Logo
Logo

Oprysk na ćmę bukszpanową – co i kiedy stosować?

Pytanie czytelnika: Pomocy! Moje bukszpany zostały zdziesiątkowane przez żarłoczne larwy ćmy bukszpanowej. Długo nie chciałem stosować żadnych środków chemicznych, ale naturalne opryski z gnojówek nie pomagają! Co zastosować, aby było skuteczne? Jakie polecacie preparaty? Czy skuteczne są tylko chemiczne insektycydy?

Streszczenie artykułu
Częste i intensywne opady deszczu sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych, w tym cme bukszpanowej. W walce z tą chorobą ważne jest zapobieganie, a nie tylko leczenie. Dobre praktyki ogrodnicze, takie jak odpowiednie przycinanie, zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza czy utrzymanie roślin w czystości, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia cme. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby, takich jak brązowe plamki na liściach, należy natychmiast zastosować odpowiedni oprysk. Na rynku dostępne są różne środki chemiczne do zwalczania cme, jednak niektóre z nich mogą być szkodliwe dla środowiska. Dlatego warto rozważyć zastosowanie naturalnych metod zwalczania tej choroby, takich jak opryski z pokrzywy, czosnku czy cebuli. Ważne jest, aby pamiętać, że żaden środek nie jest w 100% skuteczny, a najlepszą obroną przed cme jest zapobieganie i regularna kontrola stanu roślin. W przypadku masowego wystąpienia choroby, konieczne może być usunięcie i spalenie zainfekowanych roślin, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się cme.
Spis treści
Kiedy wykonać oprysk na ćmę bukszpanową? Jakie opryski na ćmę bukszpanową? Jaki preparat do opryskiwania warto kupić? Czy są naturalne opryski przeciwko ćmie bukszpanowej?

Oprysk na ćmę bukszpanową

Ćma bukszpanowa to najgroźniejszy szkodnik bukszpanowych krzewów. Już po zauważeniu pierwszych gąsienic trzeba jak najszybciej zastosować odpowiedni insektycyd (środek ochrony roślin do zwalczania owadów), który szybko i skutecznie zatrzyma inwazję żarłocznych larw. Jeśli spóźnimy się z opryskiem, krzew może zostać całkowicie ogołocony w przeciągu kilku tygodni!

ćma bukszpanowa jak wygląda i jakie powocuje uszkodzenia Fot. Paweł Romanowski, wpoeschl / Pixabay

 Gąsienice ćmy są trudne do zwalczania, bo kryją się w gęstwinie pędów i liści bukszpanu.

OPRYSKI CHEMICZNE NA SZKODNIKI BUKSZPANÓW
Co stosować, by pozbyć się ćmy bukszpanowej?

Warto sięgać po preparaty o działaniu kontaktowym (zabijają szkodnika, jeśli zostanie opryskany) i systemicznym (krążą w sokach rośliny i zabijają szkodniki, które będą żerować na roślinie zabijają więc już istniejące szkodniki ale też chronią rośliny przed kolejnymi). Z łatwością można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym!

  • POLYSECT 005 SL oraz MOSPILAN 20 SP to skuteczne insektycydy (zawierające acetamipryd związek z grupy pochodnych neonikotynoidów), które wnikają do wnętrza rośliny przez liście. Działają więc interwencyjnie (zabijają szkodnika już kilka godzin po opryskaniu) oraz zapobiegawczo (chronią przez kolejną inwazją). Skutecznie zwalczają także wiele innych szkodników roślin ogrodowych, tj.: mszyce, miseczniki, tarczniki, wełnowce, gąsienice i wiele innych.
P o l e c a n y    p r o d u k t

Polycest na szkodniki bukszpanów

POLYSECT

Na szkodniki bukszpanów
Zwalcza i chroni jednocześnie

KUP ONLINE

P o l e c a n y    p r o d u k t

Lepinox - naturalny preparat na ćmę buszkanową

LEPINOX

Naturalny sposób na ćmę
Zawiera Bacillus thuringiensis

KUP ONLINE

OPRYSKI NATURALNE NA SZKODNIKI BUKSZPANÓW
Jak zwalczać ćmę bukszpanową bez chemii?

Chemiczne środki ochrony roślin (zastosowane w odpowiednim momencie) są w pełni skuteczne, ale są alternatywne metody zwalczania ćmy bukszpanowej, które są mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Wymienione powyżej preparaty są nieselektywne – tzn. oprócz ćmy zabijają także wszystkie inne owady, także te pożyteczne! Warto więc sięgać po naturalne metody zwalczania ćmy bukszpanowej.

  • DIPEL DF oraz LEPINOX PLUS to biologiczne insektycydy do selektywnego zwalczania gąsienic. Zawierają pasożytnicze bakterie Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, które infekują i zabijają larwy ćmy bukszpanowej.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Zerbor/Depositphotos

Autor
Oprysk na ćmę bukszpanową – co i kiedy stosować?
Oprysk na ćmę bukszpanową – co i kiedy stosować?
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

09-06-2023 09:13

Komentarz dodany przez tadek: te wszystkie srodki to wyciąganie pieniędzy .Polegałem na nich 3lata i straciłem bukszpany

Gość Violetta K

04-07-2022 19:54

Moje bukszpany chronię tzn, pryskam roztworem: 1łyzeczka oleju, 1 płynu do mycia naczyń, 1 sody oczyszczanej/na litr wody. Krzaki maja sie dobrze, a pies jest bezpieczny. Zero chemii na mojej działce :)

Gość KK

13-10-2020 19:08

Ponoć gąsienice niszczą sobie szczęki na pyle bazaltowym i zdychają. Posypujcie bazaltem/lawą!!

Gość KK

13-10-2020 19:05

U mnie poskutkowała metoda mechaniczna ale inna niż łapanie szkodnika. Posypałem krzaki bukszpanu (dokładnie liści i gałązki) mielonym bazaltem (mieloną lawą). Dostępna w necie i większych sklepach ogrodniczych. Zabieg należy powtórzyć po każdym mocniejszym deszczu. Ponoć gąsienice ...

Gość Marzena

12-08-2020 14:03

My w tym roku zastosowaliśmy Lepinox plus. Rewelacja!!! Polecam!

Gość Ula

12-08-2020 12:18

Oprysk pomaga ale po 2, 3 tygodniach wracają i powoli wszystko zmierza do smutnego finału czyli pożegnania bukszpanu i zasadzenia czegoś innego.

Gość Marzena

12-08-2020 12:08

Substral dziala na chwile one wracaja po tym środku

Gość Agnieszka

12-08-2020 11:09

Ja zwalczylam- substral owadobojczy na cme , super działa a myślałam że już nic z mojego bukszpana nie będzie😊

Pokaż wszystkie komentarze