Logo
Logo

Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane

Wiosenne sadzenie roślin w ogrodzie zwykle zaczyna się w połowie marca. Trzeba jednak pamiętać, by rośliny sadzić po rozmarznięciu gruntu, ale przed rozwojem pąków. Są też małe różnice w tym, jakie rośliny kupimy – z odkrytym korzeniem, klasycznie w pojemniku czy też balotowane. Sprawdź!

Spis treści
Jak sadzić rośliny z nagim korzeniem wiosną? Kiedy i jak sadzić rośliny kupione w pojemnikach? Jak sadzić rośliny balotowane? Co to znaczy?

Jak sadzi się rośliny z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane?

Roślina z odsłoniętym korzeniem

Roślina balotowana

Roślina w doniczce

Rośliny z nagim korzeniem

Można je sadzić od drugiej połowy marca do pierwszej połowy kwietnia. Nie można dopuścić do przesuszenia korzeni. W tym celu bryłę osłania się zwilżonym materiałem, np. torfem. Przy kupnie roślin trzeba zwrócić uwagę na jakość korzeni. Warto unikać materiału z korzeniami zmiażdżonymi, przesuszonymi czy wskazującymi na obecność patogenów.

Rośliny w pojemnikach

Te rośliny można sadzić od połowy marca aż do połowy listopada. Właśnie tak długi okres sadzenia jest niewątpliwą zaletą tego rodzaju materiału. Jednakże przy kupnie trzeba również zwrócić uwagę na kilka szczegółów, m.in. na jakość liści, stan gleby czy występowanie tzw. spiralnie zwiniętych korzeni, które duszą inne korzenie.

Rośliny balotowane

to rośliny sprzedawane z całą bryłą korzeniową owinięte tkaniną jutową lub siatką. Można je sadzić przez cały kwiecień, a później jesienią we wrześniu i październiku. Podobnie jak w przypadku roślin w pojemnikach przy kupnie należy zwrócić przede wszystkim uwagę na stan zdrowotny liści i wilgotność gleby (nie powinna być przesuszona).


Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcie tytułowe: EduardSV / Fotolia

Autor
Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl