Logo
Logo

Kwiecień na działce w ROD | Co robić i wysiewać, by mieć piękne kwiaty i duże plony?

zy wiesz, że kwiecień na działce w ROD to nie tylko czas na kończenie prac porządkowych, ale także idealny moment na rozpoczęcie nowych projektów ogrodowych? W tym artykule odkryjesz, jak w pełni wykorzystać ten miesiąc, aby Twoja działka rozkwitła wiosenną świeżością i obfitością! Dowiedz się, jakie nasiona warzyw i kwiatów najlepiej wysiewać bezpośrednio do gruntu, jak przycinać róże i inne krzewy, oraz jak zadbać o swoje drzewa owocowe. Kwiecień to czas, gdy Twoja działka może przejść prawdziwą metamorfozę.

Spis treści
Czy kwiecień to ostatni dzwonek? Wskazówki dotyczące cięcia i ochrony Opryski owocowych drzew: Czas na intensywną walkę ze szkodnikami! Kluczowe wskazówki dotyczące wiosennych prac przy roślinach ozdobnych O czym nie wolno zapominać przy roślinach ozdobnych? Jak zacząć? Idealny czas na sadzenie i intensywne podlewanie! Jakie kwiaty wysiewać i jak nawozić ogród w kwietniu? Przygotowanie grządek warzywnych: Zaczynamy własne uprawy!

Co robić w kwietniu na działce ROD?

Gdy wiosna już w pełni, można więcej czasu spędzić na działce i kończyć wszelkie prace porządkowe. Kwiecień w ogrodzie to dobra pora, by wysiewać już bezpośrednio do gruntu nasiona wielu warzyw i kwiatów ogrodowych. Możemy też kończyć prześwietlanie drzew owocowych, przyciąć róże i inne krzewy oraz posadzić nowe rośliny. Jak zadbać o działkę w kwietniu?

Kwiecień w części sadowniczej działki

Ciepła, wiosenna pogoda sprzyja wielu pracom na działce, a wśród nich na więcej uwagi zasługuje pielęgnacja drzew i krzewów owocowych. Przeprowadzane od końca lutego i w marcu cięcia prześwietlające drzew owocowych (głównie jabłoni, grusz i śliw) można wykonać ostatecznie do końca kwietnia, tak by zakończyć je najpóźniej przed pękaniem pąków kwiatowych. Usuwamy wszystkie chore, połamane i krzyżujące się gałęzie, zagęszczające wnętrze korony, a po cięciu większe rany zasmarowujemy specjalnymi preparatami ogrodniczymi lub białą farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, powinniśmy też zdjąć z pni osłony przed zwierzyną oraz ostatecznie oczyścić drzewa z pozostających na gałęziach ubiegłorocznych liści i owoców tzw. mumii, które mogą być źródłem infekcji.

W czasie kwitnienia (lub po) można także przyciąć pędy brzoskwiń i nektaryn, by nie powstawało zbyt dużo zawiązków owoców, których drzewo nie będzie w stanie wykarmić i później udźwignąć. Usuwamy też wszystkie pędy słabe, przemarznięte czy chore. Początek kwietnia, gdy brzoskwinie i nektaryny nie rozwinęły jeszcze liści, to ostatni dzwonek, by wykonać oprysk tych drzew preparatem Miedzian (w stężeniu 1%) przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini. W tym czasie można opryskać profilaktycznie tym preparatem także inne owocowe drzewa (w tym śliwy, wiśnie i czereśnie), by chronić je przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi.

Kontynuujemy też przycinanie krzewów owocowych, czyli usuwanie pędów starych, zagęszczających roślinę lub pokładających się na ziemi.

W kwietniu warto wykonać pierwsze opryski drzew owocowych przeciwko groźnym szkodnikom, jeśli nie wykonaliśmy wcześniej zabiegów preparatami olejowymi. W fazie pękania pąków kwiatowych opryskujemy jabłonie i grusze środkiem owadobójczym MOSPILAN, aby chronić je przed kwieciakiem jabłkowcem, żerującym w pąkach. Tym samym środkiem można opryskać śliwy, w fazie opadania płatków kwiatowych, by zwalczać równie groźnego szkodnika – owocnicę żółtorogą.

Od początku miesiąca można jeszcze cały czas sadzić drzewa i krzewy owocowe z tzw. gołym korzeniem lub z pojemników. Przy sadzeniu drzewek owocowych należy pamiętać nie tylko o obfitym podlaniu, ale też przycięciu bocznych rozgałęzień (do poziomu oczekiwanej wysokości korony). W przypadku sadzenia drzewka bez rozgałęzień (sam przewodnik), skracamy go do wysokości oczekiwanego pierwszego rozgałęzienia, czyli zwykle na wysokości około 80 cm od gruntu.

