Pytanie czytelnika: Od trzech lat mam ogród. Jest tu kilka większych drzewek. Kilkukrotnie słyszałam już, że powinno się je prześwietlić. Wiem, że chodzi o rodzaj cięcia, ale oprócz tego nic więcej. Czy moglibyście podpowiedzieć, jakie są główne zasady prześwietlania korony drzew?
Cięcie koron drzew – kiedy i jak prześwietlać drzewa?
Prześwietlanie korony drzew to kluczowy zabieg pielęgnacyjny, który ma na celu usunięcie nadmiaru gałęzi w celu poprawy dostępu światła i cyrkulacji powietrza w drzewie. Dzięki temu drzewa nie tylko wyglądają estetyczniej, ale również lepiej owocują i są bardziej odporne na choroby. Zabieg wykonuje się w określonych porach roku, przestrzegając kilku ważnych zasad, takich jak odpowiednie cięcie gałęzi i zabezpieczenie większych ran. Poniżej dowiesz się, dlaczego i jak przeprowadzać prześwietlanie koron, aby zapewnić zdrowie i urodę Twoim drzewom.
Prześwietlanie koron drzew to nic innego jak wycinanie nadmiaru ich gałęzi
Prześwietlanie drzew i krzewów pomaga też w uniknięciu chorób grzybowych, ponieważ przy lepszej cyrkulacji powietrza w koronie patogeny te mają gorsze warunki do rozwoju.
Zasady cięcia prześwietlającego drzew
- Przeprowadzamy je zimą lub bardzo wczesną wiosną (zanim w roślinach ruszą soki roślinne).
- Podstawowa zasada mówi, aby poszczególne gałęzie skracać o 1/3.
- Przyjmuje się, że jednorazowo można pozbawić drzewo najwyżej ok. 20% korony.
- Zabieg cięcia należy przeprowadzać w suche, ciepłe dni.
- Grubsze gałęzie można zabezpieczyć specjalną maścią ogrodniczą.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Caterina Trimarchi / Adobe Stock oraz Chris Engel / Pixabay