Logo
Logo

Masz bukszpan w ogrodzie? Uważaj na tego szkodnika, to prawdziwy pogromca tych krzewów

Bukszpan to jeden z najpopularniejszych krzewów w polskich ogrodach, ceniony za swoją estetykę i wszechstronność w tworzeniu żywopłotów i ozdobnych form. Jednakże, z rosnącą popularnością bukszpanów, wzrasta również problem ich najgroźniejszego wroga - ćmy bukszpanowej. Ten szkodnik, choć niewielki, może wyrządzić ogromne szkody w ogrodzie, dlatego warto znać sposoby, jak efektywnie go zwalczać i chronić nasze rośliny.

Czym jest ćma bukszpanowa i dlaczego jest tak groźna?

Ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis) pierwotnie pochodzi z Azji, ale w ostatnich latach rozprzestrzeniła się także w Europie, w tym w Polsce. Po raz pierwszy zauważono ją w Polsce w 2012 roku, a od tego czasu szybko się rozprzestrzenia, stając się poważnym problemem dla wielu ogrodników. Dorosłe osobniki to motyle, które można łatwo pomylić z innymi nocnymi motylami, ale to ich larwy – gąsienice – są prawdziwym zagrożeniem dla bukszpanów.

Ćma bukszpanowa stała się tak groźna w Europie głównie z powodu braku naturalnych drapieżników, które mogłyby efektywnie ograniczać jej populację. W swoim naturalnym środowisku jej liczebność jest kontrolowana przez różnorodne gatunki drapieżników i pasożytów, których nie ma na naszym kontynencie.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Jak rozpoznać atak ćmy bukszpanowej?

Atak ćmy bukszpanowej jest trudny do przeoczenia. Gąsienice te żywią się liśćmi bukszpanów, co prowadzi do ich ogołocenia, a krzewy pokrywają się pajęczynami. Po takim ataku liście i młode pędy bukszpanu schną, co może doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny. Warto więc regularnie sprawdzać stan krzewów, zwłaszcza od wczesnej wiosny do jesieni, kiedy to gąsienice są najbardziej aktywne.

Ćma bukszpanowa wykluwa się i zaczyna być aktywna wczesną wiosną – zwykle w kwietniu. Nie można przegapić tego terminu, ponieważ szkodnik może całkowicie zniszczyć nasze krzewy nawet w kilka dni.

4 sposoby na walkę z ćmą bukszpanową

  1. Opryski: Oprysk na ćmę bukszpanową jest uważany za najskuteczniejszy sposób na walkę z tym szkodnikiem. Na rynku dostępne są zarówno środki chemiczne, jak i ekologiczne. Warto zacząć stosować opryski profilaktycznie już pod koniec marca i na początku kwietnia (zależnie od temperatur), a następnie powtarzać je w razie potrzeby, szczególnie po zauważeniu pierwszych larw.
  2. Pułapki feromonowe: Pułapki feromonowe są skuteczne w wyłapywaniu dorosłych samców ćmy bukszpanowej, co pomaga ograniczyć ich populację. Pułapki powinny być rozstawiane w ogrodzie na początku sezonu i regularnie sprawdzane.
  3. Mechaniczne usuwanie gąsienic: Ta metoda polega na ręcznym zbieraniu gąsienic i ich niszczeniu, co jest szczególnie efektywne, gdy zauważymy pierwsze szkody wczesną wiosną.
  4. Naturalne preparaty: Dla tych, którzy wolą unikać chemii, dostępne są naturalne preparaty na bazie olejków eterycznych, takich jak olejek z pestek bzu czy tymiankowy, które odstraszają motyle i zapobiegają składaniu jaj.

Czy oszczędzanie wody podczas podlewania jest możliwe? Tak, z tymi zraszaczami nie zmarnujesz ani kropli
Przeczytaj także
Czy oszczędzanie wody podczas podlewania jest możliwe? Tak, z tymi zraszaczami nie zmarnujesz ani kropli

Pielęgnacja i profilaktyka: 2 kluczowe zabiegi, które pomogą w problemie z ćmą

Profilaktyka w zapobieganiu pojawiania się ćmy bukszpanowej sprowadza się nie tylko do oprysków przed sezonem. Tutaj ważne jest też regularne przycinanie bukszpanów. To działanie ma na celu nadanie krzewom odpowiedniego kształtu oraz zapewnia wentylację wnętrza krzewu – jest to niekorzystne dla wielu szkodników, w tym dla ćmy bukszpanowej.

Regularne inspekcje roślin pozwalają także na wczesne wykrywanie szkodników. Wczesne odkrycie problemu jest kluczowe, ponieważ pozwala na szybsze zastosowanie odpowiednich środków ochronnych lub interwencji, zanim szkodniki zdążą wyrządzić poważniejsze szkody. Tym samym regularne oglądanie i dbanie o bukszpany pomaga w utrzymaniu ich w dobrej kondycji i ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się szkodników.

Chronienie bukszpanów przed ćmą bukszpanową wymaga ciągłej uwagi i odpowiednich działań. Stosując powyższe metody, można skutecznie chronić swoje rośliny i cieszyć się ich pięknem przez wiele lat.


Zdjęcie tytułowe: Henryk Niestrój / AdobeStock

Autor
Masz bukszpan w ogrodzie? Uważaj na tego szkodnika, to prawdziwy pogromca tych krzewów
Masz bukszpan w ogrodzie? Uważaj na tego szkodnika, to prawdziwy pogromca tych krzewów
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)