Logo
Logo
20
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycianie brzoskwini – jak i kiedy to zrobić?

Brzoskwinie wymagają regularnego przycinania, by co roku rodziły soczyste owoce. Nieprzycinane drzewa z roku na rok będą słabiej owocować. Nie bój się cięcia! Z naszym poradnikiem zrobisz to bezbłędnie.

 

Kiedy przycinać brzoskwinie?

Brzoskwinie najczęściej przycinamy na wiosnę, ale później niż gatunki innych drzew owocowych (gdy temperatura powietrza się podniesie np. marzec/kwiecień), a najlepiej w fazie nabrzmiewania pąków. Usuwamy pędy przemarznięte, uschnięte, bo łatwo odróżnić je wtedy od zdrowych, żywych gałązek, które mają zwykle brązowo-zieloną barwę.

Jak przycinać brzoskwinie?

Formowanie w pierwszych latach uprawy

  1. Młode drzewko powinno składać się z przewodnika i 4-5 symetrycznie rozłożonych na nim pędów bocznych (pęd najniżej położy powinien znajdować się około 50 cm nad ziemią).

  2. Przewodnik skracamy do wysokości ok. 80-100 cm nad ziemią.

  3. Pędy boczne przycinamy silnie, położone wyżej w koronie – nad 2-3 pąkiem, a te znajdujące się niżej – nad 4-6 pąkiem.

  4. W kolejnym roku można pozostawić na drzewku dodatkowe 2 lub 3 nowe pędy – powyżej pędów zeszłorocznych i przyciąć ponad nimi przewodnik. Starsze, dolne pędy boczne skracamy w odległości około 60-80 cm od przewodnika.

  5. Pędy skracamy zawsze nad pąkiem położonym na dolnej stronie pędu (skierowanym na zewnątrz), tak aby korona rozrastała się na boki, a nie do wewnątrz.

  6. W następnych latach cięcie polega na wiosennym skracaniu gałązek, które owocowały i pozostawianiu na nich po jednym, najsilniejszym pędzie, który przycinamy, tak aby zostało na nim kilka pąków.

Cięcie starszych brzoskwiń

Gdy drzewa nie są przycinane przez kilka lat, na starszych okazach silne, młode pędy tworzą się tylko w części wierzchołkowej korony. Z tego względu należy zagęścić koronę, czyli przeprowadzać cięcie odmładzające. W tym celu:

  • silnie skracamy starsze konary wiosną (nawet o ¼ długości),
  • usuwamy starsze gałązki i pozostawiamy tylko pędy jednoroczne.
  • kiedy ze skróconych konarów wybiją nowe, młode pędy, przycinamy je ponownie w kolejnych latach, tak jak wcześniej.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: ueuaphoto / Depositphotos

Warto przeczytać

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu