Logo
Logo

Cięcie formujące krzewów ozdobnych | Kiedy to robić?

Po kilkunastu latach uprawy krzewy ozdobne mocno się rozrastają i wiele gatunków wymaga cięcia formującego. Dotyczy to m.in. tawuł, jaśminowców oraz krzewuszek, które potrafią przesłonić inne rośliny i stracić ładny pokrój. Kiedy najlepiej je przyciąć? Które przyciąć wiosną, a które latem?

Spis treści
Co to jest cięcie formujące? Kiedy przeprowadzać cięcie formujące? Jak ciąć krzewy?

Cięcie formujące

Cięcie formujące ma na celu nadanie roślinie odpowiedniego kształtu i jej zagęszczenie. Zależnie od pory kwitnienia krzewów ozdobnych, cięcie to wykonuje się w różnych terminach, ze wskazaniem na moment ich okresu spoczynku. Jeśli dotyczy roślin ozdobnych głównie z kwiatów, ważne jest by wykonać je tak, by nie ściąć pędów, na których znajdują się pąki kwiatowe. W przeciwnym razie roślina ani nie zakwitnie, ani nie zawiąże owoców.

Terminy cięcia krzewów ozdobnych

  1. Krzewy liściaste kwitnące przed końcem maja (tawuła wczesna, forsycja, migdałek trójklapowy, porzeczka, jaśminowiec, krzewuszka, żylistek wysmukły) – u tych roślin pąki kwiatowe zawiązywane są na pędach zeszłorocznych, dlatego wskazane jest ich przycinanie dopiero po przekwitnięciu. Usuwamy suche gałęzie i te rosnące w zagęszczeniu. Przycina się też pędy, na których znajdowały się kwiaty.
  2. Krzewy liściaste kwitnące od początku czerwca (budleja, tamaryszek, żylistek, pięciornik, żarnowiec) – te rośliny najlepiej przycinać jeszcze przed rozwojem liści – w lutym i marcu. Tak jak w poprzedniej grupie należy usunąć martwe gałązki, kolidujące i zagęszczone oraz przyciąć wszystkie zeszłoroczne pędy.
  3. Krzewy iglaste i zimozielone – tę grupę roślin dobrze jest ciąć pod koniec wiosny. W tym momencie zaczynają pojawiać się na nich nowe przyrosty i widać ewentualne przemarznięcia. Nie formuje się roślin zimozielonych po 15 sierpnia, gdyż młode pędy pobudzone ze śpiących pąków będą szczególnie narażone na mróz podczas nadchodzącej zimy.

Technika wykonywania cięcia formującego

Wszystkie cięcia krzewów ozdobnych należy wykonywać bardzo ostrym narzędziem. Powierzchnie ran muszą być gładkie, nie "szarpane". Chcąc zagęścić krzewy czy otrzymać zaplanowany kształt, powinno się powtarzać cięcie 2-3 razy do roku.

Tekst: Redakcja portalu ZielonyOgródek.pl, Zdjęcia tytułowe: Clker-Free-Vector-Images, Gabriele Lässer, Alicja, Adina Voicu / Pixabay

Autor
Cięcie formujące krzewów ozdobnych | Kiedy to robić?
Cięcie formujące krzewów ozdobnych | Kiedy to robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl