy od odmiany.

Uprawa lewkonii letniej

Lewkonia preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne. Optymalne są gleby żyzne i zasobne, chociaż gatunek ten może rosnąć również na słabszym podłożu. Nie powinny być jednak uprawiane w podłożu po innych roślinach kapustnych.

Nasiona wysiewa się w marcu do inspektu a pod koniec maja sadzi do skrzyń lub gruntu. Roślina jest wrażliwa na przymrozki. W czasie uprawy należy pamiętać głównie o regularnym podlewaniu. Sadzonki warto uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie.

Zastosowanie lewkonii

Roślina bardzo często uprawiana jest w pojemnikach jako dekoracja balkonów i tarasów południowych. Oczywiście lewkonię można sadzić także w ogrodzie, tworząc barwne średnio-wysokie rabaty.

fot. Wildfeuer (źródło wiki.cc), fot. Upupa4me (źródło flickr.com.cc)