Oprysk na ćmę bukszpanową
Ćma bukszpanowa to najgroźniejszy szkodnik bukszpanowych krzewów. Już po zauważeniu pierwszych gąsienic trzeba jak najszybciej zastosować odpowiedni insektycyd (środek ochrony roślin do zwalczania owadów), który szybko i skutecznie zatrzyma inwazję żarłocznych larw. Jeśli spóźnimy się z opryskiem, krzew może zostać całkowicie ogołocony w przeciągu kilku tygodni!
Fot. Paweł Romanowski, wpoeschl / Pixabay Gąsienice ćmy są trudne do zwalczania, bo kryją się w gęstwinie pędów i liści bukszpanu. |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
OPRYSKI CHEMICZNE NA SZKODNIKI BUKSZPANÓW
Co stosować, by pozbyć się ćmy bukszpanowej?
Warto sięgać po preparaty o działaniu kontaktowym (zabijają szkodnika, jeśli zostanie opryskany) i systemicznym (krążą w sokach rośliny i zabijają szkodniki, które będą żerować na roślinie – zabijają więc już istniejące szkodniki ale też chronią rośliny przed kolejnymi). Z łatwością można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym!
- POLYSECT 005 SL oraz MOSPILAN 20 SP to skuteczne insektycydy (zawierające acetamipryd – związek z grupy pochodnych neonikotynoidów), które wnikają do wnętrza rośliny przez liście. Działają więc interwencyjnie (zabijają szkodnika już kilka godzin po opryskaniu) oraz zapobiegawczo (chronią przez kolejną inwazją). Skutecznie zwalczają także wiele innych szkodników roślin ogrodowych, tj.: mszyce, miseczniki, tarczniki, wełnowce, gąsienice i wiele innych.
P o l e c a n y p r o d u k tPOLYSECTNa szkodniki bukszpanów
|
P o l e c a n y p r o d u k tLEPINOXNaturalny sposób na ćmę
|
OPRYSKI NATURALNE NA SZKODNIKI BUKSZPANÓW
Jak zwalczać ćmę bukszpanową bez chemii?
Chemiczne środki ochrony roślin (zastosowane w odpowiednim momencie) są w pełni skuteczne, ale są alternatywne metody zwalczania ćmy bukszpanowej, które są mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Wymienione powyżej preparaty są nieselektywne – tzn. oprócz ćmy zabijają także wszystkie inne owady, także te pożyteczne! Warto więc sięgać po naturalne metody zwalczania ćmy bukszpanowej.
- DIPEL DF oraz LEPINOX PLUS to biologiczne insektycydy do selektywnego zwalczania gąsienic. Zawierają pasożytnicze bakterie Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, które infekują i zabijają larwy ćmy bukszpanowej.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Zerbor/Depositphotos