Chaber łąkowy Centaurea jacea

Chaber łąkowy Centaurea jacea, fot. congerdesign - Pixabay
Chaber łąkowy (Centaurea jacea) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
4
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: małe wymagania glebowe
Kolor kwiatów: różowe, niebieskie, fioletowe, białe
Kwiatostan: koszyczek kwiatowy
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: niełupka
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20-80 cm
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, bukiety, ogrody wiejskie

Chaber łąkowy lub chaber przestrzelon (Centaurea jacea) to bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Jej obszar występowania jest bardzo rozległy, gdyż naturalne stanowiska gatunku można znaleźć w Azji, Afryce Północnej oraz całej Europie (w tym także w Polsce). W uprawach traktowany jako chwast.

Chaber łąkowy może dorastać do ok. 20-80(100) cm wys., tworząc wzniesione, pojedyncze lub rozgałęzione w górnej części, sztywne, kanciaste, szorstko owłosione łodygi, pokryte siedzącymi, lancetowatymi, całobrzegimi, zwężonymi u podstawy, zielonymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Wyrastające u podstawy łodyg liście odziomkowe są długoogonkowe, szeroko-lancetowate, całobrzegie, ząbkowane lub pierzasto powcinane i zebrane w rozety.

Roślina kwitnie latem (VII-IX), wydając fioletowe, rzadziej białe, płodne, rurkowe kwiaty wewnętrzne i postrzępione, płonne, liliowo-fioletowe, większe kwiaty brzeżne, zebrane na szczytach pędów w duże, koszyczkowe, pierzaste kwiatostany. Okrywa koszyczków kwiatowych jest pękata, jajowata, brunatna, o postrzępionych i owłosionych, łuskowatych liściach (przypomina wyglądałem szyszkę). Chaber to roślina miododajna.

Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany (niełupki), wypełnione jasnymi, wydłużonymi nasionami, pozbawionymi aparatu lotnego w postaci puchu.

Chaber łąkowy to gatunek dość zmienny, który łatwo krzyżuje się z innymi chabrami, dlatego bywa trudny do identyfikacji. Może też wydawać formy o różniących się od gatunku liściach lub kwiatach w nietypowym, białym, niebieskim bądź różowym kolorze.

Wymagania i uprawa

Chaber łąkowy to roślina mało wymagająca. Preferuje słoneczne lub półcieniste stanowiska i średnio żyzne, gliniaste, umiarkowanie wilgotne gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Naturalnie występuje na łąkach, obrzeżach lasów, polanach, nieużytkach, nasypach kolejowych, pastwiskach, przydrożach, miejscach ruderalnych, rowach i w zaroślach.

Gatunek rozmnaża się głównie za pomocą nasion.

Zastosowanie

Chaber łąkowy właściwie nie je bywa uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna, gdyż zastępują go inne, dużo bardziej dekoracyjne gatunki chabrów, ale często wchodzi w skład mieszanek na wieloletnie łąki kwietne. Chaber łąkowy jest również rośliną żywicielską dla larw dość rzadko spotykanego w Polsce motyla – przeplatki febe.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: congerdesign/Pixabay, AnRo0002/Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
To się przyda
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Lawenda - 30 szt. pakiet
Lawenda - 30 szt. pakiet
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Tagi
Najnowsze treści
Stare odmiany winogron tnę jesienią tylko w 1 sposób. Zbieram 3x więcej owoców co roku Tym środkiem za 1,5 zł zmywam klej z okien po moskitierze. Są jak nowe i nie lepią się Wiosenna pielęgnacja truskawek | Co zrobić, by były zdrowe i słodkie? Czy wiesz, że liście to zagrożenie w ogrodzie? Są źródłem zakażeń i... Świder do sadzenia roślin / otwornica do ziemi. Jakie wybrać? Jakie mają zalety? Maliny sadzę jesienią tylko w sąsiedztwie z tą rośliną. Mam owoce giganty bez nawożenia Wyrywam sadzonki pomidorów i zasiewam tym poletko. W kolejnym roku mam bujne zbiory Nigdy nie suszę tak maślaków. Ta 1 metoda sprawia, że schną 3x szybciej i nie ma pleśni Jak gęsto sadzić nowe rośliny w ogrodzie?