Logo
Logo
25
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycianie brzoskwini – jak i kiedy to zrobić?

Brzoskwinie wymagają regularnego przycinania, by co roku rodziły soczyste owoce. Nieprzycinane drzewa z roku na rok będą słabiej owocować. Nie bój się cięcia! Z naszym poradnikiem zrobisz to bezbłędnie.

 

Kiedy przycinać brzoskwinie?

Brzoskwinie najczęściej przycinamy na wiosnę, ale później niż gatunki innych drzew owocowych (gdy temperatura powietrza się podniesie np. marzec/kwiecień), a najlepiej w fazie nabrzmiewania pąków. Usuwamy pędy przemarznięte, uschnięte, bo łatwo odróżnić je wtedy od zdrowych, żywych gałązek, które mają zwykle brązowo-zieloną barwę.

Jak przycinać brzoskwinie?

Formowanie w pierwszych latach uprawy

  1. Młode drzewko powinno składać się z przewodnika i 4-5 symetrycznie rozłożonych na nim pędów bocznych (pęd najniżej położy powinien znajdować się około 50 cm nad ziemią).

  2. Przewodnik skracamy do wysokości ok. 80-100 cm nad ziemią.

  3. Pędy boczne przycinamy silnie, położone wyżej w koronie – nad 2-3 pąkiem, a te znajdujące się niżej – nad 4-6 pąkiem.

  4. W kolejnym roku można pozostawić na drzewku dodatkowe 2 lub 3 nowe pędy – powyżej pędów zeszłorocznych i przyciąć ponad nimi przewodnik. Starsze, dolne pędy boczne skracamy w odległości około 60-80 cm od przewodnika.

  5. Pędy skracamy zawsze nad pąkiem położonym na dolnej stronie pędu (skierowanym na zewnątrz), tak aby korona rozrastała się na boki, a nie do wewnątrz.

  6. W następnych latach cięcie polega na wiosennym skracaniu gałązek, które owocowały i pozostawianiu na nich po jednym, najsilniejszym pędzie, który przycinamy, tak aby zostało na nim kilka pąków.

Cięcie starszych brzoskwiń

Gdy drzewa nie są przycinane przez kilka lat, na starszych okazach silne, młode pędy tworzą się tylko w części wierzchołkowej korony. Z tego względu należy zagęścić koronę, czyli przeprowadzać cięcie odmładzające. W tym celu:

  • silnie skracamy starsze konary wiosną (nawet o ¼ długości),
  • usuwamy starsze gałązki i pozostawiamy tylko pędy jednoroczne.
  • kiedy ze skróconych konarów wybiją nowe, młode pędy, przycinamy je ponownie w kolejnych latach, tak jak wcześniej.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: ueuaphoto / Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!