Co zrobić w kwietniu z trawnikiem i na rabatach ozdobnych?

• Przygotowanie i porządki

Jeśli wcześniej pogoda na to nie pozwalała, ostatecznie usuwamy już zimowe osłony roślin, aby nie przegrzewały się w czasie ciepłych, słonecznych dni. W kwietniu kontynuujemy przycinanie żywopłotów i krzewów ozdobnych, kwitnących latem (np. hortensje bukietowe, tawuły japońskie). Rozgarniamy także kopczyki, którymi obsypaliśmy przed zimą róże i także przycinamy ich pędy (jeśli nie zrobiliśmy tego w marcu) nad 4-5 „oczkiem”, usuwając jednocześnie wszystkie pędy chore, suche, przemarznięte lub nadłamane.

Od połowy marca lub (jeśli zima trwa dłużej) właśnie w kwietniu można rozwiązywać też kępy traw ozdobnych i przycinać je nisko nad ziemią. Najlepiej zacząć od cięcia gatunków odpornych na przymrozki, a bardziej wrażliwe (np. rozplenice, ostnice) można przyciąć później, by nie narażać ich na przechłodzenie. Najlepszym (bezpiecznym) momentem do przycięcia zeszłorocznych pędów i liści traw jest pojawianie się nowych, młodych pędów wewnątrz kępy.

Przycinanie róż – zrób to dobrze i w odpowiednim terminie
Przycinanie traw ozdobnych – jak i kiedy to robić, by im nie zaszkodzić?

• Sadzenie i podlewanie

W kwietniu jest już cieplej, ale nie ma jeszcze bardzo gorących dni, dlatego to dobry czas, aby sadzić też krzewy i drzewa ozdobne z tzw. gołym korzeniem - zdążą się jeszcze ukorzenić przed upalnym latem. Oczywiście sadzimy również sadzonki z doniczek, które są ukorzenione (można sadzić je przez cały sezon), ale należy pamiętać o częstym podlewaniu świeżo posadzonych roślin.

• Wysiewnie i nawożenie

Przez cały miesiąc można też wysiewać już do gruntu nasiona wielu kwiatów ogrodowych (np. łubin, maciejkę, astry, orliki, dzwonki, złocienie, żagwin, rudbekie, nagietki, aksamitki, smagliczkę, ubiorek, groszek pachnący, cynie, gipsówkę letnią, czy kocanki), a także sadzić i dzielić byliny.

Od kwietnia można już także zasilać rośliny odpowiednimi nawozami. Jeśli nie zasililiśmy gleby wcześniej nawozami organicznymi (obornikiem lub kompostem), zarówno rośliny ozdobne, jak i owocowe można nawozić też mieszkankami mineralnymi. Najprościej jest zastosować nawozy długodziałające lub specjalistyczne, np.: do trawników, do roślin kwasolubnych, do iglaków itp.

Kwiecień i panująca w ciągu miesiąca pogoda, to dobry czas na rozpoczęcie zakładania trawników z siewu. Z kolei w przypadku trawników starszych, to dobry czas, by jeszcze dokładnie je wygrabić, napowietrzyć, a od połowy miesiąca zacząć nawozić.

Rozmnażanie bylin przez podział | Jak i kiedy to robić?
Naturalne nawożenie gleby | Co, jak i kiedy stosować?

Kwiecień na działkowym warzywniku

Jeśli jest ciepło, można już przygotować grządki (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej) i wysiewać do gruntu nasiona warzyw takich jak marchew, pietruszka, sałata, koper, groch, bób, cebula, rzodkiewka, a także warzyw kapustnych.

Po wysiewie nasion warto jeszcze okrywać grządki białą agrowłókniną, aby zabezpieczyć je przed ewentualnymi przymrozkami oraz wydziobywaniem przez ptaki lub nadmiernym przesychaniem gleby.

Jeśli pozwala na to pogoda, można również wysadzić już do gruntu przygotowane wcześniej rozsady sałaty, wczesnych odmian kapusty, kalarepy, pora czy cebuli.

Gdy mamy na działce tunel foliowy lub szklarnię, w kwietniu warto także wysiać nasiona na rozsadę warzyw dyniowatych (np. ogórek, dynia), którą wysadzimy na działkowe grządki po 15 maja.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe/kolaż: hat3m, xxx, congerdesign, Ray Shrewsberry, Alicja, Alexa / Pixabay

Autor
Kwiecień na działce w ROD | Co robić i wysiewać, by mieć piękne kwiaty i duże plony?
Kwiecień na działce w ROD | Co robić i wysiewać, by mieć piękne kwiaty i duże plony?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl