Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
25
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycianie brzoskwini – jak i kiedy to zrobić?

Brzoskwinie wymagają regularnego przycinania, by co roku rodziły soczyste owoce. Nieprzycinane drzewa z roku na rok będą słabiej owocować. Nie bój się cięcia! Z naszym poradnikiem zrobisz to bezbłędnie.

 

Kiedy przycinać brzoskwinie?

Brzoskwinie najczęściej przycinamy na wiosnę, ale później niż gatunki innych drzew owocowych (gdy temperatura powietrza się podniesie np. marzec/kwiecień), a najlepiej w fazie nabrzmiewania pąków. Usuwamy pędy przemarznięte, uschnięte, bo łatwo odróżnić je wtedy od zdrowych, żywych gałązek, które mają zwykle brązowo-zieloną barwę.

Jak przycinać brzoskwinie?

Formowanie w pierwszych latach uprawy

  1. Młode drzewko powinno składać się z przewodnika i 4-5 symetrycznie rozłożonych na nim pędów bocznych (pęd najniżej położy powinien znajdować się około 50 cm nad ziemią).

  2. Przewodnik skracamy do wysokości ok. 80-100 cm nad ziemią.

  3. Pędy boczne przycinamy silnie, położone wyżej w koronie – nad 2-3 pąkiem, a te znajdujące się niżej – nad 4-6 pąkiem.

  4. W kolejnym roku można pozostawić na drzewku dodatkowe 2 lub 3 nowe pędy – powyżej pędów zeszłorocznych i przyciąć ponad nimi przewodnik. Starsze, dolne pędy boczne skracamy w odległości około 60-80 cm od przewodnika.

  5. Pędy skracamy zawsze nad pąkiem położonym na dolnej stronie pędu (skierowanym na zewnątrz), tak aby korona rozrastała się na boki, a nie do wewnątrz.

  6. W następnych latach cięcie polega na wiosennym skracaniu gałązek, które owocowały i pozostawianiu na nich po jednym, najsilniejszym pędzie, który przycinamy, tak aby zostało na nim kilka pąków.

Cięcie starszych brzoskwiń

Gdy drzewa nie są przycinane przez kilka lat, na starszych okazach silne, młode pędy tworzą się tylko w części wierzchołkowej korony. Z tego względu należy zagęścić koronę, czyli przeprowadzać cięcie odmładzające. W tym celu:

  • silnie skracamy starsze konary wiosną (nawet o ¼ długości),
  • usuwamy starsze gałązki i pozostawiamy tylko pędy jednoroczne.
  • kiedy ze skróconych konarów wybiją nowe, młode pędy, przycinamy je ponownie w kolejnych latach, tak jak wcześniej.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: ueuaphoto / Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT