Brzoskwinia 'Inka'

Brzoskwinia Prunus persica Inka Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Najstarsze pisemne doniesienia o uprawie brzoskwiń pochodzą sprzed 2 tysięcy lat, długo przed tym, zanim rośliny te trafiły do Europy. Za ich ojczyznę uważa się zachodnie Chiny i Tybet. To właśnie w tych rejonach świata znajdują się naturalne stanowiska występowania dzikich brzoskwiń. Jednak to nie Chińczycy, ale Grecy i Rzymianie przyczynili się do upowszechnienia brzoskwini. Pod koniec I wieku n.e. perskie jabłka, jak wówczas nazywano owoce brzoskwini, uprawiano w większości prowincji Cesarstwa Rzymskiego.

Posłuchaj
00:00
34
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Owoce brzoskwiń są niezwykle soczyste i aromatyczne. Najlepiej smakują zrywane prosto z drzewa. Dlatego warto pokusić się o ich uprawę w przydomowym ogrodzie, wybierając odmiany odporne na mróz. Jedną z takich odmian jest wyhodowana w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach brzoskwinia 'Inka'.

Brzoskwinia (Prunus persica) 'Inka' to drzewo dorastające do 6 m wysokości; kwitnie w kwietniu, tworząc duże, ozdobne, różowe kwiaty. Odmiana jest samopłodna, nie wymaga zapylacza.

Owoce dojrzewają na przełomie sierpnia i września, są duże, ważą od 120 do 200 g, a nierzadko pojedyncze owoce osiągają masę 300 g. Ich skórka jest żółta, pokryta do 50% ceglastym, czerwonawym rumieńcem. Miąższ owoców brzoskwini 'Inka' jest żółtokremowy, masłowaty, dobrze odchodzący od pestki. Owoce są smaczne, lekko kwaskowate i słodkie.

Świeże owoce brzoskwiń zawierają szereg witamin i minerałów, m.in.: witamin A, C, K oraz witaminy z grupy B, magnez, fosfor, cynk, mangan i bor. Można je spożywać bez obaw o linię, bo są niskokaloryczne, w 100 g dostarczają jedynie 39 kcal.

Brzoskwinia Prunus persica Inka Fot. G.  Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Stanowisko do ich uprawy brzoskwini powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru, nasłonecznione, a gleby przepuszczalne i ciepłe. 

Systematyczne, coroczne cięcie drzew brzoskwiń pozwala uzyskać wysokie plony, przy utrzymaniu wysokiej jakości owoców. Cięcie formujące przeprowadza się w pierwszych latach po posadzeniu drzewek, w okresie ich spoczynku (do fazy różowego pąka).

Latem, w drugiej połowie czerwca wycina się długie pędy wegetatywne (tzw. „wilki”), wyrastające w górnej części korony, konkurujące z przewodnikiem. W drugiej połowie lipca należy skracać za 5 liściem od dołu pędy wyrastające na konarach bocznych, co stymuluje drzewa do tworzenia większej liczby krótkopędów.

Drzewa brzoskwini są niestety podatne na liczne choroby. Najgroźniejszą i najczęściej występującą chorobą jest kędzierzawość liści, objawiająca się deformacją liści i tworzeniem na nich czerwieniejących pęcherzy. Porażone drzewa przedwcześnie się ogołacają. Chorobę wywołuje grzyb, który zwalcza się wczesną wiosną, w okresie pękania pąków, opryskując starannie gałęzie środkami zawierającymi miedź. Opryskiwanie w późniejszym terminie, gdy pojawią się pierwsze objawy na liściach, jest niestety nieskuteczne.

Inne choroby i szkodniki brzoskwiń można zwalczać po zauważeniu pierwszych objawów.

Gdzie posadzić?

Brzoskwinie można uprawiać w ogrodach i na działkach, ale warto pamiętać, że najlepiej udają się sadzone w cieplejszych rejonach Polski, w miejscach, gdzie prawdopodobieństwo występowania przymrozków w okresie kwitnienia drzew jest małe.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Brzoskwinia zwyczajna Prunus persica

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści