Logo
Logo

Tych krzewów nie przycina się jesienią i zimą. Bo nie zakwitną!

Pytanie czytelnika: Których krzewów nie potrzeba przycinać jesienią i zimą?

Których krzewów nie warto ciąć jesienią i zimą?

Nieodpowiednia pora cięcia powoduje, że krzewy wcześnie kwitnące na wiosnę – takie jak lilaki Meyera (na zdjęciu głównym), tawuły wczesne, forsycje, pigwowce (i nie tylko) – mają usuniętą większość pąków kwiatowych. Pąki te powstają jeszcze na jesieni, dlatego cięcie tegorocznych przyrostów tych krzewów będzie skutkować bardzo niewielkim kwitnieniem.

Ponadto istnieje jeszcze inne zagrożenie, jeżeli wykonujemy cięcia odmładzające na jesieni czy w zimie. Rośliny znajdują się wtedy w fazie spoczynku, dlatego rany się nie zasklepiają. W miejsca cięć łatwo wnikają grzyby lub inne patogeny, a pędy często przemarzają. Wszystkie krzewy kwitnące wiosną przycina się po opadnięciu kwiatów. Przykładem krzewów, którym nie zaszkodzi wczesne cięcie, są budleje czy ketmie, które kwitną latem na pędach wypuszczonych w obecnym roku.

 

Autor
Tych krzewów nie przycina się jesienią i zimą. Bo nie zakwitną!
Tych krzewów nie przycina się jesienią i zimą. Bo nie zakwitną!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Anna

18-08-2020 07:59

"Kiedy przycina się tawułki i lilaki Meyera?" "W lutym zawsze przycinam tawuły i lilaki Meyera." To w końcu o którą roślinę chodzi: tawułkę czy tawułę bo to dwie różne rośliny (czy zielony ogródek tego nie wie?)

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl