Logo
Logo

Olejki eteryczne w ochronie roślin | Przepisy na preparaty na choroby i szkodniki

Ogrodnictwo organiczne to sposób uprawy roślin, który polega jedynie na wykorzystaniu substancji występujących w naturze, które nie są toksyczne dla roślin, ludzi i środowiska. Chociaż często stosujesz pewne jego zasady w Twoim ogrodzie, stosując, chociażby, naturalny kompost i organiczne nawozy, to istnieje też grupa naturalnych i wszechstronnych substancji, które również mogą być zastosowane w ogrodzie i na działce. Są nimi naturalne olejki eteryczne.

Czym są olejki eteryczne i jak je wykorzystać w ogrodzie?

Olejki eteryczne są substancjami produkowanymi w tkankach wydzielniczych niektórych roślin, a komercyjnie dostępna jest ich około setka. W naturze jest ich jednak kilka tysięcy. Substancje te są produkowane przez rośliny po to, by te mogły chronić się przed szkodnikami, chorobami i innymi szkodliwymi czynnikami. Dodatkowo zapach olejków przyciąga owady, gdyż to właśnie olejki eteryczne odpowiedzialne są za obłędny zapach wielu kwiatów, posiadając woń taką, jak dana roślina, chociaż o wiele intensywniejszą.

Olejki eteryczne są znane przede wszystkim z zastosowania w leczeniu rozmaitych chorób i w pielęgnacji urody, jednak są one bardzo ważne również i we współczesnym ogrodnictwie organicznym i rolnictwie. Są one bowiem bezpieczne dla ekosystemu i nie są one toksyczne, mogąc z powodzeniem zastąpić wiele używanych dziś chemikaliów.

Magdalena / YouTube


Olejek herbaciany – Twój sprzymierzeniec w walce z grzybem na roślinach

Olejki eteryczne w ogrodzie możesz wykorzystywać między innymi w walce z rozmaitymi chorobami roślin, w tym z tak powszechnymi na działce infekcjami wywołanymi przez grzyby. Substancje te są naturalnymi zabójcami grzybów, a opryskane nimi rośliny nie zostaną uszkodzone, ani też nie będą szkodliwe dla człowieka po zjedzeniu. Poza tym olejki eteryczne są przez nie normalnie metabolizowane.

Grzyb na roślinach może być dość łatwo pokonany na przykład przy użyciu olejku herbacianego, który jest powszechnie dostępny i tani. Do pół litra wody w spryskiwaczu dodaj około 20 jego kropli. Dodać możesz też odrobinę mydła kastylijskiego lub mydła ogrodniczego - mydła te nie są toksyczne dla roślin i dla ciebie, więc możesz spokojnie jeść opryskiwane nimi rośliny. Przed użyciem butelką należy mocno wstrząsnąć, gdyż olejki nie są rozpuszczalne w wodzie.

Taką mieszanką opryskuj zmienione chorobowo miejsca na roślinie, w tym spodnią część liści, raz w tygodniu. Przy obfitych deszczach czynność tę powtarzaj jednak częściej. Zabieg ten, regularnie powtarzany, pomaga rozprawić się z grzybem na roślinach, które są szczególnie na niego podatne, a więc na pomidorach, dyniach, ogórkach, winogronach, a także na drzewach i krzewach owocowych.

Olejek z mięty pieprzowej – naturalny odstraszacz owadów i gryzoni

Niektóre naturalne olejki eteryczne w ogrodzie są bardzo skuteczne w odganianiu insektów i gryzoni. Oprysk według podanej wyżej formuły (takiej samej jak w przypadku mikstury z olejkiem herbacianym) przeprowadzony z ich użyciem sprawi, że mszyce, gąsienice i inne szkodniki będą trzymać się od roślin z dala.

Jednym z najskuteczniejszych olejków odpędzających szkodniki stosowanych w organicznym ogrodnictwie jest olejek z mięty pieprzowej, który poza opryskami możesz zastosować także w formie bawełnianych wacików umieszczonych w rozmaitych miejscach. Będą one odganiać myszy i szczury.

Olejek goździkowy – wszechstronny olejek dla każdego ogrodu

Niektóre olejki w ogrodzie mają charakter uniwersalny, a najpopularniejszym z nich jest olejek goździkowy, który służy zarówno do odganiania insektów, jak i realnej walki z nimi poprzez zabijanie ich. Wszystko zależy tu od stężenia.

Dwadzieścia kropli na pół litra wody pomoże Ci w eliminacji zakażeń grzybowych roślin, a do tego skutecznie odpędzi wiele insektów. Jeżeli przygotujesz miksturę z wody, olejku i mydła ogrodniczego, zabijesz w ten sposób mszyce żerujące na Twoich roślinach, a w większych stężeniach olejek goździkowy jest skutecznym środkiem przeciw chwastom, które zwyczajnie wypali. Spryskuj miksturą o mocnym stężeniu chwasty, omijając rośliny zdrowe.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Olejek lawendowy i olejek pomarańczowy – gwarancja eksplozji plonów

Na ogrodnictwo organiczne składa się także wiedza o tym, jak przyciągnąć do ogrodu owady, które zapylą rośliny. Można to co prawda zrobić poprzez zasadzenie odpowiednich roślin, na przykład selerowatych, które przyciągną pszczoły, jednak znacznie mniej pracy kosztuje rozpylanie w ogrodzie olejku pomarańczowego i lawendowego. Ich woń przyciąga wszelki pożyteczne owady zapylające rośliny. Olejki te są tanie i dostępne praktycznie w każdej aptece. Dodając je do rozpylacza z wodą i spryskując mieszanką rośliny co kilka dni, zapewnisz sobie eksplozję plonów.

Warto dodać, że możesz zaoszczędzić sporo czasu, jeżeli — zamiast przygotowywać spraye odstraszające szkodniki lub przyciągające pożyteczne owady — rozwiesisz w wielu miejscach paski naturalnego materiału — na przykład lnu i bawełny — nasączone olejkami.

Zdjęcie tytułowe: Mareefe / Pixabay

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl