Oprysk na ćmę bukszpanową – co i kiedy stosować?

opryski to skuteczny sposób zwalczania ćmy bukszpanowej fot. Zerbor - Depositphotos

Pytanie czytelnika: Pomocy! Moje bukszpany zostały zdziesiątkowane przez żarłoczne larwy ćmy bukszpanowej. Długo nie chciałem stosować żadnych środków chemicznych, ale naturalne opryski z gnojówek nie pomagają! Co zastosować, aby było skuteczne? Jakie polecacie preparaty? Czy skuteczne są tylko chemiczne insektycydy?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
168
Streszczenie artykułu
Częste i intensywne opady deszczu sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych, w tym cme bukszpanowej. W walce z tą chorobą ważne jest zapobieganie, a nie tylko leczenie. Dobre praktyki ogrodnicze, takie jak odpowiednie przycinanie, zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza czy utrzymanie roślin w czystości, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia cme. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby, takich jak brązowe plamki na liściach, należy natychmiast zastosować odpowiedni oprysk. Na rynku dostępne są różne środki chemiczne do zwalczania cme, jednak niektóre z nich mogą być szkodliwe dla środowiska. Dlatego warto rozważyć zastosowanie naturalnych metod zwalczania tej choroby, takich jak opryski z pokrzywy, czosnku czy cebuli. Ważne jest, aby pamiętać, że żaden środek nie jest w 100% skuteczny, a najlepszą obroną przed cme jest zapobieganie i regularna kontrola stanu roślin. W przypadku masowego wystąpienia choroby, konieczne może być usunięcie i spalenie zainfekowanych roślin, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się cme.
Spis treści
Kiedy wykonać oprysk na ćmę bukszpanową? Jakie opryski na ćmę bukszpanową? Jaki preparat do opryskiwania warto kupić? Czy są naturalne opryski przeciwko ćmie bukszpanowej?

Oprysk na ćmę bukszpanową

Ćma bukszpanowa to najgroźniejszy szkodnik bukszpanowych krzewów. Już po zauważeniu pierwszych gąsienic trzeba jak najszybciej zastosować odpowiedni insektycyd (środek ochrony roślin do zwalczania owadów), który szybko i skutecznie zatrzyma inwazję żarłocznych larw. Jeśli spóźnimy się z opryskiem, krzew może zostać całkowicie ogołocony w przeciągu kilku tygodni!

ćma bukszpanowa jak wygląda i jakie powocuje uszkodzenia Fot. Paweł Romanowski, wpoeschl / Pixabay

 Gąsienice ćmy są trudne do zwalczania, bo kryją się w gęstwinie pędów i liści bukszpanu.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

OPRYSKI CHEMICZNE NA SZKODNIKI BUKSZPANÓW
Co stosować, by pozbyć się ćmy bukszpanowej?

Warto sięgać po preparaty o działaniu kontaktowym (zabijają szkodnika, jeśli zostanie opryskany) i systemicznym (krążą w sokach rośliny i zabijają szkodniki, które będą żerować na roślinie zabijają więc już istniejące szkodniki ale też chronią rośliny przed kolejnymi). Z łatwością można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym!

  • POLYSECT 005 SL oraz MOSPILAN 20 SP to skuteczne insektycydy (zawierające acetamipryd związek z grupy pochodnych neonikotynoidów), które wnikają do wnętrza rośliny przez liście. Działają więc interwencyjnie (zabijają szkodnika już kilka godzin po opryskaniu) oraz zapobiegawczo (chronią przez kolejną inwazją). Skutecznie zwalczają także wiele innych szkodników roślin ogrodowych, tj.: mszyce, miseczniki, tarczniki, wełnowce, gąsienice i wiele innych.
P o l e c a n y    p r o d u k t

Polycest na szkodniki bukszpanów

POLYSECT

Na szkodniki bukszpanów
Zwalcza i chroni jednocześnie

KUP ONLINE

P o l e c a n y    p r o d u k t

Lepinox - naturalny preparat na ćmę buszkanową

LEPINOX

Naturalny sposób na ćmę
Zawiera Bacillus thuringiensis

KUP ONLINE

OPRYSKI NATURALNE NA SZKODNIKI BUKSZPANÓW
Jak zwalczać ćmę bukszpanową bez chemii?

Chemiczne środki ochrony roślin (zastosowane w odpowiednim momencie) są w pełni skuteczne, ale są alternatywne metody zwalczania ćmy bukszpanowej, które są mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Wymienione powyżej preparaty są nieselektywne – tzn. oprócz ćmy zabijają także wszystkie inne owady, także te pożyteczne! Warto więc sięgać po naturalne metody zwalczania ćmy bukszpanowej.

  • DIPEL DF oraz LEPINOX PLUS to biologiczne insektycydy do selektywnego zwalczania gąsienic. Zawierają pasożytnicze bakterie Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, które infekują i zabijają larwy ćmy bukszpanowej.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Zerbor/Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Maść Ogrodnicza 125 g preparat w formie pasty zabezpieczający rany drzew i krzewów | Target
Maść Ogrodnicza 125 g preparat w formie pasty zabezpieczający rany drzew i krzewów | Target
Wrotycz – Ekstrakt Na Pędraki – 500 ml Target
Wrotycz – Ekstrakt Na Pędraki – 500 ml Target
Obserwuj
Autor
Paweł Romanowski Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Ogrodnik z pasji i doświadczenia. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Bukszpan wieczniezielony Buxus sempervirens

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
09-06-2023 11:13
Komentarz dodany przez tadek: te wszystkie srodki to wyciąganie pieniędzy .Polegałem na nich 3lata i straciłem bukszpany
Gość Violetta K
04-07-2022 21:54
Moje bukszpany chronię tzn, pryskam roztworem: 1łyzeczka oleju, 1 płynu do mycia naczyń, 1 sody oczyszczanej/na litr wody. Krzaki maja sie dobrze, a pies jest bezpieczny. Zero chemii na mojej działce :)
Gość KK
13-10-2020 21:08
Ponoć gąsienice niszczą sobie szczęki na pyle bazaltowym i zdychają. Posypujcie bazaltem/lawą!!
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści