Fuksje, z ich tańczącymi na końcach pędów kwiatami, są jednymi z najbardziej urzekających roślin, które możemy uprawiać w naszych ogrodach i na balkonach. Te egzotyczne piękności, pochodzące głównie z Karaibów, Ameryki Środkowej i Południowej oraz Nowej Zelandii, zdobyły serca miłośników kwiatów na całym świecie. W Polsce znane również jako ułanki, fuksje zachwycają swoją delikatnością i różnorodnością – istnieje co najmniej sto gatunków oraz około 14 tysięcy międzygatunkowych mieszańców i odmian. Ale jak przezimować te wrażliwe na zimno rośliny, by cieszyć się nimi przez wiele lat?
Zimowanie fuksji: krok po kroku
Fuksje (ułanki) to rośliny wieloletnie, choć w Polsce najczęściej uprawiane są jako balkonowe rośliny jednoroczne. W gruncie można zimować mrozoodporną fuksję magellańską (Fuchsia magellanica). Fuksje kupione w centrum ogrodniczym to w większości gatunki i odmiany wrażliwe na mróz. Szkoda jednak ich wyrzucać pod koniec sezonu! Ich zimowanie nie jest bardzo trudne, jednak wymaga spełnienia kilku warunków.
Zimowanie fuksji w pomieszczeniu
- Nie jest odporna na mróz, dlatego przed pierwszymi przymrozkami trzeba ją przenieść do wnętrza.
- Pomieszczenie musi być chłodne (6-8 stopni). Nie powinno być jasne, może być lekko zacienione lub zupełnie ciemne.
- Podlewanie ogranicza się do minimum (by nie dopuścić do przesuszenia korzeni), a nawożenia nie wykonuje się wcale.
Wybudzanie fuksji z uśpienia
- W grudniu roślinę przenosi się do widnego i cieplejszego pomieszczenia (15 stopni), by wybudzić ją z uśpienia.
- Podlewanie i nawożenie wykonuje się częściej, tak by roślina miała stale lekko wilgotne podłoże.
- Po 15 maja, gdy minie ryzyko ostatnich przymrozków, roślinę można z powrotem wynieść na balkon.
Kanadyjska metoda zimowania fuksji w gruncie
Dla tych, którzy nie mają odpowiedniego pomieszczenia do przechowywania fuksji, istnieje alternatywna metoda – kanadyjska metoda zimowania. Polega ona na zakopaniu rośliny w ogrodzie. Najpierw fuksję należy przyciąć do wysokości 20–30 cm. Następnie wykopuje się dołek o głębokości około 60 cm, wykładając go sianem lub suchymi liśćmi. Roślinę w doniczce kładziemy w dołku na boku, przykrywamy sianem lub suchymi liśćmi i przysypujemy ziemią. Miejsce zakopania można dodatkowo posypać korą lub przykryć świerkowymi gałązkami. Fuksję wykopujemy na początku marca, obcinamy białe odrosty, podlewamy i nawozimy.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: lizaveta25, Katarzyna / Adobe Stock oraz Flora Dania