Logo
Logo

Oprysk z piołunu na szkodniki (także na ćmę bukszpanową). Jak zrobić i stosować? Krok po kroku

Gdy na Twoich bukszpanach pojawiają się gąsienice ćmy bukszpanowej, istnieje prosty i ekologiczny sposób, by je zwalczyć, nie sięgając po syntetyczne środki ochrony roślin. Odkryj domowy przepis na oprysk, który pomoże Ci ochronić bukszpany i inne rośliny w naturalny sposób. Wystarczy, że pójdziesz na spacer na łąkę, by zerwać super chwast, który ma właściwości owadobójcze. Dowiedz się, jak przygotować i stosować ten specyfik, aby efektywnie dbać o zdrowie i urodę Twoich bukszpanów – bez chemii, naturalnie!

Gąsienice niszczą Twoje bukszpany? Czy jest na to sposób? Naturalnie!

Ogród to oaza spokoju i piękna dla wielu z nas, miejsce, gdzie możemy podziwiać efekty naszej pracy i dbałości o detale. Bukszpany, z ich eleganckimi, zielonymi liśćmi, odgrywają kluczową rolę w dekoracji naszych zielonych przestrzeni, dodając struktury i estetyki krajobrazowi. Niestety, te piękne krzewy są również narażone na ataki szkodników, takich jak gąsienice ćmy bukszpanowej, które mogą w mgnieniu oka pozbawić gęste pędy wszystkich liści.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Na szczęście, istnieje skuteczny i przyjazny środowisku sposób na walkę z tymi i innymi gąsienicami – oprysk wykonany z naturalnych składników, który chroni bukszpany, zachowując ich zdrowie i dekoracyjny wygląd.

Jak wygląda gąsienica ćmy bukszpanowej?
Fot. aRTI01 / AdobeStock
Gąsienice ćmy bukszpanowej są łatwo rozpoznawalne po swoich zielonych ciałach z czarnymi plamkami. Żerują na liściach bukszpanu, powodując ich zżeranie aż do szkieletu. Szkodnik ten nie tylko odbiera roślinie zdrowy wygląd, ale również osłabia jej zdolność do fotosyntezy, co może prowadzić do jej śmierci.

Domowy oprysk z piołunu – skuteczna broń przeciw gąsienicom

Piołun jest znany ze swoich właściwości odstraszających szkodniki. Przygotowanie oprysku z tej rośliny jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy zebrać około kilograma świeżych liści piołunu, które należy następnie wysuszyć i zagotować. Wywar z piołunu po przecedzeniu i rozcieńczeniu z wodą staje się skutecznym środkiem na gąsienice żerujące na roślinach.

Oprysk z piołunu to nie tylko efektywny sposób na zwalczanie gąsienic ćmy bukszpanowej, ale również doskonała metoda na inne rodzaje szkodników ogrodowych.

Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania
Przeczytaj także
Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania

Przepis na wywar z piołunu i instrukcja stosowania

 1. Zbierz świeże liście piołunu – najlepiej zbierać je podczas kwitnienia, od lipca do października.
 2. Liście wysusz (minimum przez 24h), a następnie zalej wodą i gotuj przez około 10-15 minut.
 3. Ostudź wywar, przecedź i rozcieńcz z 10 litrami wody.
 4. Przelej do pojemnika z atomizerem i stosuj na bukszpany i inne rośliny atakowane przez gąsienice.
 5. Spryskaj roztworem bukszpany, które zostały zaatakowane przez gąsienice.
 6. Po upływie tygodnia sprawdź, czy liczba szkodników na roślinach zmniejszyła się i w razie potrzeby zastosuj oprysk ponownie.

Jak wygląda bylica piołun?
Fot. yavdat / AdobeStock
Piołun jest łatwo rozpoznawalny dzięki swoim charakterystycznym, srebrzysto-szarozielonym liściom, które są pierzaste i delikatnie podzielone. Roślina ta osiąga wysokość od 0,5 do 1,5 metra i kwitnie latem, wytwarzając drobne, jasnożółte kwiaty zgromadzone w wiechowate kwiatostany. Najczęściej rośnie na suchych łąkach, nieużytkach oraz przydrożach, gdzie jej srebrzyste liście łatwo przyciągają wzrok.

Dlaczego warto używać domowego oprysku z piołunu?

Oprócz tego, że jest to metoda ekologiczna, wywar z piołunu jest także bardzo ekonomiczny. Składniki na oprysk zazwyczaj są łatwo dostępne i nie wymagają dużych wydatków. Ponadto, oprysk z piołunu może być stosowany nie tylko przeciwko gąsienicom ćmy bukszpanowej, ale również w walce z innymi szkodnikami.

Oprysk z piołunu może być stosowany przeciwko:

 1. Mszycom - Te małe, często zielone owady są znane z ssania soków z roślin, co osłabia je i może prowadzić do rozprzestrzeniania chorób. Oprysk z piołunu działa jako naturalny repelent.

 2. Mrówkom - Chociaż same mrówki nie zawsze bezpośrednio szkodzą roślinom, wspierają one rozwój kolonii mszyc, które są szkodliwe. Oprysk z piołunu pomaga ograniczyć ich obecność.

 3. Ślimakom - Te mięczaki są znane z tego, że nocami żerują na liściach i pędach roślin, co może prowadzić do znacznych uszkodzeń. Piołun dzięki swojemu intensywnemu zapachowi działa odstraszająco.

 4. Gąsienicom - Oprócz ćmy bukszpanowej, oprysk z piołunu skutecznie zwalcza inne typy gąsienic, które mogą atakować różne rośliny w ogrodzie.

 5. Pchłom ziemnym - Te małe owady często atakują rośliny od korzenia, a oprysk z piołunu może pomóc w ich zwalczaniu dzięki swoim odstraszającym właściwościom.

Oprysk z piołunu to więc wszechstronne rozwiązanie, które nie tylko chroni rośliny przed szkodnikami, ale również jest bezpieczne dla środowiska, stanowiąc naturalną alternatywę dla chemicznych środków ochrony roślin.

Szkodliwe działanie gąsienic i metody zapobiegawcze

Gąsienice, szczególnie te ćmy bukszpanowej, mogą wyrządzić poważne szkody w ogrodzie, niszcząc liście, pędy i młode rośliny. Regularne stosowanie oprysku z piołunu może znacząco ograniczyć ich populację, zapewniając ochronę dla Twoich roślin. Jest to szczególnie istotne w przypadku bukszpanów, które ze względu na swoją popularność jako elementy dekoracyjne ogrodów, często padają ofiarą tych szkodników.

Stosowanie oprysku z piołunu warto zacząć już przy pierwszych oznakach pojawienia się gąsienic. Wczesna interwencja jest kluczowa, ponieważ pozwala zapobiec większym szkodom i chroni rośliny przed dalszymi atakami.

Oprysk ten, stosowany regularnie, działa nie tylko odstraszająco, ale i zapobiegawczo, zmniejszając ryzyko ponownej inwazji. Dodatkowo, warto łączyć stosowanie oprysków z innymi metodami ochrony roślin, takimi jak stosowanie pułapek feromonowych oraz preparatów naturalnych z pożytecznymi bakteriami, co może pomóc w utrzymaniu zdrowego i pięknego ogrodu wolnego od szkodników.

Zdjęcie tytułowe: aRTI01, HANNA / AdobeStock

Autor
Oprysk z piołunu na szkodniki (także na ćmę bukszpanową). Jak zrobić i stosować? Krok po kroku
Oprysk z piołunu na szkodniki (także na ćmę bukszpanową). Jak zrobić i stosować? Krok po kroku
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy