Kiedy przycinać brzoskwinie?
Brzoskwinie najczęściej przycinamy na wiosnę, ale później niż gatunki innych drzew owocowych (gdy temperatura powietrza się podniesie np. marzec/kwiecień), a najlepiej w fazie nabrzmiewania pąków. Usuwamy pędy przemarznięte, uschnięte, bo łatwo odróżnić je wtedy od zdrowych, żywych gałązek, które mają zwykle brązowo-zieloną barwę.
Jak przycinać brzoskwinie?
Formowanie w pierwszych latach uprawy
-
Młode drzewko powinno składać się z przewodnika i 4-5 symetrycznie rozłożonych na nim pędów bocznych (pęd najniżej położy powinien znajdować się około 50 cm nad ziemią).
-
Przewodnik skracamy do wysokości ok. 80-100 cm nad ziemią.
-
Pędy boczne przycinamy silnie, położone wyżej w koronie – nad 2-3 pąkiem, a te znajdujące się niżej – nad 4-6 pąkiem.
-
W kolejnym roku można pozostawić na drzewku dodatkowe 2 lub 3 nowe pędy – powyżej pędów zeszłorocznych i przyciąć ponad nimi przewodnik. Starsze, dolne pędy boczne skracamy w odległości około 60-80 cm od przewodnika.
-
Pędy skracamy zawsze nad pąkiem położonym na dolnej stronie pędu (skierowanym na zewnątrz), tak aby korona rozrastała się na boki, a nie do wewnątrz.
-
W następnych latach cięcie polega na wiosennym skracaniu gałązek, które owocowały i pozostawianiu na nich po jednym, najsilniejszym pędzie, który przycinamy, tak aby zostało na nim kilka pąków.
Cięcie starszych brzoskwiń
Gdy drzewa nie są przycinane przez kilka lat, na starszych okazach silne, młode pędy tworzą się tylko w części wierzchołkowej korony. Z tego względu należy zagęścić koronę, czyli przeprowadzać cięcie odmładzające. W tym celu:
- silnie skracamy starsze konary wiosną (nawet o ¼ długości),
- usuwamy starsze gałązki i pozostawiamy tylko pędy jednoroczne.
- kiedy ze skróconych konarów wybiją nowe, młode pędy, przycinamy je ponownie w kolejnych latach, tak jak wcześniej.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: ueuaphoto / Depositphotos