Logo
Logo

Które krzewy kwitnące przycinamy na wiosnę? Jak i kiedy ciąć?

Pytanie czytelnika: Zastanawiam się, kiedy ciąć forsycję i migdałka oraz inne krzewy kwitnące wczesną wiosną. Czy ciąć je przed, czy po kwitnieniu? Proszę o poradę.

Spis treści
Które krzewy kwitnące przycinamy wiosną? Jak ciąć krzewy kwitnące? Kiedy ciąć?

Które krzewy kwitnące przycinamy na wiosnę?

Wszystkie wcześnie kwitnące krzewy wypuszczają kwiaty na zeszłorocznych pędach jeszcze przed rozwojem liści. Są to m.in. forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia), tawuła wczesna (Spiraea arguta), porzeczka krwista (Ribes sanguineum) czy migdałek trójklapowy (Prunus triloba).

Zielone Pogotowie / YouTube


Jak i kiedy ciąć?

  • Niezbędne jest przycięcie tych gałązek po kwitnieniu, aby pobudzić wzrost młodych pędów, które wytworzą nowe pąki kwiatowe i będą ozdobą krzewu przyszłą wiosną.

  • Cięcie wykonuje się nad pąkami bocznymi skierowanymi na zewnątrz. W zależności od wieku rośliny, jeśli zależy nam na jej odmłodzeniu i przywróceniu pokroju – można ją ciąć silniej (niżej).

  • Usuwać należy też wszystkie pędy wybijające z podkładek. Zabieg taki nazywamy zabiegiem odmładzania i wykonujemy go raz na kilka sezonów, w zależności od gatunku i przeznaczenia roślin (szpalery, solitery).


Źródło: Magazyn Budujemy Dom,
tekst: Małgorzata Szymańska,
zdjęcia tytułowe: Piotr Wytrążek / Dreamstime oraz Alexas_Fotos / Pixabay.

Autor
Które krzewy kwitnące przycinamy na wiosnę? Jak i kiedy ciąć?
Które krzewy kwitnące przycinamy na wiosnę? Jak i kiedy ciąć?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl