Jak zrobić inspekt samodzielnie? | Poradnik DIY

Jak zrobic inspekt samodzielnie

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią pierwsze prace w ogródkach i na działkach. Trzeba będzie urządzić grządki, zaplanować zasiewy, przygotować rozsady. To ostatnie wymaga specjalnego wyposażenia, a ściślej mówiąc – inspektu.

Posłuchaj
00:00
38
Spis treści
Co to inspekt? Do czego służy? Samodzielna budowa inspektu

Czym jest inspekt?

Inspekt (zwany też przyspiesznikiem) to w dużym uproszczeniu skrzynia bez dna, z oknem umożliwiającym otwarcie lub rozszczelnienie. Dzięki zamknięciu w inspekcie panuje zwykle wyższa temperatura niż na zewnątrz, dlatego są niezwykle przydatne w ochronie roślin podczas zimowych miesięcy.

W inspekcie możliwa jest uprawa roślin wczesną wiosną i późną jesienią. Można produkować i hartować rozsadę, przyspieszać uprawę lub ją wydłużać, rozmnażać rośliny przez wysiew nasion lub ukorzenianie sadzonek.

O czym pamiętać używając inspekt?

Po pierwsze, inspekty należy wietrzyć, zwłaszcza podczas łagodnej zimy, by ograniczyć ryzyko wystąpienia infekcji grzybowych i przyzwyczaić rośliny do chłodu, a po drugie, regularnie – najlepiej raz w tygodniu – sprawdzać, czy nie pojawiły się nagie ślimaki, wyjmując wszystkie rośliny, i usuwać z dna inspektu niechcianych gości

Budowa inspektu: krok po kroku

Potrzebne elementy

Potrzebna będzie płyta MFP, listwy drewniane, stalowe kątowniki i zawiasy oraz szkło, pleksi lub folia do pokrycia wieka.

1. Przednia ściana inspektu
2. Tylna ściana inspektu
3. Boczne ściany inspektu
4. Listwy drewniane
5. Kątowniki stalowe
6. Zawiasy
7. Podstawowe narzędzia

Montaż skrzynki, krok 1

Pierwszy etap to montaż skrzynki. Jako elementów narożnych używamy stalowych kątowników, które później posłużą także jako elementy stabilizujące.

1. Przednia ściana inspektu
2. Tylna ściana inspektu
3. Boczne ściany inspektu
4. Kątowniki stalowe

Montaż skrzynki, krok 2

Kolejny krok to okno inspektowe. Jest to prosta drewniana rama (może być łączona z pomocą płaskowników montażowych), wypełniona przezroczystym materiałem. Może być to szkło, pleksi lub folia. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

1. Zmontowana wcześniej skrzynia
2. Listwy stabilizujące
3. Okno inspektowe
4. Klocek drewniany utrzymujący odpowiednią szerokość otwarcia

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, na podstawie materiałów od DESIGNERER, zdjęcie tytułowe: zlikovec / Depositphotos

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość Greta
23-05-2023 12:04
Podobny inspekt wykonaliśmy w naszym ogródku. Do jego wykonania użyliśmy płyty MPB, przede wszystkim dlatego, że nie wchłania brudu i wszelkie pozostałości po ziemi, kurzu itp można łatwo usunąć nawet za pomocą wilgotnej szmatki. To znacznie poprawia wygląd i daje komfort niewielkiego ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści