Logo
Logo

Mospilan skuteczny na ćmę bukszpanową

Firma Sumi Agro Poland uzyskała rozszerzenie rejestracji insektycydu MOSPILAN® 20 SP o zwalczanie ćmy bukszpanowej. Rozszerzenie rejestracji stanowi mocny oręż w walce z inwazją tego szkodnika w Polsce.

Ćma bukszpanowa, zwana też ćmą azjatycką, to bardzo groźny, płodny i dynamicznie rozprzestrzeniający się szkodnik. Jego larwy żerują wyłącznie na krzewach popularnego w naszym kraju bukszpanu, prowadząc do gołożerów, a w rezultacie do szybkiego i nieodwracalnego niszczenia krzewów.

Gąsienice ćmy bukszpanowej występują na roślinach od kwietnia aż do października lub listopada, z krótkimi okresami przerw, gdy latają motyle, składają jaja lub gdy szkodnik wchodzi w stadium poczwarki. Ćma bukszpanowa doprowadziła do ogromnych strat w nasadzeniach bukszpanów w wielu miejscowościach – często zapomina się bowiem, że w ciągu roku powstaje kilka pokoleń ćmy, stąd jednokrotne zwalczanie zwykle nie wystarcza. Konieczna jest ciągła walka ze szkodnikiem, przez cały sezon wegetacyjny.

Problemem jest również to, że tuż obok bukszpanów gąsienice zaczęły żerować na innych roślinach m.in. irgach, ostrokrzewach czy trzmielinach, które również powszechnie uprawia się w wielu ogrodach.

Skuteczny preparat do walki z ćmą bukszpanową

Od wiosny b.r. do zwalczania ćmy bukszpanowej można wykorzystać preparat MOSPILAN® 20 SP, który jest doskonale znany wszystkim większym oraz mniejszym ogrodnikom. Preparat można użyć dwa razy w sezonie wegetacyjnym. Gdy zaistnieje potrzeba większej liczby zabiegów, można zastosować biopreparat na bazie bakterii Bacillus thuringiensis.

Maksymalne zalecane stężenie dla jednorazowego zastosowania preparatu MOSPILAN® 20 SP to 0,04% (4 g preparatu rozpuszczone w 10 litrach wody). W przypadku dużego nasilenia występowania ćmy można dodać do cieczy roboczej adiuwant SLIPPA. Opryskując, nie wolno zapominać o naniesieniu preparatu do wnętrza krzewu, a nie tylko jego zewnętrznej części.

MOSPILAN® 20 SP stosowany jest z powodzeniem w uprawach rzepaku, warzywniczych, sadowniczych i owoców jagodowych. W kategorii roślin ozdobnych uprawianych w gruncie i pod osłonami, obok wspomnianej ćmy bukszpanowej, znajduje zastosowanie przeciwko licznym gatunkom agrofagów. Należą do nich: mączlik szklarniowy, wciornastek tytoniowiec, wciornastek zachodni, miniarki, mszyce, czerwce, zmieniki.

Źródło: Sumi Agro Poland

Więcej na ten temat