Logo
Logo

Emulpar – naturalny preparat do ochrony roślin przed szkodnikami

Emulpar to preparat bazujący na oleju rydzowym, a służący do ochrony roślin przed szkodnikami. Jest dobrą alternatywa dla pestycydów, a wczesną wiosną także dla oleju parafinowego. Nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, nie wymaga zachowania okresu karencji, a na owady i roztocza działa w sposób mechaniczny. Jak i kiedy go stosować?

Spis treści
Co to Emulpar i jak działa na szkodniki? Kiedy stosować Emulpar? Jak stosować Emulpar?

Emulpar – podstawowe informacje i mechanizm działania

  • W sprzedaży dostępny jest Emulpar 940 EC w formie koncentratu o różnej pojemności, jak i gotowy do użycia roztwór w wygodnym sprayu.
  • Zawiera olej rydzowy, naturalny produkt pozyskiwany z lnicznika siewnego oraz emulgatory.
  • Ciecz ma barwę żółtą do brązowej i specyficzny zapach.
  • Olej rydzowy to tradycyjny produkt z Wielkopolski, wpisany do rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.

Emulpar 940 EC - naturalny preparat na szkodniki - 30 ml
Emulpar 940 EC – 30 ml
To produkt w formie koncentratu do rozrobienia z wodą.
Kup online
Emulpar 940 EC - naturalny preparat na szkodniki - 100 ml
Emulpar 940 EC – 100 ml
To produkt w formie koncentratu do rozrobienia z wodą.
Kup online
Emulpar 940 EC - naturalny preparat na szkodniki - 250 ml
Emulpar 940 EC – 250 ml
To produkt w formie koncentratu do rozrobienia z wodą.
Kup online
Emulpar Spray – środek na szkodniki roślin
Emulpar Spray – 750 ml
To produkt w formie gotowego do użycia roztworu wodnego.
Kup online

Zasada działania preparatu Emulpar jest prosta – preparat działa na owady i roztocza mechanicznie. W trakcie wykonywania zabiegu – lub później przy kontakcie z substancją czynną, szkodnik jest oblepiany cienką, ale lepką i szczelną powłoką. To prowadzi do utrudnienia (lub uniemożliwienia) oddychania i w rezultacie do śmierci przez uduszenie. Ponadto oblepione organizmy mają problem z poruszaniem.

Preparat nie ulega bioakumulacji i jest całkowicie biodegradowalny.

Zdrowe rośliny bez chemii: Poznaj zalety nawożenia ekologicznego
Przeczytaj także
Zdrowe rośliny bez chemii: Poznaj zalety nawożenia ekologicznego

Kiedy stosować Emulpar?

Emulpar ma przewagę nad wieloma innymi preparatami, gdyż jest w pełni skuteczny w szerokim zakresie temperatur (5-25ºC). Dlatego można korzystać z niego już wczesną wiosną. To dobry sposób na wyeliminowanie powszechnych szkodników w sadzie na drzewach i krzewach znajdujących się jeszcze w fazie bezlistnej. Jest alternatywą dla oleju parafinowego. Tak niszczy się formy zimujące, np. jaja i larwy mszyc.

W praktyce Emulpar 940 EC może być używany przez cały okres wegetacyjny. Można z niego korzystać na krótko przez zbiorem plonów. Nadaje się do ochrony nie tylko sadu, ale także warzyw, ziół oraz roślin ozdobnych. Stosuje się go w uprawie pod osłonami. Zwalcza powszechne szkodniki ogrodu, tj. mszyce, a ponadto na przędziorki, miseczniki, tarczniki, wciornastki, mączliki, miodówki i larwy motyli.

Jak stosować Emulpar?

  1. Emulpar ma postać koncentratu, który należy rozrobić z wodą. Najczęściej stosuje się go w rozcieńczeniu ok. 1% (czyli 100 mg rozrabia się z 10 l wody). Dawkę można zwiększyć, np. do 1,3%. Stosuje się go podobnie jak środki ochrony z taką różnicą, że jest dużo bezpieczniejszy dla użytkownika i nie wymaga karencji.

  2. Emulpar rozprowadza się na roślinach przy użyciu opryskiwacza. Cieczą aktywną należy dokładnie pokryć roślinę. Szczególną uwagę trzeba poświęcić zagłębieniom kory (zwłaszcza wczesną wiosną przy zwalczaniu postaci zimujących) oraz spodniej stronie blaszek liściowych. Precyzja i dokładność jest bardzo ważna.

  3. Zabieg należy wykonywać przy bezdeszczowej i bezwietrznej pogodzie. W obu przypadkach chodzi o to, by nie marnować preparatu. Opady niedługo po wykonaniu oprysku mogą zniweczyć trud, gdyż woda stopniowo zmyje substancję z ciała owadów i organów roślin.

Pracę zaleca się wykonywać wieczorem, zwłaszcza w przypadku roślin kwitnących. Raz – to ograniczy ryzyko pokrycia olejem ciał owadów pożytecznych, tj. zapylaczy. Dwa – uniknie się poparzenia roślin (krople cieczy w czasie upałów skupiają światło i mogą działać jak soczewki). Natomiast Emulpar nie powoduje typowej fitotoksyczności tak jak olej parafinowy, właśnie dlatego może być stosowany przez cały sezon.

W ciągu sezonu Emulpar można stosować kilkukrotnie na dane rośliny. To przewaga nad insektycydami – z niektórych korzysta się maksymalnie raz w sezonie. W przypadku owadów występujących gradacyjnie (kolonię) pracę warto ponowić po 5-7 dniach. To zwiększy szansę na zniszczenie populacji (także tych szkodników, które pominęło się oraz nowych, wyklutych z jaj).

Olej rydzowy nie stwarza niebezpieczeństwa dla człowieka. Po wykonaniu zabiegu wystarczy umycie. W razie kontaktu substancji z oczami należy je dokładnie przepłukać wodą.

Emulpar 940 C to dobre, ekologiczne rozwiązanie, które pozwala chronić zieleń przed owadami bez powodowania jakiegokolwiek skażenia środowiska. Działa na szeroką grupę owadów i roztoczy, nadaje się faktycznie do każdego rodzaju uprawy.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: nidan / Pixabay ed.

Autor
Emulpar – naturalny preparat do ochrony roślin przed szkodnikami
Emulpar – naturalny preparat do ochrony roślin przed szkodnikami
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)