Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
30
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Dobre rady, jak przycinać żywopłoty

Nieprzycinane rośliny żywopłotowe szybko stają się wybujałe, wracają do swojego naturalnego typu wzrostu i tworzą niekontrolowaną dżunglę. Przycinanie żywopłotów ma na celu pobudzenie roślin do produkcji dużej liczby gęsto rozmieszczonych pędów bocznych tworzących zwartą powierzchnię od góry do dołu. Zastosowanie się do kilku podstawowych zasad pomoże uniknąć blizn po niewłaściwym przycinaniu i uzyskać doskonale wyglądający żywopłot – czy to formowany, czy nieco bardziej naturalny.

Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Każdy ogrodnik marzy o czym innym, ale prawie każdy kocha naturalne materiały i prezenty, które kojarzą się z roślinami, naturą, ogrodem,...

Zrób to zanim zaczniesz przycinać!

  • Zmierz żywopłot i zaznacz odcinek, który chcesz odciąć – nie polegaj jedynie na oku.
  • Najpierw przytnij boki żywopłotu, starając się, aby jego podstawa była szersza niż wierzchołek. Pozwoli to bocznym pędom dobrze rosnąć i zapewni im światło na całej wysokości.
  • Do wycinania ciekawych kształtów, np. łuków, wykorzystuj kartonowe szablony.
  • Aby równo przyciąć wierzchołek, rozciągnij naprężony sznurek pomiędzy kijkami albo zamocuj (przywiąż do pędów) znaczniki pomiędzy liśćmi.

młody żywopłot fot. LianeM - FotoliaFot. LianeM / Fotolia

Przycinanie nowego żywopłotu

Młode, świeżo zasadzone żywopłoty będą zagęszczać się od podstawy, jeżeli przytniemy je od razu. W przypadku wszystkich roślin z wyjątkiem iglaków przytnij najświeższe przyrosty na szczycie żywopłotu o 2/3, aby zachęcić rośliny do rozwijania niżej położonych pączków. Lekko przytnij też boczne pędy poziome. Nieprzycinany żywopłot będzie gęsty na wierzchołku i nagi u podstawy.

przycinanie starego żywopłotu fot. Manfred Antranias Zimmer - PixabayFot. Manfred Antranias Zimmer / Pixabay

Jak odmłodzić stary żywopłot?

Stare żywopłoty, które mają zbyt gesty wierzchołek lub nieco przerzedzony środek, można odmłodzić za pomocą mocnego cięcia. Przycinanie trzeba rozłożyć na kilka sezonów, aby zmniejszyć odczuwany przez roślinę stres. Zacznij (wczesną wiosną) od najmniej zagęszczonej części żywopłotu i przytnij do starego drewna (nigdy nie przycinamy starego drewna roślin iglastych, bo nie odrosną!), z którego wyrosną nowe pędy. Następnie lekko je przytnij, a w środku lata w ten sam sposób skróć wierzchołek żywopłotu. Pozostaw resztę żywopłotu do następnej wiosny i przycinaj zgodnie ze schematem. Podlewaj żywopłot wiosną i latem, a po przycięciu zasilaj, aby pobudzić je do wzrostu.


żywopłot z bukszpanu fot. onbir - Pixabay
Fot. onbir / Pixabay

Przycinanie żywopłotu z bukszpanu

Kiedy przycinać?

Dwu- lub trzykrotnie pomiędzy czerwcem a wrześniem, aby żywopłot wyglądał estetycznie. Unikaj przycinania w okresie przedłużających się opadów deszczu lub suszy, bo rośliny i tak znajdują się wtedy w stanie stresu. Bukszpan jest podatny na zarazę pędów. Aby uniknąć choroby, przytnij go najpóźniej w sierpniu. Nigdy nie przycinaj w czasie deszczu!

Jak przycinać?

Kiedy nad głównym kształtem żywopłotu pojawią się nowe przyrosty o wysokości ok. 10 cm, utrzymasz go w formie, skracając te pędy do ok. 3 cm. Jeżeli niektóre przytniesz nieco krócej, odrosną, a każda przycięta gałązka wypuści co najmniej dwa nowe pędy. Zobaczysz, że po dwóch czy trzech cięciach powierzchnia żywopłotu stanie się bardziej zagęszczona, a potem zwarta.

Czym przycinać?

Nożyce ręczne, nożyce do topiarów (do prac wymagających precyzji) lub elektryczna przycinarka do żywopłotów.


żywopłot z laurowiśni fot. Hans Braxmaier - Pixabay Fot. Hans Braxmaier / Pixabay

Przycinanie żywopłotu z roślin zimozielonych

Kiedy przycinać?

Żywopłoty z roślin zimozielonych o dużych liściach (np. laurowiśnia) przytnij w lipcu i sierpniu, kiedy przyrosty wyglądają na niekontrolowane. Cięcie raz do roku powinno wystarczyć, aby stworzyć dobrze wyglądający długowieczny żywopłot. Chcąc otrzymać bardziej uporządkowany efekt, przycinaj w czerwcu, a potem pod koniec sierpnia.

Jak przycinać?

Najpierw przycinaj boki żywopłotu, pracując po łuku od dołu ku górze. Nie ma możliwości estetycznego przycięcia żywopłotu z roślin o dużych liściach – zawsze po zabiegu niektóre liście będą przycięte w części. Sekatorem odcinaj wystające, bezlistne gałęzie albo zostaw je i czekamy, aż zostaną zakryte przez nowe przyrosty.

Czym przycinać?

Sekator, nożyce ręczne lub elektryczna przycinarka do żywopłotów.


żywopłot z grabu fot. Photo-Mix - PixabayFot. Photo-Mix / Pixabay

Przycinanie żywopłotu z drzew liściastych

Kiedy przycinać?

Żywopłoty z drzew liściastych (np. z graby i buki) można przycinać raz lub dwa razy w okresie od czerwca do września. Aby jednak cieszyć się utrzymującymi się zimowymi liśćmi, przycinaj najpóźniej w połowie lipca, aby młode przyrosty odpowiednio się wzmocniły.

Jak przycinać?

Zacznij od boków żywopłotu, a następnie przytnij wierzchołek tuż nad tegorocznym przyrostem. Dzięki temu otrzymasz gęste, zwarte pędy. Bardziej drastyczne cięcie pod koniec sezonu, gdy opadają liście, zmniejszy wielkość żywopłotu. W przypadku drzew liściastych dobrze jest przeprowadzić mocne cięcie w okresie ich spoczynku, gdyż zmniejsza to odczuwany przez rośliny stres.

Czym przycinać?

Nożyce ręczne lub elektryczna przycinarka do żywopłotów.


żywopłot z ligustra fot. M. Schuppich - FotoliaFot. M. Schuppich / Fotolia 

Przycinanie żywopłotu z ligustra

Kiedy przycinać?

Ligustry szybko rosną i dlatego, aby panować nad ich kształtem, należy je przycinać kilkukrotnie w okresie od maja do września.

Jak przycinać?

Żywopłot powinien być szerszy u dołu niż u góry, gdyż roślina nie lubi cienia. Dolne liście mają tendencję do opadania i podstawa żywopłotu będzie pusta, jeżeli jego wierzchołek zacieni dolną część. Przytnij nowe przyrosty na pędach o 2/3, pracując od góry do dołu, co zagęści powierzchnię żywopłotu. W ostatniej kolejności i najmocniej przytnij wierzchołek żywopłotu, aby pobudzić roślinę do zagęszczenia.

Czym przycinać?

Nożyce ręczne lub elektryczna przycinarka do żywopłotów.


żywopłot z iglaków fot. PIRO4D - Pixabay Fot. PIRO4D / Pixabay

Przycinanie żywopłotu z iglaków

Kiedy przycinać?

Możesz przycinać je wiosną (w kwietniu) i latem, najpóźniej w sierpniu. Da to roślinom możliwość odrodzenia się przed nastaniem zimy. Dowiedz się więcej o przycinaniu tui

Jak przycinać?

Cis jest jedynym drzewem iglastym, które łatwo wypuszcza przyrosty ze starego drewna – dlatego jeśli trzeba, można go mocniej przyciąć. Pozostałe gatunki iglaste (np. tuje) przycinaj lekko i często, co pozwoli uniknąć zamierania gałęzi. Robiąc tak od początku zapanujesz nad wielkością żywopłotu. Aby uzyskać dobry, gęsty, płaski na wierzchu żywopłot, należy pozwolić młodym iglakom na uzyskanie większej niż wymagana wysokości i dopiero wtedy je przyciąć.

Czym przycinać?

Nożyce ręczne lub elektryczna przycinarka do żywopłotów.


żywopłot z forsycji fot. Hans Braxmeier - PixabayFot. Hans Braxmeier / Pixabay 

Przycinanie żywopłotów kwitnących

Kiedy przycinać?

Termin cięcia żywopłotu z roślin kwitnących zależy od tego, kiedy kwitną. Kwitnąca wiosną forsycja wymaga cięcia na początku lata, co zapewni dużą ilość dojrzałych zdrewniałych pędów, które będą pięknie kwitnąć w kolejnym roku.

Jak przycinać?

Kwitnące żywopłoty przycinaj regularnie, nadając im odpowiedni kształt, lub pozostawiać je samym sobie aż do uzyskania właściwego im pokroju. Wysokie egzemplarze mogą wymagać dodatkowego cięcia na wierzchołku, aby nie rzucały za dużego cienia na niższe rośliny.

Czym przycinać?

Sekator, nożyce do gałęzi z długimi rączkami, nożyce ręczne lub elektryczna przycinarka do żywopłotów.

  Tekst na podstawie artykułu z magazynu Gardeners' World Polska, zdjęcie tytułowe: Monsterkoi / Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu