Czym jest ćma bukszpanowa i dlaczego jest tak groźna?
Ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis) pierwotnie pochodzi z Azji, ale w ostatnich latach rozprzestrzeniła się także w Europie, w tym w Polsce. Po raz pierwszy zauważono ją w Polsce w 2012 roku, a od tego czasu szybko się rozprzestrzenia, stając się poważnym problemem dla wielu ogrodników. Dorosłe osobniki to motyle, które można łatwo pomylić z innymi nocnymi motylami, ale to ich larwy – gąsienice – są prawdziwym zagrożeniem dla bukszpanów.
Ćma bukszpanowa stała się tak groźna w Europie głównie z powodu braku naturalnych drapieżników, które mogłyby efektywnie ograniczać jej populację. W swoim naturalnym środowisku jej liczebność jest kontrolowana przez różnorodne gatunki drapieżników i pasożytów, których nie ma na naszym kontynencie.
Jak rozpoznać atak ćmy bukszpanowej?
Atak ćmy bukszpanowej jest trudny do przeoczenia. Gąsienice te żywią się liśćmi bukszpanów, co prowadzi do ich ogołocenia, a krzewy pokrywają się pajęczynami. Po takim ataku liście i młode pędy bukszpanu schną, co może doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny. Warto więc regularnie sprawdzać stan krzewów, zwłaszcza od wczesnej wiosny do jesieni, kiedy to gąsienice są najbardziej aktywne.
4 sposoby na walkę z ćmą bukszpanową
- Opryski: Oprysk na ćmę bukszpanową jest uważany za najskuteczniejszy sposób na walkę z tym szkodnikiem. Na rynku dostępne są zarówno środki chemiczne, jak i ekologiczne. Warto zacząć stosować opryski profilaktycznie już pod koniec marca i na początku kwietnia (zależnie od temperatur), a następnie powtarzać je w razie potrzeby, szczególnie po zauważeniu pierwszych larw.
- Pułapki feromonowe: Pułapki feromonowe są skuteczne w wyłapywaniu dorosłych samców ćmy bukszpanowej, co pomaga ograniczyć ich populację. Pułapki powinny być rozstawiane w ogrodzie na początku sezonu i regularnie sprawdzane.
- Mechaniczne usuwanie gąsienic: Ta metoda polega na ręcznym zbieraniu gąsienic i ich niszczeniu, co jest szczególnie efektywne, gdy zauważymy pierwsze szkody wczesną wiosną.
- Naturalne preparaty: Dla tych, którzy wolą unikać chemii, dostępne są naturalne preparaty na bazie olejków eterycznych, takich jak olejek z pestek bzu czy tymiankowy, które odstraszają motyle i zapobiegają składaniu jaj.
Pielęgnacja i profilaktyka: 2 kluczowe zabiegi, które pomogą w problemie z ćmą
Profilaktyka w zapobieganiu pojawiania się ćmy bukszpanowej sprowadza się nie tylko do oprysków przed sezonem. Tutaj ważne jest też regularne przycinanie bukszpanów. To działanie ma na celu nadanie krzewom odpowiedniego kształtu oraz zapewnia wentylację wnętrza krzewu – jest to niekorzystne dla wielu szkodników, w tym dla ćmy bukszpanowej.
Regularne inspekcje roślin pozwalają także na wczesne wykrywanie szkodników. Wczesne odkrycie problemu jest kluczowe, ponieważ pozwala na szybsze zastosowanie odpowiednich środków ochronnych lub interwencji, zanim szkodniki zdążą wyrządzić poważniejsze szkody. Tym samym regularne oglądanie i dbanie o bukszpany pomaga w utrzymaniu ich w dobrej kondycji i ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się szkodników.
Zdjęcie tytułowe: Henryk Niestrój / AdobeStock