Logo
Logo

Cięcie porzeczek czarnych, białych i czerwonych | Jak i kiedy ciąć porzeczki?

Aby cieszyć się dużymi plonami porzeczek, kluczowe jest odpowiednie przycinanie krzewów. Prawidłowo przycięte rośliny lepiej się ukorzeniają po posadzeniu, rozkrzewiają, kwitnienie jest bardziej obfite, owoce są większe, a odporność na choroby wzrasta. W tym artykule dowiesz się, jak i kiedy przycinać porzeczki. Poznasz też różnice w terminach i sposobach cięcia porzeczek czarnych, czerwonych i białych. 

Spis treści
Dlaczego pierwsze przycięcie porzeczki po posadzeniu jest istotne? Jak ciąć porzeczkę czarną? Kiedy najlepiej przycinać czarną porzeczkę? Jak ciąć porzeczkę białą i czerwoną? Co ile robić cięcie odmładzające porzeczki? Obejrzyj krótki film o przycinaniu porzeczek!
Zawsze używaj ostrych sekatorów i nożyc do cięcia gałęzi porzeczek, aby uzyskać precyzyjne cięcia nie kalecząc roślin. Po skończonym cięciu ostrza przecieraj środkiem dezynfekującym.

 

Pierwsze cięcie porzeczek

Niezależnie od odmiany, pierwsze cięcie porzeczek wykonuje się zaraz po umieszczeniu sadzonek w gruncie. Ze wszystkimi gatunkami postępuje się tak samo – skraca się je nisko, nad 2-3 oczkiem nad ziemią. Kolejne zabiegi zależą już od gatunku.

Pierwsze cięcie po posadzeniu jest ważne, ponieważ pozwala nam na odpowiednie uformowanie krzewu oraz bardzo go wzmacnia. W efekcie porzeczki rosną zdrowo i są odporniejsze na szkodniki i choroby.

Cięcie porzeczki czarnej

Kiedy przycina się porzeczkę czarną?

Intensywne cięcie porzeczki czarnej rozpoczyna się w 4 roku po posadzeniu. Optymalnym terminem cięcia jest połowa zimy (styczeń), przedwiośnie oraz wczesna wiosna. Opóźnienie w wykonaniu zabiegu może znacznie zmniejszyć plon.

Jak przycinamy porzeczki czarne?

 • Krzew porzeczki czarnej formuje się tak, aby stworzyć otwartą roślinę w kształcie kielicha, dlatego staramy się "przerzedzać" pędy ze środka krzewu.
 • Porzeczka czarna najwięcej owoców zawiązuje na pędach młodych (tj. zeszłorocznych oraz 2-3 letnich), dlatego wycinamy pędy najstarsze – starsze niż 3-4 letnie (najstarsze pędy krzewu oprócz tego, że są grubsze, to mają ciemniejszą korę).
 • Najlepiej jeśli na krzewie porzeczki czarnej zostanie ok. 5-6 pędów jednorocznych oraz 2-3 dwuletnich i trzyletnich.
 • Ponadto wycina się pędy nadmiernie pokładające się przy ziemi.
 • Średnio corocznie usuwa się ok. 20% pędów porzeczki czarnej.

Cięcie porzeczki białej i czerwonej

Kiedy przycinać porzeczki czerwone i białe?

W przypadku porzeczki „kolorowej”, tj. porzeczek białej i czerwonej, zabieg najlepiej zacząć wykonywać systematycznie w 4-5 roku po posadzeniu. Krzewy można ciąć w dwóch terminach: wiosną lub po owocowaniu. Dobre rezultaty daje wykonywanie letniego cięcia prześwietlającego.

Jak przycinać porzeczki czerwone i białe?

 • Krzew porzeczki czerwonej i białej formuje się tak, by utrzymywać jego środek niezbyt gęsty (a nawet pusty). Najlepiej zostawiać około 10 pędów rosnących na zewnątrz.
 • Wiosną wycinamy pędy starsze niż 3 lata – 4 i 5 letnie, ponieważ porzeczki białe i czerwone najobficiej owocują na pędach w wieku od 1 do 3 lat.
 • Na każdym przyciętym pędzie pozostawiamy 1-3 pąki, zwracając uwagę, aby ostatni pąk był skierowany na zewnątrz.
 • W środku lata, po owocowaniu, przycinamy nowe, tegoroczne pędy o ok. ½ długości (by zostało ok. 5 liści na pędzie). Zabieg pobudzi krzewienie i tworzenie się krótkopędów.
 • Usuwamy pionowe pędy wyrastające z korzeni, zwane odrostami – jest to szczególnie ważne w przypadku nowo posadzonych krzewów.
 • Natychmiast usuwaj i niszcz pędy, które są martwe lub chore.

Cięcie odmładzające

Co 7-8 lat porzeczki należy odmłodzić wycinając wszystkie pędy tuż przy ziemi. Pędy po cięciu powinno się palić – często są źródłem występowania patogenów chorobotwórczych lub szkodników.

Film poradnikowy o cięciu porzeczek

DZIAŁKOWIEC TV / Youtube

 

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: rodimovpavel / Fotolia

Autor
Cięcie porzeczek czarnych, białych i czerwonych | Jak i kiedy ciąć porzeczki?
Cięcie porzeczek czarnych, białych i czerwonych | Jak i kiedy ciąć porzeczki?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny