Wąski balkon to wyzwanie, które wymaga przemyślanej koncepcji. Jest kilka zasad, którymi warto się kierować przy projektowaniu. Spośród wielu rad i rekomendowanych zabiegów, wybraliśmy dla was te, które sprawdzą się w niemal każdym przypadku. W wirze internetowych poradników czasem można stracić nie tylko rachubę czasu, ale też ulec totalnej dezorientacji i zagubieniu. Dlatego klucz do sukcesu to zawsze prosty i uporządkowany plan działania. Zaczynamy!
Jak urządzić wąski balkon?
Wąski balkon ma kilka wad, to prawda, ale ma też swoje zalety. Chociaż z pewnością nigdy nie stanie się przestrzenią do imprezowania dla dużej grupy znajomych, to z kolei może pełnić rolę idealnego miejsca do wyciszenia i odpoczynku. Trzeba przyznać, że to właśnie te najmniejsze przestrzenie już z natury są dużo bardziej przytulne i ich kameralności nie trzeba w żaden sposób projektować - w przeciwieństwie do dużych tarasów i ogrodów. Przy aranżacji takiego balkonu warto jeszcze bardziej wydobyć jego główny atut i popracować nad detalami, które sprawią, że intymny zakątek stanie się miejscem pełnym magii.
- Po pierwsze, może być to dla niektórych zaskoczeniem, ale nie zawsze pusta przestrzeń wygląda na optycznie większą.
Wiele osób popełnia błąd, urządzając wąski pokój, czy ogród, ponieważ stara się za wszelką cenę ograniczyć ilość mebli, czy innych kluczowych elementów. Uwaga! Dobrze rozplanowane nasadzenia, czy mała architektura, mogą sprawić, że balkon będzie wydawał się większy.
- Pamiętajcie, umiar jest na wagę złota!
Pusta przestrzeń nie wygląda dobrze, ale "przeładowana" też nie. Nie zagracajmy wąskiego balkonu nadmiarem zbędnych akcesoriów, a efekt na pewno nas zadowoli. Na małej przestrzeni liczy się każdy metr, dlatego warto postawić na wielofunkcyjne meble, np. siedziska, które pełnią jednocześnie rolę schowka.
- Im mniejszy metraż, tym bardziej liczy się każdy szczegół.
To samo dotyczy wąskich balkonów. Pewnie z własnego doświadczenia wiecie, że na dużym obszarze trudniej jest dostrzec ukryte detale, za to im mniej miejsca, tym w oczy rzuca się więcej drobiazgów. Dlatego przed zaaranżowaniem wąskiego balkonu najlepiej dobrze przemyśleć, co naprawdę jest nam niezbędne i w jakim stylu chcielibyśmy się urządzić.
- Na trudnej przestrzeni lepiej zanadto nie eksperymentować ze stylami i wybrać jeden motyw przewodni.
Trendy co jakiś czas się zmieniają i czasem ciężko za nimi nadążyć. Jednak jedna tendencja jest na topie już od kilku dobrych lat i prawdopodobnie pozostanie z nami na długo. Mamy na myśli oczywiście modę na ogrody naturalne. Jeśli zatem zależy wam, by wstrzelić się w trendy, a przy okazji działać w zgodzie ze środowiskiem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oprócz roślin zainwestować też w meble wykonane z naturalnych surowców.
Poza tym, gdy decydujecie się np. na balkon w stylu boho, nie dodawajcie już do niego elementów charakterystycznych dla innego nurtu, a zwłaszcza tego, który skrajnie się od niego różni.
- Światło to ważny składnik każdego klimatycznego miejsca.
Jeśli chcecie podkreślić przytulność waszego balkonu, postawcie na dobre oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się rozwieszane lampki albo stojące lampiony ze świecami w środku.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Rośliny na wąski balkon
Na wąskim balkonie z reguły najlepiej sprawdzą się rośliny o zwartym, wydłużonym pokroju.
- Projektowanie nasadzeń warto rozpocząć od gatunków, które będą tworzyć szkielet całej kompozycji, czyli krzewów. Na wąskim balkonie doskonale spiszą się cisy, trzmieliny, bukszpany, jaśminowce, tawułki, cyprysiki, kosodrzewiny.
- W aranżowaniu rabat nie można zapomnieć o bylinach. Wśród rabat znajdzie się miejsce dla funkii, żurawek, miodunek, jeżówek, a także gatunków jednorocznych i dwuletnich. Poza tym warto postawić na trawy ozdobne, które cały czas są w modzie.
- Przydatne mogą okazać się szczególnie pnącza. Na wąskim balkonie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, dlatego nasadzenia wertykalne zawsze są świetnym rozwiązaniem. Oszczędzają przestrzeń i jednocześnie mogą być doskonałą osłoną, czy klimatyczną zieloną ścianą. Polecamy m.in. powojniki, bluszcze, winobluszcze, róże pnące.
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Mylene2401, Hans Braxmeier, Peter Kraayvanger, nonmisvegliate / Pixabay