Logo
Logo

Co ciąć w kwietniu? | Przycinanie drzew i krzewów

Kwiecień to ostatni dzwonek na dokończenie cięcia drzew i krzewów owocowych. W tym czasie można kontynuować wiosenne przycinanie i formowanie iglaków, krzewów kwitnących latem oraz żywopłotów.

Spis treści
W jaki sposób ciąć rośliny owocowe w kwietniu? Które iglaki przycinać w kwietniu i jak to robić? Jakie krzewy liściaste tniemy w kwietniu? Jak tniemy róże na wiosnę? Jak ciąć rośliny żywopłotowe w kwietniu?

Kończymy cięcie drzew owocowych

Kwiecień, czyli początek kwitnienia to już ostatni termin na cięcie drzew owocowych, które ma za zadanie regulować wzrost i pokrój drzewa. Tniemy wtedy głównie gatunki odporniejsze na spadki temperatur, np. jabłoniegrusze lub śliwy oraz agrest i porzeczki.

  • Wycinamy więc nadmiar przyrostów jednorocznych („wilków”), pędy chore, przemarznięte, skierowane w dół lub krzyżujące się i nadmiernie zgęszczające koronę.
  • Na cięcie drzew najlepiej wybrać słoneczny lub lekko pochmurny dzień, ale suchy dzień, aby unikać infekowania roślin przez choroby grzybowe.
  • Po cięciu, rany na grubszych gałęziach należy zasmarować maścią ogrodniczą (lub innym specjalnym preparatem – najlepiej zawierającym środek grzybobójczy).

Uwaga! Bardziej wrażliwe (brzoskwinie, morele) lepiej ciąć nieco później (po minięciu ryzyka wystąpienia przymrozków), natomiast czereśnie i wiśnie dopiero po zbiorze owoców.

Wiosenne przycinanie iglaków

Na początku kwietnia można także (szczególnie przy długo trwającej zimie) przeprowadzać pierwsze wiosenne cięcie niektórych krzewów iglastych. W tym czasie usuwamy głównie pędy chore, uszkodzone, przemarznięte, ale także można formować rośliny, aby zachowywały odpowiedni dla danego gatunku (czy odmiany) pokrój. Kolejne ciecia iglaków można przeprowadzać także w pełni wiosny i latem.

 
 

Najlepiej znoszą cięcie wiosenne gatunki takie jak:

Warto pamiętać, że krzewy iglaste świeżo posadzone wiosną – pojedynczo lub w formie żywopłotu (np. tuje), także przycinamy lekko wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.

Jakie krzewy liściaste tniemy w kwietniu?

Z początkiem kwietnia (podobnie, jak w marcu) możemy przeprowadzać cięcie ogrodowych krzewów kwitnących latem. Zakwitają one na pędach jednorocznych, wytworzonych od wczesnej wiosny, dlatego warto pobudzić je cięciem do wytwarzania jak największej ich ilości. Należą do nich między innymi:

Z kolei pod koniec kwietnia zaczynają przekwitać krzewy najwcześniej kwitnące (na pędach zeszłorocznych), czyli np.

Zaraz po ich przekwitnięciu można rozpocząć ich przycinanie - skracamy pędy, na których kwitły kwiaty, o około 1/3 lub połowę długości, natomiast wszystkie pęd wierzb szczepionych tniemy silniej - nawet na 2-5 cm.

 
 

Jak tniemy róże na wiosnę?

Pędy róż wielokwiatowych (i wielkokwiatowych) przycinamy nad 5-6 pąkiem („oczkiem”), a pędy najsłabsze lub suche/chore usuwamy w ogóle. W przypadku róż miniaturowych lub okrywowych możemy skrócić pędy nawet o połowę długości, a różom piennym skracamy corocznie pędy nieznacznie, a jeśli chcemy je odmłodzić, przycinamy je na wysokości około 20 cm.

Po cięciu róż dobrze jest zasilić je specjalnym nawozem do róż lub nawozem organicznym (np. kompostem) i dodatkowo wykonać oprysk profilaktyczny (np. preparatem miedziowym).

Wiosenne cięcie żywopłotów

Kwiecień to także optymalny czas na sadzenie roślin w formie żywopłotów oraz ich przycinanie. Wszystkie krzewy liściaste, które sadzimy/sadziliśmy wiosną jako żywopłot formowany, należy przyciąć po posadzeniu zgodnie z zasadą – im mniej rozgałęzione, tym tniemy niżej – nawet 10-20 cm nad ziemią).

 
 

Krzewy iglaste (np. żywotnik/tuja lub cyprysik), posadzone jako żywopłot tniemy nieco ostrożniej, w zależności od tego jak wyglądała sadzonka. Jeśli sadzimy słabo zagęszczoną, ale mocno wyciągniętą roślinę warto ją nieco skrócić i pobudzić do zagęszczania się. W kwietniu można także przycinać jeszcze żywopłoty starsze, ale należy pamiętać, żeby najpierw sprawdzić, czy w ich wnętrzu nie powstały już gniazda ptaków (okres lęgowy).


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: conbey/Pixabay ed. Dreamcreateicons/Flaticon

Sprawdź również, co i jak przycinać w miesiącach:
Autor
Co ciąć w kwietniu? | Przycinanie drzew i krzewów
Co ciąć w kwietniu? | Przycinanie drzew i krzewów
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_przycinanie_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI